[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 12. 2024   Meniny má Bohdan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec: Viera je cenným prínosom pre pokrok vedy a techniky
P:3, 21. 02. 2023 08:50, ZAH

Vatikán 21. februára (VaticanNews) Pápežská akadémia pre život organizuje v dňoch 20. – 22. februára medzinárodný online workshop pod názvom: „Konvergencia k osobe. Nové technológie pre spoločné dobro“. Pri tejto príležitosti v prvý deň stretnutia ich prijal Svätý Otec František na audiencii. Ako uviedol, vzťah medzi človekom, technológiami a spoločným dobrom „je krehká hranica, kde sa stretávajú pokrok, etika a spoločnosť, tu môže byť cenným prínosom viera vo svojej večnej aktuálnosti“.

„Cirkev nikdy neprestane podporovať pokrok vedy a techniky v službe dôstojnosti osoby a pre integrálny ľudský rozvoj.“ Aj týmito slovami sa prihovoril pápež František členom workshopu, ktorý pri príležitosti svojho 28. generálneho zhromaždenia usporiadala spomínaná pápežská akadémia. Svätý Otec poďakoval prítomnému predsedovi akadémie Mons. Vincenzovi Pagliovi za ich „angažovanosť pri podpore ľudského života“.

Svoj príhovor pápež zameral na tri výzvy, ktoré v tejto súvislosti považuje za dôležité: 1. meniace sa podmienky ľudského života v technologickom svete; 2. vplyv nových technológií na samotnú definíciu „človeka“ a „vzťahu“ s osobitným zreteľom na situáciu tých najzraniteľnejších; a 3. pojem „poznanie“ a jeho dôsledky.

Pri prvom bode - zmenách životných podmienok ľudí vo svete technológií - Svätý Otec spomenul slová zosnulého pápeža Benedikta XVI., ktorý uviedol, že «v technológii, vnímanej ako dielo vlastného génia, človek spoznáva sám seba a realizuje svoju ľudskosť». „Technológia nám zároveň hovorí o veľkej zodpovednosti, ktorú máme voči stvoreniu,“ uviedol pápež František a dodal:

(...) Sila a zrýchlenie zásahov je také, že spôsobujú výrazné premeny, (...) a to tak v životnom prostredí, ako aj v podmienkach ľudského života, pričom účinky a vývoj nie sú vždy jasné a predvídateľné. Dokazujú to rôzne krízy, od pandémie po energetickú krízu, od klimatickej krízy po migračnú krízu, ktorých dôsledky sa navzájom ovplyvňujú a zosilňujú. Rozumný technologický vývoj nemôže nezohľadňovať tieto zložité vzájomné väzby.“

Pri druhom aspekte - vplyvu nových technológií na samotnú definíciu „človeka“ a „vzťahu“ s osobitným zreteľom na situáciu tých najzraniteľnejších – pápež zdôraznil, že je dôležité uvažovať o hodnote samotného človeka. Ako povedal „v sieti vzťahov, subjektívnych aj komunitných, nemôže technika nahradiť ľudský kontakt, virtuálne nemôže nahradiť reálne a ani sociálne siete nenahradia sociálne prostredie. A my sme v pokušení nechať virtuálne prevládnuť nad reálnym.“ V tomto zmysle pápež upozornil, na naliehavosť rozdelenia zdrojov a prístupu k starostlivosti pre prospech všetkých a zníženie nerovností.

Napokon tretia výzva, ktorú pápež vo svojom príhovore prítomným členom workshopu Pápežskej akadémie pre život zdôraznil, bola definícia pojmu „poznanie“ a jeho morálne dôsledky. Pápež upozornil, že „ľudské telo sa vzťahuje na integrálne dobro človeka, a preto ho nemožno stotožňovať len s biologickým organizmom.“ „Celok je nadradený častiam, všetko na svete je úzko prepojené“, uviedol pápež a svoj prejav uzavrel povzbudením k napredovaniu:

„Úloha, ktorá je pred vami, je obrovská. Je potrebné vychádzať zo skúseností, ktoré máme všetci ako ľudské bytosti spoločné, a študovať ich, pričom treba vychádzať z perspektívy komplexnosti, transdisciplinárneho dialógu a spolupráce medzi rôznymi subjektmi.“



( TK KBS, VaticanNews, mh; rp ) 20230221008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]