[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazi bratislavskej eparchie sa stretli na jarnom kňazskom dni
P:3, 01. 03. 2023 12:45, DOM

Bratislava 1. marca (TK KBS) Kňazi bratislavskej eparchie sa stretli v utorok v Katedrále povýšenia svätého Kríža v Bratislave na jarnom kňazskom dni. V úvode zasadania všetkých privítal eparchiálny biskup Mons. Peter Rusnák pričom vyjadril želanie, aby kňazské dni boli momentom bratského spoločenstva medzi kňazmi navzájom i medzi kňazmi a hierarchiou. Vo svojom príhovore tiež zdôraznil, že Cirkev nie je spoločenstvom dokonalých, ale ako hovorí svätý Ján, spoločenstvom tých, ktorí uverili v Božiu lásku. Vyjadril nádej, že toto stretnutie prispeje k prežívaniu radosti, spoločenstva a spoznávania Božej lásky. Po úvodných slovách predniesol vladyka Peter duchovné slovo zamerané na to, ako prežívať Veľký pôst, pričom sa opieral o liturgické a biblické texty, ktoré sa čítajú v byzantsko-slovanskom obrade počas predpôstnych a pôstnych nedelí.

Generálny vikár o. Vladimír Skyba v mene eparchiálneho duchovenstva zablahoželal vladykovi k 15. výročiu biskupskej vysviacky, ktorú si biskup Rusnák nedávno pripomenul. V ďalšom bloku vladyka Peter oficiálne privítal nového pomocného biskupa Mons. Milana Lacha SJ a odovzdal mu dar – nový omofor, ktorý je odznakom biskupskej služby východného hierarchu a symbolizuje nájdenú stratenú ovcu, ktorú pastier nesie na svojich ramenách. Biskup Lach sa s prítomnými podelil o svoju viac ako päťročnú skúsenosť biskupskej služby v USA v eparchii Parma, pričom poukázal na jej dejiny späté s migráciou gréckokatolíkov z východného Slovenska koncom 19. stor. i súčasné pastoračné výzvy. Okrem iného poukázal na zlú demografickú situáciu a veľkú rozvodovosť a za prioritnú do budúcnosti označil pastoráciu rodín.

Ďalší blok bol venovaný liturgickým a ekonomickým otázkam. Andrej Škoviera predstavil novú publikáciu, ktorej redaktorom je Samuel Škoviera. Ide skúšobnú verziu prekladu liturgických textov (ad experimentum), ktorá obsahuje všetky liturgické texty na veľkopôstne obdobie, hlavne večierne. Biskup Rusnák, ktorý je zároveň apoštolským administrátorom sede vacante prešovskej archieparchie informoval kňazov o pripravovanom kňazskom dni, ktorý bude 21. marca v Ľutine, a to na metropolitnej úrovni.

Po modlitbe šiestej hodinky a spoločnom obede nasledoval popoludňajší blok, v ktorom vystúpila ako hostka Renáta Ocilková, ktorá bola členkou národnej delegácie na kontinentálnom synodálnom stretnutí v Prahe (5.-9. februára 2023). S prítomnými sa podelila o svoju skúsenosť i o výzvy, napätia a problémy, o ktorých sa na podujatí hovorilo.  Ďalší blok bol venovaný administratívnym záležitostiach a plánovaným pastoračným podujatiam. Rastislav Čižik, zodpovedný za pastoráciu rodín, informoval o pripravovanom stretnutí rodín v Šaštíne na eparchiálnej úrovni, ktoré nadväzuje na minuloročné stretnutie a je spojené s eparchiálnou púťou na sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky (17. júna 2023).

Igor Cingeľ informoval o registrácii a prípravách na Svetové stretnutie mládeže v Lisabone, ktoré bude od 1. do 6. augusta 2023 a o možnosti pre mladých spoločne putovať s gréckokatolíckou mládežou z ostatných eparchií. A. Škoviera informoval o Animátorskej škole, ktorá bola v rámci eparchie otvorená v októbri 2022 a v ktorej sa pripravuje 12 animátorov na prácu s mládežou.

Kňazský deň bol tiež príležitosťou pripomenúť si 15. výročie zriadenia eparchie. Pri tejto príležitosti vladyka Peter ocenil zlatou medailou svätých najvyšších apoštolov Petra a Pavla komunitu sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie, ktoré vedú Cirkevnú materskú škôlku bl. Tarzície v Trenčíne, ako aj sestry baziliánky, ktoré pôsobia na Eparchiálnom úrade v Bratislave. Biskup Rusnák im poďakoval za ich dlhoročnú a obetavú službu v oblastiach ich pôsobenia.

Na záver celodenného kňazského dňa sa prítomní pomodlili veľkopôstnu večiereň v katedrále a rozišli sa do svojich farností.

Informoval: Stanislav Gábor( TK KBS, sg, rp; pz ) 20230301025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]