[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Peter Rusnák sa stretol s kňazmi na dôchodku a ich manželkami
P:3, 04. 02. 2023 21:18, DOM

Prešov 4. februára (TK KBS) Vladyka Peter Rusnák, prešovský apoštolský administrátor, pokračoval v tradičnom stretávaní s kňazmi na dôchodku, ich manželkami a vdovami po zomrelých kňazoch v posviatok Stretnutia Pána (3. februára). Spoločne s vladykom slávili svätú liturgiu v kaplnke Gréckokatolíckeho kňazského seminára v  Prešove predstavení seminára a desať kňazov na dôchodku. Na stretnutí sa zúčastnilo aj pätnásť kňazských manželiek a vdov po zomrelých kňazoch. V úvode pozdravil všetkých, ktorí merali cestu do Prešova, aby mohli spoločne stráviť tento sviatočný deň, pri Eucharistickom prestole i jedálenskom stole.

V homílii vladyka Peter pripomenul, aký posviatok sa slávi – posviatok Stretnutia. Na stretnutie s prisľúbeným Mesiášom čakali svätí, ktorých si východná cirkev pripomína 3. februára - spravodlivý Simeon a prorokyňa Anna. Spoznali ho v chrámovom dave vďaka nutkaniu Svätého Ducha, ktorí ich viedol. Svätý Duch je stále prítomný v živote každého človeka – v jeho situácii, manželstve i samote. V svätej liturgii je stále ponúknutá možnosť zúčastniť sa na vďakyvzdaní Bohu, možnosť ho stále nájsť a stretnúť.

Na záver vladyka reflektoval hojnú účasť, v ktorej sa ukrývali mnohé príbehy a svedectvá kňazského života, či už celibátnych kňazov, kňazských rodín i vdov, ktoré už odprevadili manželov kňazov do večnosti. Zaspomínal na obetavosť jeho vlastných rodičov, ktorí spolu kráčali manželstvom v neľahkých časoch. Spoločné stretnutie využil aj na gratuláciu k blížiacim sa okrúhlym narodeninám Mareka Kaľatu, jedného zo špirituálov kňazského seminára. Prial mu, aby bol šťastným kňazom, lebo taký kňaz je požehnaním pre svet.

Počas spoločného obedu s bohoslovcami otec Andrej Rusnák venoval prítomným autobiografiu vladyku Jána Hirku, prosiac o modlitby. Túto prosbu rozšíril aj vladyka Peter, pozvaním k modlitbe za Gréckokatolícky kňazský seminár, jeho predstavených, bohoslovcov i budúce kňazské povolania.

Zdroj: Prešovská archieparchia( TK KBS, pre; ml ) 20230204017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]