[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Záverečný dokument druhej fázy Európskeho synodálneho stretnutia v Prahe
P:3, 13. 02. 2023 13:09, ZAH

Praha 13. februára (TK KBS) Skončila sa druhá fáza Európskeho synodálneho stretnutia, na ktorom sa v dňoch 10.-11. februára v Prahe zúčastnili predsedovia európskych biskupských konferencií. Prinášame plné znenie záverečného dokumentu tejto časti.

Ďakujeme Pánovi za skúsenosť synodality, keď sme prvýkrát na kontinentálnej úrovni videli vedľa seba biskupov, kňazov, zasvätené osoby a laikov. Máme radosť, pretože sme počas týchto dní v Prahe zistili, že spoločne prežité chvíle modlitby a práce počas zhromaždenia boli hlbokým duchovným a skutočne synodálnym zážitkom. Vzájomné počúvanie, plodný dialóg, rozprávanie o tom, ako naše cirkevné spoločenstvá prežívali prvú fázu synodálneho procesu a pripravovali sa na toto kontinentálne stretnutie, sú jasným znamením našej jedinečnej spolupatričnosti s Kristom.

Národné správy, práce v skupinách a množstvo vystúpení, ktoré sme si vypočuli, sa spojili v záverečnom dokumente, ktorý bol predložený zhromaždeniu, a ktorý bude príspevkom cirkví v Európe k príprave Instrumentum laboris pre synodu. Ďakujeme všetkým, ktorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti s úprimnosťou a rešpektom k rôznym citlivým témam; ďakujeme tiež redakčnému výboru za skvelú prácu, ktorú pri príprave dokumentu odviedol.

Ako plod tejto synodálnej skúsenosti sa my, biskupi, zaväzujeme naďalej prežívať a podporovať synodálny proces v štruktúrach a živote našich diecéz. Táto skúsenosť záujmu o celú cirkev v Európe nás povzbudila v našom odhodlaní verne žiť naše univerzálne poslanie. Zasadíme sa v podpore inštrukcií Svätého Otca, Petrovho nástupcu, pre synodálnu cirkev, ktorá je živená skúsenosťou spoločenstva, účasti a poslania v Kristovi.

Chceme kráčať spoločne, svätý Boží ľud, laici a pastieri, pútnici, ulicami Európy, aby sme hlásali radosť z evanjelia, ktorá pramení zo stretnutia s Kristom, a chceme to robiť spoločne s mnohými bratmi a sestrami z iných kresťanských denominácií. Chceme sa usilovať o zväčšenie priestoru našich stanov, aby sa naše cirkevné spoločenstvá stali miestom, kde sa každý cíti vítaný.( TK KBS, cirkev.cz, rp; pz ) 20230213021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]