Bratislava/Prešov 1. marca (TK KBS) Vyšlo nové číslo gréckokatolíckeho časopisu Slovo (05/2023). Z titulnej fotky na čitateľa sála vôňa teplého domáceho chleba, za ktorý sa modlí každý kresťan viackrát do dňa v modlitbe Otče náš. Práve chlebu, jeho počiatkom i súčasnému pekárstvu sa venuje téma tohto čísla.
Otec Marek Baran prináša slová pápeža Františka, ktorý reflektoval Ježišovu samotu uprostred davu. Evanjelium zaznamenáva, že Ježiš bol často obklopený množstvom ľudí, ktorí od neho chceli niečo dostať – uzdravenie, materiálnu pomoc, ale nie čisto pre to, aby boli s ním. A práve do takého vzťahu Pán pozýva každého človeka – osobného vzťahu ja a ty. Slovo prináša aj rozhovor s vladykom Milan Lachom SJ, ktorý sa vrátil zo zámorskej Parmy v Ohiu naspäť na rodné Slovensko po skoro šiestich rokoch, aby pomáhal viesť Bratislavskú eparchiu ako jej pomocný biskup.
V liturgickej rubrike upriami Viera Urigová pozornosť čitateľov na modlitbu v prírode. Vystríha pred neschopnosťou žasnúť nad harmóniou stvorenstva, ktorá odráža jej Stvoriteľa. Chlieb a jeho cesta z nakvaseného cesta až na stôl našiel priestor aj vo fotoreportáži Adriany Matoľákovej. Zhovárala sa v prvej prešovskej remeselnej pekárni s Matúšom, majiteľom a pekárom v jednej osobe. Na otázku Emme, ako odpovedať človeku, ktorý jej povie, že Boh neexistuje, odpovedá otec Štefan Paločko, učiteľ dogmatiky na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove. Rozlišuje medzi uzavretým človekom a človekom ochotným počúvať – pri ňom treba nájsť spoločnú pôdu, ktorá sa nezakladá na pocitoch alebo emóciách.
TK KBS infomoval Richard Fučko