[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež si vypočul príbeh o dvoch juhosudánskych sestrách, ktoré zabili banditi
P:3, 04. 02. 2023 16:31, ZAH

Južný Sudán 4. februára (VaticanNews) Počas stretnutia pápeža Františka s biskupmi, kňazmi, diakonmi, zasvätenými mužmi a ženami a seminaristami v katedrále v Džube zaznela spomienka na sestry Máriu a Reginu, ktoré boli zabité pri prepadnutí v polovici augusta 2021, a svedectvo miestneho kňaza.

Sestry Mary Daniel Abutová a Regina Roba Luateová, spomína ich spolusestra Achanová, boli zabité 16. augusta 2021 pri prepade ich autobusu asi 30 kilometrov od Juby, keď sa vracali do hlavného mesta z Loa, mesta, kde sa nachádza zakladajúca misia ich Kongregácie Najsvätejšieho srdca. Spolu s nimi boli zabití aj Leon Zozimo a Taban Cézar, ktorí boli v tom istom autobuse, na ktorý zaútočili banditi. Sestra Mária mala takmer 68 rokov a sestra Regina 67 rokov. Obaja sa narodili v Južnom Sudáne a "svoje povolanie našli ako utečenci v Ugande," spomína sestra Regina Achan. Spoločne zložili prvé sľuby 7. januára 1973 v kláštore v Moyo v Ugande, kde 1. januára 1979 zložili aj večné sľuby. A v januári 1998 v Chartúme v Sudáne spoločne oslávili 25. výročie svojho rehoľného povolania.

Sestra Achan, ktorá hovorila v mene 218 mníšok žijúcich v Južnom Sudáne, pripomenula osobnosť sestry Márie Abuto a zdôraznila, že bola dvakrát zvolená za generálnu predstavenú, a to v rokoch 2006 až 2018: "Ako pedagogička bola riaditeľkou základnej školy v Usratuna v Džube a pred svojou smrťou žila v komunite Kator." Počas dvanástich rokov, keď bola generálnou predstavenou, slúžila vo veľkej jednoduchosti "ako sakristiánka v Kostole svätého Michala, kde umývala, zametala a upratovala kostol s pomocou jediného pomocníka". Medzi jej sny o kongregácii patrilo "vytvorenie ubytovne ako zdroja príjmov" na podporu aktivít, ako je vzdelávanie zachránených dievčat, "naše sirotince a ich správa". Sestra Regina vysvetľuje, že "práce sa začali, ale pre nedostatok finančných prostriedkov ešte neboli dokončené". Sestra Mária "chcela tiež postaviť knižnicu pre žiakov základnej školy Usratuna v Džube. Dúfame, že to všetko sa bude realizovať na jej pamiatku."

Sestra Regina a sen o vybudovaní pôrodnice

Sestra Regina Roba, ako neskôr spomínala sestra Achan, sa vyučila za zdravotnú sestru najprv v Kampale v Ugande a potom v Chartúme v Sudáne a "pracovala ako zdravotná sestra a zdravotník na viacerých miestach v Južnom Sudáne. V čase svojej smrti vyučovala a školila zdravotné sestry na Katolíckom inštitúte zdravotnej prípravy vo Wau." Jej snom bolo "vybudovať materské centrum v Džube. S pomocou dobrodincov dúfame, že na jej pamiatku postavíme pôrodnicu," povedala jej sestra pápežovi Františkovi. Na počesť zavraždených rehoľných sestier oznámila arcidiecéza Juba, že na týždeň zatvorí všetky náboženské inštitúcie a bude za ne denne slúžiť omše. Sestry boli pochované na cintoríne Rejaf južne od Džuby.( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230204009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]