[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ordinariát Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR oslavuje 20. výročie činnosti
P:3, 02. 03. 2023 11:49, DOM

Bratislava 2. marca (TK KBS) Ordinariát Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR dnes oslávil 20. výročie činnosti. Svoju činnosť začal 1. marca 2003. V homílii ordinár Mons. František Rábek zaspomínal na začiatky, ako sa mnohí pýtali, čo budú kňazi v uniformách robiť. „Mysleli, že prichádzame nahradiť politrukov. Ďalší vraveli, že ideme zavadzať, čo sa tam kňazi majú motať,“ povedal s tým, že Zmluva medzi SR a Svätou stolicou zakotvila vznik ordinariátu pre službu zamestnancom pracujúcim v týchto zložkách. „Na základe tejto zmluvy sa otvorili kňazom brány kasární, väzníc, horskej služby, hasičských zbrojníc. Postupne prichádzali kňazi, ktorí sa sami museli stať profesionálnymi vojakmi, policajtmi, hasičmi, záchranármi. Platia o nás slová svätého Pavla „pre všetkých som sa stal všetkým, aby som zachránil aspoň niektorých“.

Po 20 rokoch je podľa biskupa Rábeka čas na zhodnotenie, či príslušníci ordinariátu zavadzali alebo sa ich služba stala osožnou. Treba tiež povedať, čo by sa mohlo spraviť lepšie, aby sa práca rozvíjala.  „Ste pre mňa veľkým vzorom a povzbudením. Je pre mňa radosťou pracovať medzi vami,“ povedal Mons. Rábek zamestnancom silových rezortov. Dvadsať rokov je na jednej strane podľa neho krátka doba, ale je to dosť na to, aby sa zapísala do histórie. „Otázka je, ako sme sa zapísali do histórie a aké to bude mať pokračovanie,“ dodal.

Na dnešnej svätej omši v katedrále svätého Martina v Bratislave pri príležitosti vzniku ordinariátu prišli podľa Mons. Rábeka ďakovať Bohu za prvých 20 rokov. „Za všetkých vás, ktorí ste nás korektne prijali a umožňujete, aby sme plnili svoje poslanie. Aby sme prosili o Božie požehnanie ďalšieho pôsobenia ordinariátu. Aby nám Boh pomáhal a prinášali sme trvalé ovocie, dôverovali Kristovmu prísľubu, že Otec nám dá všetko, o čo budeme prosiť. Nech je ovocím služby ordinariátu radosť,“ dodal biskup Rábek.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU (Zdroj: Rádio LUMEN) 

Na svätej omši boli prítomní biskupi z cirkevného regiónu Triveneto v Taliansku, ktorí na návšteve Slovenska pod vedením predsedu regionálnej biskupskej konferencie a benátskeho patriarchu Mons. Francesca Moraglia, apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, predseda Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov amerických Timothy Paul Andrew Broglio, ktorý je arcibiskupom vojenského ordinariátu USA, slovenskí arcibiskupi a biskupi, ordinári ozbrojených síl z Rakúska, Poľska, Veľkej Británie, kňazi reprezentujúci ordinariáty v Česku, Belgicku, Chorvátsku, Maďarsku, Nemecku, Slovinsku. Na slávnosti bol prítomný aj emeritný prezident SR Ivan Gašparovič a Jaroslav Naď poverený vedením rezortu obrany.

Apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli prečítal na záver svätej omše pozdrav pápeža Františka adresovaný ordinárovi Rábekovi. Svätý Otec zároveň udelil apoštolské požehnanie biskupovi Rábekovi, jeho spolupracovníkom a veriacim rezortov spadajúcich pod ordinariát. Následne ordinár Rábek požehnal novú poštovú známku vydanú pri príležitosti 20. výročia vzniku ordinariátu. Po slávnosti v katedrále sa hostia presunuli do budovy Reduty (pôsobiska Slovenskej filharmónie), kde slávnosť pokračovala spoločenským programom. Premietli na ňom úryvok z chystaného dokumentárneho filmu režiséra Mareka Poláčeka o živote a pôsobení ordinariátu v každom rezorte cez službu jedného kňaza a tamojších veriacich.

Slávnosť poctili viacerí biskupi zo Slovenska a zahraničia. Za 20 rokov existencie slovenského ordinariátu poďakoval vojenský arcibiskup Mons. Timothy Broglio,predseda Konferencie biskupov Spojených štátov amerických, ktorí sa prihovoril v mene vojenských ordinárov. Sekretár Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) Martin Michalíček predniesol pozdravný list od prezidenta CCEE, arcibiskupa Vilniusu Gintara Grušasa, ktorý je zároveň aj apoštolským administrátorom Vojenského ordinariátu v Litve. Biskup Rábek potom ocenil pamätnou medailou Ordinariátu OS a OZ SR viacerých hostí zo štátnej, verejnej a cirkevnej sféry, ktorí sa zaslúžili o rozvoj Ordinariátu a službu v ňom. Pridal i ocenenie laikov a externým spolupracovníkom ordinariátu.

V kultúrnom programe vystúpil Spevácky zbor slovenských učiteľov a Hudba OS SR. Každý z prítomných dostal v závere pamätnú plaketu Ordinariátu, ktorá je dielom akademického sochára Mariána Polonského. Vyrazila ju Mincovňa v Kremnici, drevenú kazetu vyhotovilo Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže. Dôstojnosť aj tejto časti osláv jubilea ordinariátu bola zvýraznená prítomnosťou Čestnej stráže Ozbrojených síl SR, ktorí priniesli do Koncertnej siene Slovenskej filharmónie vlajky Svätej stolice a Slovenskej republiky. Záver patril poďakovaniu biskupa Rábeka. Súčasťou slávnostného stretnutia bola aj výstava 22 fotografií, ktorá vo foyeri Slovenskej filharmónie dokumentovala viaceré míľniky, ako aj pravidelné pastoračné aktivity Ordinariátu.

Ordinariát bol kánonicky erigovaný 1. marca 2003 svätým pápežom Jánom Pavlom II. Jeho prvým ordinárom sa stal bývalý pomocný nitriansky biskup Mons. František Rábek. Ordinariát je tvorený kúriou ordinára v hlavnom meste Slovenskej republiky – v Bratislave, vikariátmi na Generálnom štábe Ozbrojených síl SR, Ministerstve vnútra SR a Generálnom riaditeľstve Zboru väzenskej a justičnej stráže, ako aj systemizovanými miestami pre duchovných v jednotlivých zložkách OS a OZ.

K správe bolo vydané FOTO 

Brífing pre médiá s ordinárom OS a OZ SR Mons. Františkom Rábekom( TK KBS, rp, ml; rp ) 20230302017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]