[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka charita rozniesla viac ako 900 ton pomoci pre Ukrajinu
P:3, 04. 03. 2023 10:10, DOM

Bratislava 4. marca (TK KBS) Viac ako 900 ton pomoci rozniesla Slovenská katolícka charita odídencom na Slovensku i ľuďom, ktorí zostali na Ukrajine. Hodnota pomoci pritom predstavovala viac ako 5 miliónov eur.

Teplé jedlo, poukážky na potraviny, lieky i hygienické potreby sú len zlomok pomoci pre Ukrajinu. Tá smerovala priamo do zón vojnového konfliktu ale i tým, ktorí utiekli na Slovensko. Prostredníctvom projektu Adopcia na diaľku charita podporuje aj najbiednejšie deti z Ukrajiny.

V centrách podpory na Slovensku, ktoré charita zriadila po vypuknutí konfliktu na pomoc odídencom pomohli núdznym viac ako 140- tisíc krát. To zahŕňalo nielen potravinovú a materiálnu pomoc, ale i hygienické balíčky, integračné aktivity či psychologickú pomoc. Zamestnanci v centrách podpory tiež poskytli odídencom pomoc aj rady pri zamestnaní, ubytovaní, vzdelávaní či ako sprievod.

V rámci integračných aktivít na Slovensku sa v centrách podpory konali aj rôzne odborné kurzy, spoločenské podujatia, výlety, tvorivé aktivity pre deti a aj letné tábory.

„Pracovníci v našich centrách podpory sa neustále stretávajú s obrovskou túžbou odídencov vrátiť sa späť. Tí si uvedomujú, že tu budú musieť ešte nejaký čas ostať, a preto pre nich vytvárame priestor a aktivity, ktorými ich chceme integrovať do spoločnosti,“ povedala manažérka humanitárnej pomoci a integrácie Alexandra Mruk Papaianopol.

Jednou z najvýraznejších integračných aktivít sú kurzy slovenského jazyka. Vďaka charite môžu odídenci na Slovensku vyhľadať tiež psychologickú pomoc.

„Veľký problém vidím v rámci adaptácie detí v školách, množia sa prípady šikanovania detí. Je veľmi smutné, keď slovenskí učitelia nereagujú na to, keď niekto bije ukrajinské dieťa. Je tiež mnoho problémov v rodinách bez otcov, pretože sa necítia v bezpečí,“ hovorí ukrajinská psychologička v popradskom Centre podpory, Marina Donska.

„Navyše, niektorí Ukrajinci zažívajú na Slovensku poníženie. Mnohokrát počúvajú niečo v zmysle Putin je môj hrdina, choďte preč Ukrajinci,“  pokračuje Donska.

Hoci to stále nie je bezpečné, drvivá väčšina odídencov sa chce vrátiť späť. Aj také sú skúsenosti z centier podpory, ktoré pomáhajú odídencom a ľuďom v núdzi. Centrá podpory, ktoré zriadila Slovenská katolícka charita navštevujú ľudia v zložitých a komplikovaných situáciách, ide najmä o matky s deťmi a seniorov, ktorí si nemôžu nájsť prácu.

TK KBS informovala Monika Domeniková( TK KBS, mdo, ml; pz ) 20230304002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]