[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Videli sme Cirkev, ktorá sa javí ako odvážna, vraví benátsky patriarcha
P:3, 08. 03. 2023 08:25, DOM

Bratislava 8. marca (TK KBS) Benátsky patriarcha Mons. Francesco Moraglia ocenil návštevu Slovenska.  „V skutočnosti sme videli cirkev, ktorá sa vo svojom svedectve javí ako veľmi odvážna, dokonca až takú cirkev, ktorá dokázala veľmi dobre zvládnuť traumu a namáhavý prechod od komunizmu k slobodnej spoločnosti,” povedal po príchode do Talianska Mons. Francesco Moraglia, predseda regionálnej biskupskej konferencie Triveneto v Taliansku, ktorú našu krajinu navštívil v uplynulých dňoch v sprievode trinástich biskupov z cirkevného regiónu Triveneto v Taliansku.

- Vaša Excelencia, ako by ste zhodnotili návštevu Slovenska v týchto dňoch? Čo by ste povedali o miestach, ktoré ste navštívili, a o stretnutiach, ktoré ste zažili?

Keď sa sám zamyslím a zároveň si vypočujem aj názor ostatných členov Biskupskej Konferencie Triveneta, hodnotíme to veľmi pozitívne. V skutočnosti sme videli cirkev, ktorá sa vo svojom svedectve javí ako veľmi odvážna, dokonca až takú cirkev, ktorá dokázala veľmi dobre zvládnuť traumu a namáhavý prechod od komunizmu k slobodnej spoločnosti.

Aj z dialógu s biskupmi vyplynulo toto uvedomenie si namáhavého prechodu, no zároveň aj vedomie, že je potrebné dobre zhodnotiť súčasnú situáciu, pretože keď sa budeme otvárať čoraz viac sekularizovanej spoločnosti,  budeme musieť byť schopní pravého rozlišovania pri vstupe so sekulárnym, ale kresťansky orientovaným spôsobom, najmä v určitých kultúrnych voľbách a v určitých bodoch, ktoré môžu byť dôležité tak pre cirkvi, ktoré sú na Slovensku, ako aj pre celú slovenskú spoločnosť. Očaril nás veľmi svieži život vo Farnosti Topoľčianky, kde sme v prvý večer slávili svätú omšu. Farnosť, v ktorej sme videli účasť všetkých skupín, čo bol dôležitý ekleziálny moment. Rovnako ako aj na slávnosti pri príležitosti 20. výročia založenia Vojenského ordinariátu.

Z trojhodinovej diskusie so slovenskými spolubratmi biskupmi odchádzame veľmi spokojní, pretože sme si vymenili rôzne názory a pohľady; aj preto, že naše skúsenosti, tie, ktoré máme na západe v Taliansku a ich skúsenosti na Slovensku, sa síce odohrali v rovnakom historickom období, ale navzájom sa výrazne líšia. Stojí tu pred našimi očami niečo, čo sme zažili my, a čo očividne to ovplyvňuje aj vývoj situácie v cirkvi na Slovensku; musíme sa preto možno zamyslieť nad tým, ako významná bola pre nás skutočná viera, živá viera, a ako významná je táto viera i naďalej pre celú slovenskú spoločnosť.

-

Hostiteľom cesty talianskych biskupov bolo Nitrianske biskupstvo. Organizátorom a sprevádzajúcim bol kňaz Nitrianskej diecézy Luboš Mihálka, ktorý je doktorandom cirkevného práva na Fakulte kanonického práva sv. Pia X v Benátkach. Popri štúdiu pôsobí ako farár v talianskom letovisku Bibione, ktoré patrí do jednej z diecéz biskupskej konferencie Triveneto. Od 28. februára do 3. marca talianski biskupi navštívili Nitru, Hronský Beňadik, Topoľčianky a Bratislavu. Stretli sa aj s členmi Konferencie biskupov Slovenska a osobitne aj s Mons. Nicolom Girasolim, apoštolským nunciom na Slovensku. V rozhovoroch sa venovali aj prebiehajúcej synode, či súčasným a aktuálnym problémom vo svete, ktoré majú dopad aj na kresťanstvo a život veriacich v Taliansku i na Slovensku.

Fotogalériu je možné nájsť TU (Zdroj: Človek a viera) ( TK KBS, ml; ml ) 20230308014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]