[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Mons. Marek Forgáč dnes slúžil svätú omšu za obete zneužívania
P:3, 20. 02. 2023 15:27, DOM

Košice 20. februára (TK KBS) Pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč, ktorý je predsedom Komisie pre ochranu maloletých pri KBS dnes slúžil v Kaplnke sv. Ondreja na Arcibiskupskom úrade v Košiciach svätú omšu za obete zneužívania. V roku 2016 navrhla Pápežská komisia na ochranu mladistvých vyhlásiť Deň modlitby za obete zneužívania. Verejnosť by tak cestou spoločnej modlitby mohla prejaviť spolupatričnosť obetiam zneužívania.

Obete zneužívania sú realita a je potrebné prosiť za nich a prosiť za odpustenie všetkých krívd, ktoré sa im udiali, zo strany Cirkvi. Prichádzame do kontaktu s takýmito príbehmi a môžem dosvedčiť, že poznám konkrétne prípady s veľkými zraneniami a bolesťou. Napriek tomu však títo ľudia dokážu, krok za krokom, prežívať uzdravenie a, čo je zázračné, dokážu byť aj nápomocní pre Cirkev. Dokážu, s Božou pomocou, v sebe nájsť toľko sily a odvahy, že po tom všetkom, čo si prežili, dokážu byť veľkým prínosom pre Cirkev,“ povedal Mons. Forgáč.

Členovia Komisie KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi, podľa biskupa Forgáča, v súčasnosti navštevujú jednotlivé diecézy na Slovensku, ktorým v rámci kňazských rekolekcií ponúkajú preventívne prednášky zamerané na problematiku zneužívania a rôzne aspekty tohto problému. „Do budúcna zvažujeme viac rozšíriť povedomie o tomto dni modlitieb za obete zneužívania. Snáď aj koordinovane, prostredníctvom KBS, by sme mohli ponúknuť do všetkých diecéz a farností túto iniciatívu. Treba pamätať, že nebezpečenstvá a riziká zneužívania sú stále prítomné a spoločne by sme sa mali duchovne a ľudsky zjednotiť, aby sa takéto veci už nestávali, “ zdôraznil Mons. Forgáč.

Problematikou zneužívania v Cirkvi sa na Slovensku zaoberá Centrum na ochranu maloletých. Informácie o poslaní Centra, jeho činnosti, či priamo o nahlasovaní  prípadov zneužívania, sú dostupné na stránke https://ochranamaloletych.sk/ alebo na stránke: https://nahlaseniezneuzivania.kbs.sk/( TK KBS, jf, rp; pz ) 20230220026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]