[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pripomenul zavraždeného biskupa z USA: Odmietnime cestu násilia
P:3, 03. 03. 2023 11:26, ZAH

USA 3. marca (TK KBS) Arcibiskup Los Angeles José Gomez vzdal hold Mons. O'Connellovi, ktoré zavraždili 18. februára. Počas bohoslužby, ktorú slávil na predmestí Hacienda Heights, kde pomocného biskupa tejto arcidiecézy našli bez známok života, prečítal telegram pápeža Františka.

Službu kňaza a neskôr i biskupa Svätý Otec charakterizoval hlbokým záujmom „o chudobných, prisťahovalcov a núdznych“, „úsilie o zachovanie posvätnosti a dôstojnosti Božieho daru života“ a „horlivosť za podporu solidarity, spolupráce a pokoja v miestnom spoločenstve“. Týmito slovami náklonnosti a uznania pápež František označil Mons. Davida O'Connella, pomocného biskupa Los Angeles, ktorého 18. februára vo veku 69 rokov zabil manžel jeho domácej Carlos Medina, ako sa vyjadril po jeho zatknutí.

V Katedrále Panny Márie Anjelskej sa dnes koná pohreb tragicky zosnulého biskupa írskeho pôvodu, pomocného biskupa americkej arcidiecézy od roku 2015. Jeho telo bude uložené v krypte katedrály; vo štvrtok bolo počas celého dňa vystavené na uctenie veriacich. V nedeľu sa konala spomienková slávnosť na Mons. O'Connella a spomínalo sa na neho aj na zádušnej omši v Kostole svätého Jána Vianneya v Hacienda Heights, kde biskup žil a kde ho v skorých ranných hodinách našli mŕtveho v jeho dome so strelným poranením hrudníka.

Pápež František vyjadril sústrasť

Slová pápeža Františka, obsiahnuté v telegrame podpísanom kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, prečítal losangeleský arcibiskup José H. Gomez na začiatku eucharistickej slávnosti, na ktorej sa zúčastnil veľký zástup veriacich. Telegram Gomezovi odovzdal apoštolský nuncius v USA Christophe Pierre.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o predčasnej a tragickej smrti pomocného biskupa Davida O'Connella,“ uvádza sa v telegrame, v ktorom pápež František vyjadruje duchovenstvu, rehoľníkom a laikom arcidiecézy Los Angeles „úprimnú sústrasť a ubezpečenie o svojej duchovnej blízkosti“.

Pápež sa tiež modlí, aby tí, ktorí si uctievajú pamiatku zavraždeného biskupa, „boli posilnení v odhodlaní odmietnuť cesty násilia a premáhať zlo dobrom“. „V istej nádeji na vzkriesenie“, posiela potom pápež svoje požehnanie „ako znak pokoja a útechy v Pánovi“.

Vždy na strane najslabších

O'Connell sa zapísal do pamäti vďaka svojmu úsiliu v prvej línii o nastolenie mieru medzi políciou a komunitou v Los Angeles po nepokojoch v roku 1992, ktoré nasledovali po zbití Afroameričana Rodneyho Kinga. Ako farár kostola pomenovaného po svätej Francesce Saveriovej Cabriniovej (túto funkciu zastával 14 rokov) sa staral o 8 000 rodín a dve školy s celkovo 500 žiakmi vo veľmi chudobných štvrtiach. Naučil ľudí žiadať bezpečnejšie ulice a parky a miestnych politikov plniť svoje sľuby.

V posledných rokoch predsedal tímu pre pomoc migrantom v diecézach južnej Kalifornie, ktorý pracoval najmä pre rodiny, ktoré odišli zo Strednej Ameriky cez mexickú hranicu. O'Connell navštevoval prijímacie centrá, uľahčoval zápis detí do katolíckych škôl a vo farnostiach organizoval semináre o právach migrantov.

Vigílie a pohreby

Pohrebnú omšu vo farnosti svätého Jána Vianneya, vysvetľuje oficiálna webová stránka arcidiecézy Angelus News, zorganizovala pastoračná oblasť San Gabriel, ktorú biskup O'Connell viedol ako biskupský vikár od roku 2015 až do svojej smrti.

Biskup bol nájdený bez známok života vo svojom dome v Hacienda Heights 18. februára okolo jednej hodiny ráno s prestreleným hrudníkom. Okresná polícia reagovala na telefonát na číslo 911 a podľa vyhlásenia, ktoré o niekoľko hodín neskôr zverejnil úrad šerifa, sa začalo vyšetrovanie pre „smrť strelnou zbraňou“ dospelého muža, ktorého smrť bola konštatovaná na mieste činu.

Americké médiá pôvodne tvrdili, že O'Connell bol pri streľbe smrteľne zranený. Vyšetrovanie okresnej polície o niekoľko hodín neskôr potvrdilo, že išlo o vraždu. Dňa 20. februára bol ako podozrivý z vraždy zatknutý 65-ročný Carlos Medina, manžel domácej obete.

Ako vysvetlil šerif Robert Luna, vyšetrovatelia spojili Medinu so zločinom na základe záznamu z bezpečnostnej kamery, na ktorom bolo vidieť vozidlo pri O'Connellovom dome v čase O'Connellovej smrti. Muž, ktorý bol vo väzbe, sa potom na druhý deň k činu priznal bez toho, aby vysvetlil svoj motív, uviedol na tlačovej konferencii losangeleský okresný prokurátor.

Medina bol na losangeleskom najvyššom súde obvinený z vraždy prvého stupňa s priťažujúcimi okolnosťami za použitie strelnej zbrane pri zabití. Podľa amerických médií mu v prípade usvedčenia hrozí trest odňatia slobody na 35 rokov až doživotie.

Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20230303027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]