[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Inaugurovali dekana Teologickej fakulty TU profesora Mareka Šmida
P:3, 16. 02. 2023 14:25, DOM

Bratislava 16. februára (TK KBS) Teologická fakulta Trnavskej univerzity má nového dekana. Do tejto funkcie dnes slávnostne inaugurovali profesora Mareka Šmida, jedného zo zakladateľov Trnavskej univerzity a jej právnickej fakulty, zároveň významného diplomata a odborníka na medzinárodné právo.

Profesor Marek Šmid bol za dekana teologickej fakulty zvolený akademickým senátom a následne vymenovaný rektorom Trnavskej univerzity prof. René Bílikom 1. júna 2022. Vo funkcii dekana nahradil profesora Juraja Dolinského SJ, ktorý zomrel vlani v januári.

„Teologická fakulta je mimoriadne cennou inštitúciou nielen pre Trnavskú univerzitu, ale predovšetkým pre hľadanie zmyslu a tváre celej slovenskej kresťanskej teológie a filozofie,“ myslí si čerstvo inaugurovaný dekan prof. Marek Šmid.

„Fakulta má byť živá a sebavedomá, s vlastnou výraznou tvárou a tou osloviť k dialógu ďalších. Tou tvárou sú jej ľudia a výsledky vzdelávania a vedy, meno v zahraničí, ale aj jej verejná činnosť. Mohol by som menovať na tomto mieste tých jej zamestnancov a študentov, ktorí reprezentujú to najlepšie v našej krajine. Misia teologickej fakulty je širšia než jednotlivé odvetvia teológie a filozofie, je to hlas znejúci vo všetkých oblastiach vedy a vzdelávania, je to rozširujúci prístup k poznaniu a jeho odovzdávaniu.“

Marek Smid inauguracia

Profesor Marek Šmid chce ako dekan viac otvoriť teologickú fakultu spoločnosti a nezávislému názorovému spektru, ponúknuť líderstvo ajezuitské princípy Ratio studiorum, orientovať vzdelávanie na študenta a viesť ekumenický a náboženský dialóg. Cieľom je tiež internacionalizácia.

Teologická fakulta Trnavskej univerzity ponúka bakalárske štúdium základov kresťanskej filozofie a katolíckej teológie a nový program counseling. Na magisterskom a doktorandskom stupni je možné študovať katolícku teológiu.

„Fakulta na uskutočnenie svojich zámerov samozrejme potrebuje hľadať a stabilizovať personálnu, finančnú, akreditačnú a vedeckú základňu, budovať svoje dobré meno, presvedčiť o tom, že vie pripravovať študentov tak aby ich vzdelanie bolo zaujímavé a poskytovalo bohaté výstupy, umožňovalo dostatočné uplatnenie a spokojnosť v práci,“ dodáva M. Šmid.

Kto je profesor Marek Šmid

Dr.h.c., prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD. bol rektorom Trnavskej univerzity v rokoch 2011-2019, o čom napísal knihu Z hlbín rektorovej duše. Je profesorom ústavného práva a docentom v odbore sociálna práca.  V rokoch 2014-2018 bol viceprezidentom, neskôr prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie.

Na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave pôsobil od jej založenia vroku 1998 voblasti medzinárodného verejného práva; je zároveň predsedom Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri SAV. Na fakulte založil Ústav pre právne otázky náboženskej slobody.

Od roku 2020 do prevzatia funkcie dekana pôsobil ako predseda odvolacej komisie Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.

Koordinoval práce na prijatí Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou a ďalších medzinárodných zmlúv so Svätou stolicou, ako aj systému vnútroštátnych zmlúv upravujúcich vzťahy štátu a cirkví. Pápežom Jánom Pavlom Druhým bol vyznamenaný dvomi stupňami Rádu sv. Gregora Veľkého.

TK KBS informoval Matúš Demko

K správe bolo vydané AUDIO 1 (Marek Šmid), AUDIO 2 (Jozef Šofranko) a AUDIO 3 (Cyril Vasiľ)( TK KBS, msm, ml; pz ) 20230216011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]