[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na 2. ročník nočnej pôstnej púte z Trstína - Hajíčka do Šaštína
P:3, 28. 02. 2023 15:31, DOM

Bratislava 28. februára (TK KBS) Železný pútnik - je názov nočnej pôstnej púte z Trstína - Hajíčka do Šaštína.Púť sa koná dva týždne pred Veľkou nocou. Jej druhý ročník sa bude konať z piatka na sobotu 24. - 25. marca 2023.

Púť sa začína svätou omšou o 18:00 v kostolíku v Hájičku. Bude ju celebrovať generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Mons. Peter Šimko a v priamom prenose ju odvysiela Rádio LUMEN. Po svätej omši pútnici vykročia smerom na Šaštín cez Plavecký Mikuláš. Dĺžka púte je približne 40 km a ide sa za každého počasia. Na trase je plánované občerstvenie v Kultúrnom dome v Plaveckom Mikuláši. Odhad časovej náročnosti je približne 12 hodín. Ráno po príchode do národnej baziliky bude slávená svätá omša pre pútnikov.

 Púť „je vyjadrením túžby putovať za Matkou Božou aj v náročnejších podmienkach. Chce byť aj alternatívou k moravskej púte z Olomouca na Hostýn, aby sme aj my na Slovensku mali podobnú tradíciu,“ uvádzajú organizátori púte. Ráno po príchode do Národnej baziliky Sedembolestnej Panny Márie bude slávená svätá omša pre pútnikov. Organizátori rozdajú účastníkom pamätné listy.

Púť nadväzuje na vlaňajší prvý ročník, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 60 ľudí. Boli tu ľudia z Oravy, Záhoria, Trnavy a okolia, ale i od Zlatých Moraviec. Zároveň je tu aj duchovné prepojenie na Moravu, kde sa podobná púť koná už po 26 krát. Táto púť nadväzuje aj na historické putovania mariánskych pútnikov, ktorí v minulosti putovali z Trstína - Hájička do Šaštína.

Putovať možno po celej trase alebo si zvoliť jej časť. Zabezpečená je lekárska starostlivosť a k dispozícii je aj auto, ktoré privezie pútnikov, ktorí by to potrebovali, do Šaštína. „Je to pôstna púť ako vyjadrenie pokánia a prinesenie obety, ktorú počas púte každý z účastníkov bude prinášať. Je o vyjdení z pohodlia svojich domovov a o akceptovaní podmienok púte z hľadiska počasia, noci, vzdialenosti a iných nepredvídateľných sprievodných javov,“ vyjadrili sa organizátori púte.

Plagát k pôstnej iniciatíve - nočnej púti "Železný pútnik 2023"

 

Bratislava, Trstin, Zelezny putnik, plagat

Plagát púte - Železný pútnik (Plagát vo formáte PNG)
Plagát púte - Železný pútnik (Plagát vo formáte PDF)

Trasa púte - Železný pútnik (Trasa - QR kód)
Trasa púte - Železný pútnik (Trasa - Odkaz na Mapy.cz)

Fotografie z púte je možné nájsť v galérii farskej stránky. 

_
Zdroje: trstin.fara.sk / Arcibiskupský úrad v Trnave, Peter Sabol (Aktualizované) ( TK KBS, trs, ml; pz ) 20230228029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]