[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pôstna kampaň nadácie ACN upozorňuje na utrpenie kresťanov v Nigérii
P:3, 03. 03. 2023 10:45, DOM

Bratislava 3. marca (TK KBS) Medzinárodná pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi venuje tohtoročnú pôstnu kampaň s názvom situácii kresťanov v Nigérii. Na Pôstne obdobie vyhlasuje cielenú zbierku pre nigérijskú Cirkev a bude upozorňovať na ťažkú situáciu veriacich v najľudnatejšej africkej krajine.

V niektorých oblastiach Nigérie je zabíjanie kresťanov pre ich náboženskú príslušnosť každodennou realitou. Na severe krajiny a čoraz častejšie aj v tzv. Strednom páse trpia kresťania a umiernení moslimovia terorom militantných islamistických skupín, ako je Boko Haram a radikalizujúci sa moslimskí pastieri. Často sú zmasakrované celé komunity i dediny. Ľudia sú nútení utekať pred hrozbou do iných oblastí a žijú v táboroch pre vysídlené osoby.

Spolu s tamojšími biskupmi, ktorých diecézy sú najviac postihnuté násilím, vytvorila nadácia ACN program pomoci na posilnenie Cirkvi v Nigérii. Na tento účel vyčlenila 5 miliónov eur. V pomoci sa zameriava na ochranu kresťanov pred násilím, zmierňovanie nenávisti medzi náboženstvami, starostlivosť o obete násilia, podporu miestnej Cirkvi v jej službe a posilnenie kresťanov v duchovnom boji.

Konkrétne projekty pokrývajú široké spektrum potrieb. Ide napríklad o nákup bezpečných vozidiel a opevnení, programy zamerané na medzináboženský dialóg, post-traumatickú starostlivosť, vzdelávanie, omšové milodary, podporu kresťanských médii, humanitárnu pomoc pre ľudí v táboroch, ako i katechézy a pastoračné programy.

Ďalšie informácie o kampani S.O.S. Nigéria sú dostupné na webovej  stránke www.acnslovensko.sk, kde veriaci zo Slovenska nájdu aj možnosť zapojiť sa do zbierky.

Situácia v Nigérii je veľmi zložitá, pretože k násiliu prispievajú viaceré faktory. Podľa výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa odohrali 25. februára, by najvyššie posty v krajine mali obsadiť dvaja moslimskí kandidáti, čo prispieva k socio-ekonomickej nerovnováhe v krajine. V sobotu 11. marca budú nasledovať voľby guvernérov v spolkových štátoch. Obe ľudové hlasovania sú kľúčové v ďalšom vývoji bezpečnostnej situácie.

Pre záujemcov pripravila nadácia ACN dva rozsiahle dokumenty, ktoré detailnejšie vysvetľujú okolnosti v Nigérii a sú dostupné na vyžiadanie v anglickom jazyku.

TK KBS informovala Lucia Froncová( TK KBS, acn, ml; pz ) 20230303025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]