[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Žiline sa poďakovali za pätnáste výročie založenia Žilinskej diecézy
P:3, 16. 02. 2023 11:00, DOM

Žilina 16. februára (TK KBS) Vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie na sídlisku Vlčince v Žiline sa dnes poďakovali za pätnáste výročie založenia Žilinskej diecézy (14. 2. 2008). Pri tejto príležitosti celebroval slávnostnú svätú omšu apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Zúčastnili sa na nej arcibiskupi, biskupi zo Slovenska i zahraničia, kňazi, diakoni, seminaristi, zasvätení a laici. Prišla aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, primátor mesta Žilina Peter Fiabáne, zástupcovia akademickej a verejnej obce.

Zriadenie Žilinskej diecézy oznámil 14. februára 2008 v Bratislave dnes už nebohý slovenský kardinál Jozef Tomko ako zvláštny legát pápeža Benedikta XVI. Prvým žilinským biskupom sa stal Mons. Tomáš Galis. Diecéza vznikla z deviatich dekanátov z diecézy Nitra (Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Varín, Bytča, Rajec, Považská Bystrica, Púchov, Ilava) a jedného z Banskobystrickej diecézy (Martin). V roku 2018 pribudol dekanát Turzovka (odčlenením z čadčianskeho dekanátu) a dekanát Krásno nad Kysucou (odčlenením od kysuckonovomestského dekanátu).

V súčasnosti má v 12 dekanátoch 112 farností a pôsobí v nej 259 kňazov (z toho 207 diecéznych a 52 rehoľných), ktorí sa pod ochranou Cyrila a Metoda, diecéznych patrónov, venujú takmer 400 tisícom veriacim. Službu v diecéze vykonáva 15 ženských a 6 mužských reholí. Svoju činnosť tu rozvíja 13 základných cirkevných škôl, osem materských škôl, šesť stredných škôl, tri gymnáziá, 9 centier voľného času a tri školské internáty. Pôsobí tu aj diecézna charita, pod ktorú spadá 6 zariadení sociálnych služieb a 35 farských charít.

Chceme prosiť o Božie požehnanie a ochranu, povedal biskup Galis

„Za toto všetko, aj za mnohé ďalšie dobrodenia, ktoré nám Pán doposiaľ už preukázal, chceme dnes pri svätej omši ďakovať, predovšetkým za mnohých našich obetavých bratov a sestry, pracovníkov, zamestnancov i dobrovoľníkov a tiež dobrodincov, bez ktorých sa zriadenie diecézy a jej uvedenie do života nemohlo podariť,“ povedal biskup Galis. „Chceme spoločne prosiť o Božie požehnanie pre nás všetkých a o Božiu pomoc a ochranu aj do ďalších rokov,“ dodal biskup Galis a poďakoval všetkým, že prijali pozvanie na slávnosť poďakovania za 15. výročie diecézy.

Plné znenie úvodného pozdravu je TU

„Som veľmi dojatý, plný emócii, že môžem byť tu a predsedať tomuto sláveniu,“ povedal v úvode apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Prítomným sa prihovoril aj v homílii. „Gaudete et exultate (Mt 5,12) – radujte sa a jasajte – tieto slová dnes Ježiš hovorí každému z nás pri tomto peknom pätnástom výročí zriadenia vašej Žilinskej diecézy. Máme totiž veľa dôvodov k oslave. Nejde len o pripomenutie si dátumu historickej udalosti. Radujeme sa a tešíme zo všetkého, čo ste prežili a uskutočnili v Žilinskej diecéze za týchto pätnásť rokov," uviedol nuncius Girasoli.

Plné znenie úvodného pozdravu nuncia je TU.

Život Cirkvi na tomto území podľa jeho slov prekvitá vo všetkých pastoračných oblastiach. „V mene Svätého Otca Františka, ktorého pokorne zastupujem, ďakujem zvlášť Jeho Excelencii Monsignorovi Tomášovi Galisovi, prvému žilinskému biskupovi, ktorý je akoby zakladajúcim biskupom tejto diecézy. Vynaložil chvályhodné a neúnavné úsilie, aby zorganizoval a pozdvihol na vysokú úroveň pastorálne a sociálno-charitatívne projekty a kuriálne štruktúry tejto Žilinskej diecézy," poďakoval biskupi Galisovi Nicola Girasoli.  Ako vďaku prítomných vyzval k potlesku pre biskupa Galisa.

Poďakoval tiež všetkým kňazom, rehoľníkom a rehoľníčkam, diakonom a seminaristom, laikom, mužom aj ženám zamestnaným v rozličných diecéznych inštitúciách, mladým a celému Božiemu ľudu Žilinskej diecézy. "Bravo," uviedol s tým, že „v spojení s biskupom" „odviedli a stále odvádzate skvelú tímovú prácu."

Posolstvo znie: Viac, odkázal Žilinskej dieceze apoštolský nuncius na Slovensku

„Bratia a sestry, keď slávime týchto 15 rokov diecézneho života a pozeráme sa na minulosť s vďačnosťou za doteraz vykonané veľké dielo, musíme pozerať dopredu, plní nádeje a entuziazmu. Bratia a sestry, chceme viac. Chceme vidieť viac mladých a veriacich v našich komunitách. Chceme vidieť viac povolaní ku kňazstvu a zasvätenému životu. Chceme viac rásť v službe chudobným a núdznym. Posolstvo znie: viac. To viac môžeme dosiahnuť tým, že budeme žiť plnosť našej viery. Sme povolaní žiť vieru bez výnimiek a výhovoriek. Nemôžeme si vyberať.

Vieru a jej obsah treba prijať v celistvosti, žiť ju v plnosti. Viera je kyslíkom života a čím viac kyslíka máme v pľúcach, tým viac môžeme dýchať a ohlasovať evanjelium. Neosoží nám vlažná viera, ktorá nepriťahuje, nepáčia sa nám katolíci, ktorí majú teplotu prostredia... katolíci, ktorí nie sú ani horúci, ani studení. Aby sme mali viac, potrebujeme vieru, ktorá je úplná, celistvá a bez výnimiek. Drahí bratia a sestry, dýchajme s Bohom, naplňme si pľúca kyslíkom viery," dodal apoštolský nuncius Girasoli.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU (text) / AUDIO 

Osobitná vďaka tým, ktorí stáli pri budovaní diecézy a jej zabezpečení 

V závere slávnosti biskup Galis vyjadril takmer dvom desiatkam osobností vďaku a ocenenie za to, že mu pomohli pri vzniku diecézy a stáli pri ňom pri budovaní jej štruktúr, ako aj pri jej materiálnom zabezpečení, a tým, ktorí mu v ostatných 15 rokoch pomáhali v jej správe a riadení. Symbolom vďačnosti biskupa Tomáša boli reprodukcie ikony z konca 19. storočia, ktorá zobrazuje patrónov Žilinskej diecézy svätých Cyrila a Metoda. „Za originál ikony vďačíme Milanovi Urbanikovi,“ vysvetlil generálny vikár Žilinskej dicézy Martin Kramara. Ikonu si mohli veriaci uctiť po svätej omši pred oltárom, kde vystavili aj relikviu sv. Cyrila.

Pri príležitosti 15. výročia zriadenia Žilinskej diecézy zároveň biskup Galis povýšil do úradu farára štyroch kňazov - administrátora Farnosti Skalité Martina Danišeka, administrátora Farnosti Dolný Hričov Ondreja Gašicu, administrátora Farnosti Papradno Martina Hrušku a administrátora Farnosti Jasenica Igora Škrabáka. Ďalších ôsmich kňazov ustanovil na znak verejného ocenenia a uznania za poskytnutú službu pre život a rozvoj diecézy za honorárnych dekanov. Stali sa nimi Jozef Bagin, Peter Dubec, Ján Hlávka, Jozef Hlaváč, Juraj Jendrejovský, Pavol Kalabus, Zdeno Pupík a Roman Seko.

K správe bolo vydané FOTO

_
Aktualizované( TK KBS, ml; pz ) 20230216008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]