[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Webstránka nm.sk otvorila nový cyklus článkov o synodálnom procese
P:3, 15. 02. 2023 15:10, DOM

Bratislava 15. februára (TK KBS) Webstránka nm.sk prináša projekt s názvom Pochopiť a žiť synodalitu, ktorým chce prispieť k aktuálnemu synodálnemu procesu na Slovensku. V rámci projektu bude portál priebežne publikovať komentáre, príspevky a rozhovory, ktoré priblížia chápanie synodality, ale budú mať aj praktický ráz, aby inšpirovali, ako ju žiť.

V úvodných článkoch sa redakcia portálu vracia k niektorým postrehom účastníkov celoslovenského synodálneho stretnutia v Nimnici a v rozhovore s Renátou Ocilkovou hodnotí nedávne Európske synodálne stretnutie v Prahe.

Ďalšie pripravované texty sa budú odvíjať od celoslovenskej syntézy a rozvíjať niektoré body, ktoré v nej zazneli: ako načúvať Duchu Svätému a nechať sa ním viesť, ako rozlišovať Božiu vôľu, ako počúvať. Portál tiež bude prinášať rôzne témy, napríklad o tom, ako viesť dialóg v Cirkvi a so spoločnosťou. Nebude chýbať ekumenické zameranie článkov, texty o postavení a dôležitosti laikov či o spôsoboch ohlasovania evanjelia.

Pestrosť a bohatosť projektu sa odráža aj vo výbere autorov textov a účastníkov rozhovorov, medzi ktorými budú osobnosti rôznych stavov a povolaní (laickí muži a ženy, rehoľníci a rehoľníčky, kňazi, biskupi, kardináli) zo Slovenska a zahraničia.

Projekt je konkrétnou reakciou na pozvanie pápeža Františka a príspevkom k formovaniu synodálneho vedomia. Synoda o synodalite je to, čím žije dnes Cirkev na celom svete. Aj napriek pozitívnej skúsenosti prvej etapy, do ktorej sa zapojili mnohé farnosti a mnohí veriaci, je ešte stále veľa tých, ktorí sa voči synode stavajú s nepochopením či dokonca s odmietaním. Celoslovenská syntéza jednoznačne vyzdvihla potrebu formovania synodálneho postoja a úlohu katolíckych médií, ktoré môžu byť v tejto oblasti prínosom.

Projekt Pochopiť a žiť synodalitu nadväzuje na doterajšie podobné aktivity portálu nm.sk a Vydavateľstva Nové mesto. Išlo najmä o spoluorganizovanie medzinárodnej konferencie o synodalite za účasti generálneho sekretára Medzinárodnej teologickej komisie Mons. Piera Codu v októbri minulého roka a nedávne publikovanie prvého čísla časopisu Ekklesía, ktoré sa venuje práve téme synodálnej Cirkvi.

Všetky články z nového cyklu nájdete na tomto mieste: https://nm.sk/znacka/synodalita/

TK KBS informoval Ján Heriban( TK KBS, jhe, ml; pz ) 20230215025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]