[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Božie slovo - batožina prenasledovaných kresťanov
P:3, 17. 02. 2023 09:37, ZAH

Vatikán 17. februára (Vatican News) Prenasledovaní kresťania, ktorí musia utiecť zo svojej vlasti, berú so sebou aj Božie slovo. Svoju vieru chránia ako poklad dávajúci zmysel ťažkým okolnostiam, ktorým musia čeliť. Prenasledovanie sa tak aj dnes stáva príležitosťou k šíreniu Božieho slova. Aj o tom hovoril pápež František pri stretnutí s členmi Spojených biblických spoločností vo štvrtok 16. februára vo Vatikáne.

Spojené biblické spoločnosti (United Bible Societies) sú celosvetovým spoločenstvom približne 150 biblických spoločností pôsobiacich vo viac ako 240 krajinách a teritóriách. Organizácia, ktorá bola založená v roku 1946, spolupracuje so všetkými kresťanskými tradíciami a denomináciami. Na audiencii u pápeža jej členov sprevádzal kardinál Kurt Koch, prefekt Dikastéria pre jednotu kresťanov.

Svätý Otec v príhovore prirovnal dnešné životné podmienky podmienkam rodiacej sa Cirkvi, kedy apoštoli po veľkonočných udalostiach a Zoslaní Ducha Svätého začali šíriť Božie Slovo do celého sveta. Povedal: „Božie slovo sa ohlasuje, počúva a žije za priaznivých i nepriaznivých okolností, rôznymi spôsobmi a s rôznymi výrazmi, čelí vážnym ťažkostiam a prenasledovaniu, vo svete, ktorý je často hluchý voči Božiemu hlasu.“ Ako pápež dodal, „rodiaca sa Cirkev žije Slovom, ohlasuje ho a prenasledovaná s ním uteká ako so svojou jedinou batožinou. Prenasledovania sa tak stávajú príležitosťou, aby sa Slovo šírilo, no nikdy nie, aby sa naň zabudlo.“ Prenasledovania nechýbajú ani dnes, skonštatoval Svätý Otec:
„Myslím na mnohých kresťanov, ktorí sú v dnešnej dobe nútení utiecť zo svojej vlasti. Muži a ženy, ktorí podobne ako prví veriaci utekajú a berú so sebou Slovo, ktoré prijali. Chránia si svoju vieru ako poklad, ktorý dáva zmysel ťažkým, niekedy až hrozným okolnostiam, ktorým musia čeliť: objímajú Kristov kríž, uctievajú Božie slovo, ktoré «trvá naveky» (Iz 40,8; porov. 1 Pt 1,23-25).“ „Beh“ Božieho slova pokračuje aj dnes a vy, prostredníctvom vašej činnosti sa dávate do jeho služieb“, povedal Svätý Otec členom Spojených biblických spoločností. Zároveň ocenil ich snahy publikovať, prekladať a distribuovať Sväté písmo na všetkých kontinentoch. Osobitné potešenie pápež vyjadril nad tým, že organizácia v mnohých krajinách čoraz viac spolupracuje s katolíkmi.( TK KBS, Vatican News, zk, ml; pz ) 20230217022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]