[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pri generálnej audiencii vyzval k solidarite s Tureckom a Sýriou
P:3, 08. 02. 2023 13:56, ZAH

Vatikán 8. februára (VaticanNews) Pápež František pri generálnej audiencii 8. februára zhrnul svoju 40. apoštolskú cestu, počas ktorej v dňoch 31. januára – 5. februára navštívil Konžskú demokratickú republiku a Južný Sudán. Svätý Otec zároveň vyzval k solidarite s oblasťami Turecka a Sýrie zasiahnutými pondelkovým ničivým zemetrasením a spolu s veriacimi sa modlil za postihnuté obyvateľstvo.

„Dosť bolo vykorisťovania Afriky“!, zopakoval v katechéze Svätý Otec, keď rekapituloval svoju nedávnu apoštolskú cestu. Ako povedal, v Konžskej demokratickej republike spolu s obeťami násilia z východných častí krajiny povedali „nie“ násiliu a rezignácii“ a „áno“ zmiereniu a nádeji.

V súvislosti s Južným Sudánom pápež spomenul:

„Toľko takzvaných civilizovaných krajín ponúka pomoc Južnému Sudánu a táto pomoc pozostáva zo zbraní potrebných pre vojnu. Je to hanebné“. Treba povedať „nie“ korupcii a obchodovaniu so zbraňami a „áno“ stretnutiu a dialógu, zdôraznil Svätý Otec. Zároveň zopakoval, že ženy sú silou, ktorá môže premeniť krajinu.

Pápež v Južnom Sudáne vykonal ekumenickú púť pokoja spolu s predstaviteľmi anglikánov a škótskych presbyteránov: s arcibiskupom Canterbury Justinom Welbym a moderátorom Generálneho zhromaždenia Škótskej cirkvi Iainom Greenshieldsom. „Išli sme spoločne svedčiť o tom, že je možné a že je náležité spolupracovať v rozličnosti, najmä ak máme spoločnú vieru v Ježiša Krista“, vysvetlil Svätý Otec. Ako povedal, osobitný význam mala aj spoločná ekumenická modlitba:

„Spoločne sme počúvali Božie slovo, spoločne sme sa modlili chvály, prosby a príhovory. Vo veľmi konfliktnej realite, akou je Južný Sudán, je toto znamenie zásadné a nemožno ho považovať za samozrejmosť, pretože, žiaľ, existujú ľudia, ktorí zneužívajú Božie meno na ospravedlnenie násilia a zneužívania.“

Výzva k solidarite s Tureckom a Sýriou

Svätý Otec vyslovil osobitný apel v súvislosti s pondelkovým ničivým zemetrasením v Turecku a Sýrii. S veriacimi sa za postihnuté obyvateľstvo spoločne pomodlili Zdravas‘ Mária. Pápež povedal:

„V tejto chvíli moje myšlienky smerujú k ľuďom v Turecku a Sýrii, ktorých ťažko zasiahlo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo tisíce mŕtvych a zranených. S pohnutím sa za nich modlím a vyjadrujem svoju blízkosť týmto ľuďom, rodinám obetí a všetkým, ktorí trpia touto ničivou katastrofou. Ďakujem tým, ktorí sa nasadzujú v poskytovaní pomoci a vyzývam všetkých, aby prejavili solidaritu s týmito územiami, z ktorých niektoré už boli sužované dlhou vojnou. Modlime sa spoločne, aby títo naši bratia a sestry mohli ísť vpred a prekonali túto tragédiu a prosme Pannu Máriu, aby ich chránila.“

Trpiaca Ukrajina a požiare v Čile

Pápež opäť pripomenul aj trpiaci ukrajinský ľud slovami:

Nezabúdajme na utrpenie ukrajinského ľudu, ktorý je tak sužovaný: v tejto zime, bez svetla, bez kúrenia a vo vojne.“

V pozdrave španielsky hovoriacim pútnikom Svätý Otec pamätal aj na „obete a ľudí postihnutých požiarmi“ v Čile. Požiare vypukli v lesoch v stredo-južných regiónoch Nuble a Biobio a potom v Auracanii na juhu, ktorú zasiahla intenzívna vlna horúčav. Požiare si doteraz vyžiadali najmenej 26 mŕtvych, vyše 1000 zranených a zničili vyše 1 500 domov.

Blíži sa liturgická spomienka Lurdskej Panny Márie

Mladým, chorým, seniorom a novomanželom Svätý Otec pripomenul blížiacu sa liturgickú spomienku Lurdskej Panny Márie:

„Už sme v novéne ako prípravy na liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej, ktorá pripadá na sobotu 11. februára. Zvolávam na vás ochranu Nepoškvrnenej Panny, aby vám vždy zachovala radostné srdce a podporovala vás na ceste životom.“( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230208029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]