[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Projekt 9 mesiacov za život pozýva k akcii na ochranu nenarodených detí  
P:3, 08. 03. 2023 11:12, DOM

Bratislava 8. marca (TK KBS) V sobotu 25. marca 2023 sa po ôsmykrát začne akcia 9 mesiacov za život. Ide o otvorenú iniciatívu jednotlivcov i pro-life spoločenstiev na záchranu detí, rodičov i zdravotníkov pred tragédiou umelého potratu.

Projekt 9 mesiacov za život sa prvýkrát uskutočnil v roku 2016, teda po druhom Národnom pochode za život ako odpoveď na jeho Manifest, ktorý vyzýva ku kontinuite nášho úsilia „za život“.  Projekt nadväzuje na podobné úspešné iniciatívy vo svete (najznámejšou je 40 dní za život).

Motto projektu – modlitba, blízkosť, láska – vyjadruje jeho tri základné piliere. Prvý znie - Modlitba je uznaním, že Boh je premieňajúcou silou v srdciach ľudí, ktorí konajú proti životu. Ďalší - Blízkosť hovorí o dôležitosti vykročiť z vlastného komfortu a priblížiť sa k ľuďom a miestam umelého potratu. A tretí - Láska vyjadruje štýl našej akcie počnúc ohlasovaním pravdy o ľudskej dôstojnosti až po konkrétnu pomoc rodičom v nečakanom tehotenstve.

„Vo svete je ročne je umelým potratom zabitých 73.miliónov detí. Toho číslo je desivé. Nepredstaviteľné zlo, ktoré sa za tým skrýva, nás ľudsky presahuje. Boh je však Všemohúci a my veríme v premieňajúci Boží dotyk... Ak modlitba môže zastaviť vojnu, veríme, že zachráni aj nevinné životy nenarodených detí a raz ukončí aj zlo potratov,“ uviedla dobrovoľníčka Katarína Kapinajová z Bratislavy. 

Na Slovensku sa vykonávajú umelé potraty približne na 60 miestach. Okrem toho tu funguje 13 centier umelého oplodnenia, v ktorých sú zničené ešte väčšie počty detí v štádiu embrya.

9 mesiacov za život – od 25. marca do 25. decembra –  je najväčšia slovenská mobilizácia miestnych komunít na záchranu rodičov a ich počatých detí pred tragédiou umelého potratu. Zastrešuje 40 aktívnych skupín, ktoré počas deviatich mesiacov pravidelne (min. raz týždenne) združujú v pokojnej modlitbe na miestach vykonávania umelých potratov alebo umelých oplodnení.

„Od počiatkov projektu (v roku 2016) sa udiali mnohé obrátenia zdravotníkov, takže postupne sa v desiatich zariadeniach prestali vykonávať umelé potraty. Zo svedectiev zdravotníkov máme informácie o poklese počtu potratov na miestach, kde je prítomná skupina našich dobrovoľníkov. Stovky rodičov sa rozhodli prijať svoje počaté dieťa. Desiatkam rodičov sme poskytli konkrétnu pomoc v náročnom období nečakaného tehotenstva," píše Dušan Škurla.

Iniciatíva 9 mesiacov za život je otvorená pre nových spolupracovníkov. Zvlášť dáva do pozornosti miesta, kde doposiaľ nevznikla aktívna skupina. „Buďte iniciatívni, vytvorte novú skupinu, ktorá prinesie vášmu mestu prebudenie a novú citlivosť pre ochranu nenarodených detí. "Poď s nami do víťazného boja, staň sa aj ty strážcom svojho brata. (Gn 4, 9)" - povzbudzuje jeden z iniciátorov projektu Andrej Ungvarský. Podrobné informácie o projekte, o miestach misie a tiež o možnostiach zapojenia sú na stránke www.9mesiacovzazivot.sk.

TK KBS informoval Dušan Škurla( TK KBS, dsk; ml ) 20230308025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]