[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezident Južného Sudánu zrušil pozastavenie mierových rokovaní
P:3, 04. 02. 2023 16:10, ZAH

Južný Sudán 4. februára (VaticanNews) Salva Kiir, prezident Južného Sudánu, víta pápeža Františka a jeho výzvu na mier a zmierenie a oznamuje, že krajina zrušila pozastavenie mierových rozhovorov v Ríme.

Počas prvého oficiálneho podujatia pápeža v Džube, stretnutia so zástupcami štátnych orgánov, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru, prezident Salva Kiir zopakoval vyhlásenie, ktoré urobil v predvečer ekumenickej púte Svätého Otca za mier do Južného Sudánu.

„Na počesť historickej návštevy Svätého Otca Františka v našej krajine a nášho vyhlásenia roku 2023 za rok mieru a zmierenia oficiálne oznamujem zrušenie pozastavenia rímskych mierových rozhovorov so skupinami, ktoré sú obmedzené.“

Kiir ďalej vyjadril nádej, že „jeho bratia z opozičnej skupiny, Nesignatári Južného Sudánu, budú toto gesto opätovať a budú s nami poctivo spolupracovať na dosiahnutí inkluzívneho mieru v našej krajine“.

Pozastavenie mierových rokovaní

V novembri 2022 vláda Južného Sudánu oznámila, že pozastavuje svoju účasť na mierových rokovaniach v Ríme, pričom obvinila opozičné skupiny Južného Sudánu, ktoré nie sú signatármi dohody, z „nedostatočného odhodlania“ a z prípravy na vojnu.

Kiir, ktorý konštatoval, že je to prvýkrát v histórii krajiny, keď hlava Katolíckej cirkvi navštívila Južný Sudán, označil prítomnosť pápeža za „historický míľnik“ a vyjadril hlbokú vďačnosť za návštevu, ktorá, ako pokračoval, „zanechá pozitívny vplyv na naše národné povedomie a mier v našej krajine“.

„Táto historická návšteva svetových kresťanských lídrov nás musí prinútiť hlboko sa zamyslieť nad našou nedávnou históriou, najmä pokiaľ ide o ušľachtilú úlohu upevniť mier a dôležité projekty zmierenia a odpustenia v radoch nášho ľudu,“ povedal.

Duchovné ústranie vo Vatikáne

Prezident pripomenul duchovné cvičenie, na ktorom sa zúčastnil vo Vatikáne v roku 2019 a počas ktorého nám pápež „pobozkal nohy a požiadal nás, aby sme zostali v pokoji“.

„Toto vzácne gesto,“ povedal, „nevyšlo nazmar: dnes tu s Dr. Riekom (viceprezidentom) sedíme a spoločne pracujeme na implementácii obnovenej mierovej dohody, ktorú sme podpísali v roku 2018.“

Povedal, že v septembri minulého roka predĺžil prechodné obdobie o 24 mesiacov v rámci plánu na rok 2022, pretože si želal inkluzívny politický proces.

„Urobili sme to preto, aby sme mali čas na plánovanie a vytvorenie inštitúcií, ktoré umožnia dôveryhodné a transparentné voľby, čo je konečným cieľom obnovenej mierovej dohody. Skutočnosť, že plán vypracovali výlučne strany dohody, je sama osebe povzbudivým znakom na našej ceste k politickej zrelosti,“ vysvetlil.

Kiir na záver povedal, že plán sa využije „na urýchlenie implementácie zostávajúcich ustanovení obnovenej mierovej dohody a na nadviazanie na úspechy, ktoré sme už dosiahli, ako napríklad nasadenie jednotných síl“.( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230204008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]