[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 31. 03. 2023   Meniny má Benjamín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do svetovej premiéry oratória Daniel sa zapojí v Izraeli aj univerzitný zbor z Ružomberka 
P:3, 14. 02. 2023 17:55, DOMFoto: pexels.com


Ružomberok 14. februára (TK KBS)  Univerzitný zbor Benedictus z Ružomberka, zbor z nemeckého Sankt Wendelu a dva židovské zbory z Tel Avivu a z Jeruzalema sa zapoja do celosvetovej premiéry oratória Daniel. Uvedú ho v Jeruzaleme a bude súčasťou osláv sedemdesiateho piateho výročia založenia izraelského štátu. Z Katolíckej univerzity v Ružomberku sa do tohto projektu zapojilo 33 osôb. Skladateľka priamo oslovila dirigentku zboru Zuzanu Zahradníkovú, ktorá je zároveň aj vedúcou Katedry hudby a vedie univerzitný zbor Benedictus.

Zbor Katolíckej univerzity v Ružomberku nacvičuje už štvrtý mesiac rozsiahle hudobné dielo v hebrejčine. „Je to veľmi náročná skladba, zvlášť pre iný kolorit a východný idiom hudby, a zároveň je to náročné po speváckej stránke, takže príprava je dosť intenzívna,“ povedal RTVS Rastislav Adamko, prodekan Pedagogickej fakulty KU v Ružomberku. „Myslím si, že veľa času je potrebné venovať nácviku takejto skladby, ide o približne stosedemdesiat strán partitúry a deväťdesiat minút hudby, takže je to skutočne náročné dielo,“ uviedol Peter Pekarčík, člen zboru. 

Izraelská skladateľka Efrat Rachel Gerlich ho písala štrnásť rokov. Je to dielo, ktorá má približne 90 minút. Určené je pre sólistov, miešaný spevácky zbor a symfonický orchester. Dielo sa zakladá na vybraných statiach z biblickej knihy proroka Daniela. Toto dielo bolo napísané z príležitosti 75. výročia vzniku štátu Izrael. Autorka chce dielo odprezentovať v Jeruzalemskom divadle. Skladba bude prezentované v hebrejčine a aramejčine, jedna časť z oratória využíva texty v 29 jazykoch.

„Skladateľke záležalo na tom, aby členovia zborov boli veriaci ľudia, ktorí budú mať vzťah k danej téme, k posvätnému textu, ktorý je vzatý zo starozákonnej knihy Daniel," uviedla Zuzana Zahradníková, dirigentka Univerzitného speváckeho zboru Benedictus. Oratórium bude mať celosvetovú premiéru 2. marca 2023 v Jeruzalemskom divadle. Uvedie ho takmer stočlenný spevácky zbor z troch krajín pod vedením izraelského dirigenta Elliho Jaffe. „Kvôli rozsahu a náročnosti diela sú pred jeho premiérou naplánované štvordňové spoločné nácviky sólistov a zborov so symfonickým orchestrom,“ uviedla Zahradníková. 

_
Poznámka: S využitím správy RTVS a informácií sr. Hermany Matlákovej, SMVS( TK KBS, rtvs, hma, ml; pz ) 20230214036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]