[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločnosť Božieho Slova vydala knižnú novinku Kráčame s Božím Slovom
P:3, 14. 02. 2023 17:35, DOM

Bratislava 14. februára (TK KBS) Kráčame s Božím Slovom 100 rokov SVD na Slovensku a v Česku 1923 – 2023. Pod týmto názvom vyšla v týchto dňoch v Spoločnosti Božieho Slova /SVD/ v Nitre kniha, ktorá zachytáva 100 rokov pôsobenia Spoločnosti na Slovensku a v Česku. Táto mužská misionárska rehoľná spoločnosť, bola založená Arnoldom Janssenom 8. septembra 1875 v Steyl v Holansku.

V úvode sa zostavovatelia, ktorými sú pátri Peter Dušička, Pavol Baláž, Juraj Begany, Tomáš Gerboc, Ján Halama, Pavol Kruták, Ján Kušnír, Ján Štefanec, Martin Štefanec, Thomas Tulung, Marek Vaňuš,  zamýšľajú nad otázkou či má zmysel písanie ročeniek v misijnom rehoľnom inštitúte a prichádzajú k názoru, že svedectvo o minulosti môže byť vďačným svedectvom o tom, ako svätý trojjediný Boh sprevádzal spoločnosť na našom území v jej raste, vývoji a službe misijnému poslaniu Cirkvi a zároveň prejavom vďaky všetkým misionárom, ktorí horlivo a obetavo niesli fakľu viery do sveta. Táto ročenka je v poradí piatou, predchádzajúce ročenky vyšli po 10, 25, 50 a 75 rokoch pôsobenia a preto sa v tejto kladie osobitný dôraz na posledných 30 rokov. Autori si nekladú za cieľ písať históriu, ani kroniku rehoľného spoločenstva, aj keď čitatelia sa veľa dozvedia aj z jej bohatej histórie, skôr si kladú za cieľ formou mozaiky priblížiť jej bohatú misijnú činnosť v minulosti a súčasnosti.

V  úvode sa k jej čitateľom prihovára Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup, ktorý je nástupcom biskupa Dr. Karola Kmeťka, ktorý 2. septembra 1925 privítal na Nitrianskej Kalvárií misijnú komunitu, ktorá tu začala v júni 1927 stavať misijný dom. Vyslovuje vďaku za misionárov SVD, ktorý pokračujú vo svojej činnosti aj v súčasnosti a sú požehnaním pre Slovensko, aj pre Nitrianske biskupstvo. K čitateľom sa prihovára aj generálny predstavený z Ríma Paulus Budi Kleden SVD, ktorý vyzdvihol, že Slovenská provincia je jednou z mála v Európe, ktorá má nové povolania a zablahoželal jej k oslave stého výročia založenia na Slovensku, poďakoval za podporu misijnej činnosti na Slovensku, v Česku i vo svete. Súčasný provinciálny predstavený P. Pavol Kruták vyzdvihol veľké nadšenie a radosť, ktoré prispeli k rýchlemu rastu rehoľného spoločenstva, ktoré prispievalo k ohlasovaniu evanjelia výchovou misionárov a šírením misijného povedomia medzi veriacimi, ktoré bolo príťažlivé pre človeka, ku ktorému prispeli biskupi a mnohí kňazi.

Je predstavený zakladateľ SVD Sv. Arnold Janssen, ktorý zvykol opakovať "Ohlasovanie evanjelia je prvoradým a najväčším skutkom lásky k blížnemu“, čo povedal Ján Pavol II., ktorý ho svätorečil 5. októbra 2003 v Ríme.

Tiež približuje spiritualitu spoločnosti, ktorá je zameraná na ŽIVOT, na život tých, čo ju žijú, ako aj na život všetkých tých, ku ktorým misionári prichádzajú a na SLOVO, ktoré je aj v oficiálnom názve spoločnosti a znamená osobu vteleného Božieho Slova Ježiša Krista a tiež sa myslí na Božie slovo zaznačené vo Svätom písme, ktoré misionári ohlasujú. Tiež je predstavený sv. Jozef Freinademetz, ktorého rodisko Oies v južnom Taliansku navštívil 2. augusta 2008 pápež Benedikt XVI. a ďalší blahoslavení a tí, ktorých proces blahorečenia sa už začal.

Čitatelia sú informovaní o začiatkoch SVD v bývalom Československu a prvých členoch rehole pochádzajúcich z tohto územia. Tiež pôsobiská rehole, ktoré okrem Nitry na Kalvárií a Zobore, bolo aj vo Vidinej pri Lučenci a v Spišskom Štiavniku: Rozvíjajúce a nádejné pôsobenie rehole postihla násilná likvidácia v roku 1950. Bývalý generálny  predstavený P Kappenberg sa vyjadril, že Spoločnosť "nikde nenašla toľko ochoty a štedrej pomoci ako na Slovensku... ...Túto skutočnosť, ktorej sme si plne vedomí, nemožno vytrieť z dejín Spoločnosti Božieho Slova." Čitatelia sú oboznámení so životom a pôsobením rehoľníkov SVD počas rokov totalitného režimu, súdnymi procesmi, väznením, prácou v PTP, v civilných zamestnaniach, kedy žili svoje rehoľné povolanie v skrytosti, vzdelávali sa, šírili misijné myšlienky, udržiavali kontakty medzi sebou i pátrami v zahraničných misiách, vychovávali dorast, kňazskými vysviackami tajnými i v zahraničí, i zapojením sa do verejnej pastorácie v komunitách rehoľných sestier a na farách. Čitatelia sa dozvedia aj o materiálnej pomoci misiám cez posielanie balíkov poštou. Aj keď je dnes táto forma pomoci už len zriedkavou, táto forma pomoci zostane zapísaná zlatými písmenami ako svedectvo štedrosti, obetavosti a lásky k misiám. Počas rokov totality 1950 - 1989 bolo vysvätených na Slovensku alebo v zahraničí 33 kňazov SVD Slovenského pôvodu. Ročenka sa zameriava na obnovu SVD, kedy po páde komunistického režimu nastala pre Cirkev doba slobody, návrat rehoľných domov, vydavateľskú činnosť, budovanie misijného domu Arnolda Janssena v Bratislave, činnosti misijných bratov, spolupráci s Poľskou provinciou SVD, spolupráci s misijnými sestrami Služobnicami Ducha Svätého SSpS, založeniu kláštora klauzúrnych sestier Služobníc Ducha Svätého ustavičnej poklony SSpSAP v roku 2008 v Nitre, pôsobeniu vo farnostiach na Slovensku i v Čechách, prehľadu regionálnych a provinciálnych predstavených, vydavateľskej činnosti, biblickému apoštolátu, ľudovým misiám, exercíciám, práci s mládežou, činnosti v UPeCe v Bratislave,  vedeckej činnosti, činnosti misijného oddelenia, spolupráci s laikmi, misijnému múzeu. Tiež sa čitatelia dozvedajú o miestach pôsobenia členov SVD v súčasnosti v zahraničných misiách, i niekoľko postrehov z miest ich pôsobenia v celom svete. A nechýba popis a fotografie z miesta posledného odpočinku mnohých misionárov na cintorínoch v Nitre a sú vymenované aj miesta, na ktorých sú misionári verbisti pochovaní.

V závere sú slová bývalého prestaveného P. Heinza Kuluckeho, /2012 - 2018/, ktorý povedal "Som rád, že všade, kde pôsobíme, ľudia nás majú radi. A som presvedčený, že bez verbistov by bol svet chudobnejší." Zostavovatelia vyjadrujú vďaku Bohu za všetky dobrodenia a všetkým, ktorí im pomáhali a podporovali ich počas prítomnosti na Slovensku i v Čechách a zároveň pozerajú vpred, na ďalší úsek cesty ohlasovania evanjelia s prosbou o nové misionárske povolania, počítajú so spoluprácou s laikmi, spoliehajúc sa na mocný príhovor svätých a blahoslavených Arnoldovej rodiny.

Text vhodne dopĺňa množstvo farebných i čiernobielych fotografií rozličných formátov zo Slovenska i zahraničia, zo súčasnosti i z archívov, tiež viaceré citáty zakladateľa rehole Arnolda Janssena, sv. Jozefa Freidemetza. Kniha vyšla v pevnej väzbe a na obale je logo 100. výročia, má 320 strán formátu 24 x 18,5 cm, je rozdelená na časti Korene, SVD na Slovensku a v Česku 1922 - 1950, SVD v Československu v rokoch 1950 - 1989, SVD na Slovensku a v Česku 1989 - 2022, Misijná charizma - aktivity na Slovensku a v Česku a Zoznamy.

TK KBS informoval Ľudovít Košík( TK KBS, lko, ml; pz ) 20230214033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]