[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nech sa cesta za nádejou nezmení na cestu na smrť, vyzýva Svätý Otec
P:3, 05. 03. 2023 17:10, ZAH

Vatikán 5. marca (Vatican News) Podobne ako v nedeľu 26. februára, v deň tragédie na kalábrijskom pobreží, aj dnes pápež František pri modlitbe Anjel Pána vyjadril svoj zármutok. „Zastavte pašerákov. Nech už vody Stredozemného mora nie sú poznačené krvou kvôli takýmto katastrofám," vyzval. V Crotone medzitým prišli rodinní príslušníci obetí do pohrebnej siene, kam miestni obyvatelia priniesli aj kvety. Dnes popoludní sa na pláži koná Via Crucis, ktorú organizuje miestna arcidiecéza.

„Nech sa cesty nádeje už viac nezmenia na cesty smrti. Nech priezračné vody Stredozemného mora už nie sú zakrvavené takýmito tragickými udalosťami". Tieto slová s hlbokým zármutkom vyslovil pápež František z okna Apoštolského paláca na záver modlitby Anjel Pána. Pri stroskotaní lode plávajúcej z Turecka v nedeľu 26. februára pri talianskom pobreží (v lokalite Steccato di Cutro) zahynulo 71 ľudí.

Žiaľ, tento počet sa tento týždeň každým dňom zvyšoval, pričom telá sa nachádzali vo vodách pri Cutro alebo na brehoch neďalekých pláží, ako napríklad Botricello. V sobotu boli nájdené dve telá: obe maloleté, dvaapolročný chlapec a dvanásť- až trinásťročný chlapec. Dnes ráno more vrátilo ďalšie mŕtve telo. Utopilo sa najmenej 16 maloletých. Počet nezvestných sa odhaduje na 25 až 45 osôb; 81 preživších vyplavilo more na breh.

„Modlím sa za mnohé obete stroskotania lode, za ich rodiny a za tých, ktorí prežili". Pápež František ubezpečil a vyjadril uznanie a vďaku miestnemu obyvateľstvu a inštitúciám "za ich solidaritu a ústretovosť voči týmto našim bratom a sestrám". Potom zopakoval svoju výzvu všetkým, aby sa "takéto tragédie neopakovali".

„Obchodníci s ľuďmi musia byť zastavení, nesmú naďalej likvidovať životy toľkých nevinných ľudí. Nech sa cesty nádeje už nikdy nezmenia na cesty smrti! Kiež by čisté vody Stredozemného mora už nikdy neboli zaliate krvou takýchto dramatických udalostí! Nech nám Pán dá silu pochopiť a plakať".

Svätý Otec sa pomodlil a na niekoľko okamihov sa odmlčal, zostal v tichu so sklonenou hlavou.

Otázkou, ktorú v súčasnosti riešia rôzne strany, je repatriácia pozostatkov obetí. Pre tých, ktorí túto možnosť mať nebudú, v sobotu apeloval Yassin Lafram, predseda Únie islamských komunít Talianska:

„Obraciam sa na starostov miest, v ktorých sa nachádza islamský cintorín, aby vyjadrili ochotu prijať telá obetí stroskotania lode, ktoré sú väčšinou moslimovia. Je našou povinnosťou zabezpečiť týmto obetiam našej ľahostajnosti dôstojný pohreb a meno. Ak sme na nich zabudli, keď boli živí, nezabúdajme na nich, keď sú mŕtvi."( TK KBS, Vatican News CZ; ml ) 20230305004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]