[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Orgány a inštitúcie Svätej stolice nie sú vlastníkmi, ale správcami majetku
P:3, 24. 02. 2023 07:54, ZAH

Vatikán 24. februára (VaticanNews) Vo štvrtok 23. februára bolo zverejnené Motu proprio „Pôvodné právo“ pápeža Františka s cieľom objasniť cirkevnú verejnú povahu majetku, ktorý nadobudli kuriálne inštitúcie a subjekty spojené so Svätou stolicou: „Nepoužívajú ho pre seba, ako by boli súkromnými vlastníkmi, ale v mene a autorite pápeža na realizáciu svojich inštitucionálnych cieľov, pre spoločné dobro a v službe univerzálnej Cirkvi“.

V Motu proprio Svätý Otec píše:

„Po dôkladnom preskúmaní predmetnej záležitosti a po riadnej konzultácii stanovujem a objasňujem nasledujúce skutočnosti:

§1 Všetky veci, hnuteľné a nehnuteľné, vrátane likvidných aktív a cenných papierov, ktoré akýmkoľvek spôsobom nadobudli alebo nadobudnú kuriálne inštitúcie a inštitúcie spojené so Svätou stolicou, sú cirkevným verejným majetkom a ako také sú vlastníctvom Svätej stolice ako celku, a preto patria nezávisle od civilnej moci do jej jednotného, nedeliteľného a zvrchovaného vlastníctva.

§ 2 Žiadna inštitúcia alebo subjekt si preto nemôže nárokovať na súkromné a výlučné vlastníctvo alebo právo na majetok Svätej stolice, pretože vždy konala a musí konať v mene, na úžitok a na účely Svätej stolice ako celku, chápaného ako jednotná morálna osoba, a zastupovať ju len tam, kde to vyžaduje a povoľuje občianske právo.

§ 3 Majetok je zverený inštitúciám a orgánom, aby ho ako verejní správcovia, a nie vlastníci, mohli využívať v súlade s platnými predpismi, rešpektujúc a v medziach daných kompetenciami a inštitucionálnymi cieľmi každej z nich, vždy pre spoločné dobro Cirkvi.

4. § 4 Ustanovenia platných predpisov o vlastníctve a investíciách subjektov, ktoré sú spojené so Svätou stolicou a sú uvedené v zozname, o ktorom hovorí štatút Rady pre hospodárstvo, zostávajú v platnosti.“( TK KBS, VaticanNews, mj, rp ) 20230224012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]