[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi sa zúčastnia na exercíciach na tému Ježišovo a moje tríduum
P:3, 07. 03. 2023 13:35, DOM

Badín 3. marca (TK KBS) V Dome Xaver v Badíne sa slovenskí biskupi po plenárnom zasadnutí zúčastnia na duchovných cvičeniach. „Téma bude Ježišovo a moje tríduum," povedal kanonik Ľubomír Grega, ktorý ich povedie do soboty 11. marca. Pri tejto príležitosti s ním prinášame rozhovor.

- Aké budú mať duchovné cvičenia tému a prečo ste sa rozhodli práve pre túto tému?

Téma duchovných cvičení bude Ježišovo a moje tríduum. Rozhodol som sa pre tento vrchol nielen celého liturgického roka, ktoré ako služobníci oltára slávime s osobným zanietením, ale pre vrchol našej viery a vôbec kresťanského života: vstúpiť s Ježišom do večeradla, prejsť jeho krížovou cestou a obnoviť svoju vieru vo vzkriesenie. 

- Čo chcete touto témou povedať otcom biskupom?

Želal by som si, aby sme spoločne v uvažovaní mohli prežiť tieto tajomstvá našej viery čo najosobnejšie a úprimne bez toho, aby sme boli konfrontovaní rôznymi liturgickými prípravami na ich slávenie. Chce to byť pohľad z diaľky 30 dní pred Veľkou nocou na trpiaceho a osláveného Ježiša.

- Ako budú samotné exercície prebiehať?

Uvedomujem si, že budem mať pred sebou ľudí, ktorých služba je v neustálom počúvaní a prihováraní sa iným pri rôznych príležitostiach, preto aj program duchovných cvičení som ladil viac do súkromného uvažovania, bez zbytočne dlhých prednášok. Jedna bude dopoludnia a druhá popoludní.

Deň bude začínať aj končiť liturgiou hodín, svätá omša bude v polovici dňa - ako jeho vrchol, a večer bude patriť adoráciám a v piatok Krížovej ceste. Počas duchovných cvičení je veľmi dôležitý čas osobného voľna, ktorý každý môže využiť podľa vlastného uváženia, či už pre osobné rozjímanie alebo aj oddych. V tomto ich určite bude viesť Duch Svätý.

-

Ľubomír Grega, knaz

Ľubomír Grega má 52 rokov, 29 rokov pôsobí ako kňaz Banskobystrickej diecézy. Po troch rokoch kaplánskej služby v Martine a štvrťročnom pôsobení v Selciach pri Banskej Bystrici vykonával 25 rokov formačnú služba špirituála. Najprv v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne a posledné tri roky v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre. Súčasne bol na tri roky menovaný za biskupského vikára pre pastoráciu kňazov v Banskobystrickej diecéze. V júli minulého roka ho banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec vymenoval za farára do farnosti Opatovce nad Nitrou.( TK KBS, ml; ml ) 20230307030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]