[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrodinci zo Slovenska darovali cez ACN Sýrčanom vyše 92 tisíc eur
P:3, 17. 02. 2023 10:02, DOM

Bratislava 17. februára (TK KBS) Dobrodinci zo Slovenska darovali cez ACN Sýrčanom vyše 92 tisíc eur. V infomaily o tom informoval národný riaditeľ Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi Miroslav Dzurech. „Aj vďaka 92-tisícom eur, ktoré do dnešného dňa venovali Sýrčanom dobrodinci zo Slovenska cez našu zbierku, bude táto pomoc účinnejšia. Ďakujeme Vám! A ak spolu dokážeme vyzbierať 100-tisíc eur, pomôžeme ešte rýchlejšie,“ napísal Dzurech.

K pomoci vyzval po nedávnom zemetrasení, ktoré okrem Turecka zasiahlo aj Sýriu. „Ľuďom musíme teraz pomôcť rýchlo, pretože mnohé domy sa poškodili alebo zrútili. Celé rodiny nocujú vonku, v autách, v školách... nočné teploty však klesajú pod nulu. To sú život ohrozujúce podmienky. Odhaduje sa, že až 5,37 milióna ľudí v Sýrii prišlo o svoje domovy, pričom celkovo bolo postihnutých 10,9 milióna ľudí, teda takmer polovica obyvateľstva krajiny. Vzhľadom na to, že už pred zemetrasením tu žilo 90% ľudí pod hranicou chudoby, ide o skutočne zdrvujúcu tragédiu,“ píše. Sýria má navyše kvôli embargu a sankciám sťažený prístup k medzinárodnej pomoci, dodal.

ACN v Sýrii pôsobí už 25 rokov a na rozdiel od iných organizácii, ktoré majú do krajiny sťažený prístup, tam už máme fungujúcu sieť spolupracovníkov prostredníctvom miestnej cirkvi. „Takúto sieť nemáme v Turecku, kde sú možnosti pomoci pre náboženské organizácie ako je naša veľmi obmedzené. V Sýrii však môžeme postupovať rýchlo a účinne. Koordinujeme svoju činnosť aj s miestnymi agentúrami, aby sme zabezpečili efektívnu pomoc bez duplicity. Náš tím priamo v teréne nám denne poskytuje informácie o situácii. Aké sú teraz priority? Aktuálne vyše 2 500 ľuďom poskytujeme základné potreby vrátane liekov, potravín, vody, mlieka, detskej výživy, plienok pre deti a dospelých, prikrývok a hygienických potrieb. Po druhé, organizujeme tím inžinierov, ktorí najprv posúdia stav obytných domov a potom aj podnikov, aby pomohli stabilizovať ubytovanie pre rodiny a potrebné služby,“ uviedol Dzurech.

„Miestne cirkevné spoločenstvá neúnavne pracujú, aby pomohli svojim komunitám i ďalším obyvateľom. My ich môžeme podporiť darom a úprimnou modlitbou,“ píše. Biskup Magar Ashkarian, prelát Arménskej pravoslávnej cirkvi v Sýrii napísal všetkým priateľom ACN tento odkaz: „Pozdravujem vás s vďakou a v kresťanskej láske, po tom všetkom, čo náš ľud a všetci Sýrčania vytrpeli kvôli nepretržitej vojne, je táto posledná katastrofa, ktorá nás postihla, a jej následky pre nás všetkých naozaj ťažká a neznesiteľná. Vopred vám ďakujeme a modlíme sa k nášmu Pánovi Ježišovi Kristovi, aby sa nad nami zmiloval a aby vás vždy ochraňoval pred škodou tým, že vás všetkých udrží v bezpečí a zdraví, aby ste mohli s ACN pokračovať vo svojom svätom poslaní.“

_
Zdroj: ACN( TK KBS, acn, ml; pz ) 20230217025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]