[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tisícky veriacich sa opäť spoja v modlitbe za obete obchodovania s ľuďmi
P:3, 01. 02. 2023 14:24, DOM

Bratislava 1. februára (TK KBS) Slovenská katolícka charita ročne pomáha desiatkam zneužitých žien a mužov. Modlitbou v deň svätej Bakhity - univerzálnej patrónky všetkých zotročených, chce aj v tomto roku pozvať ľudí k väčšej všímavosti, prosiť za oslobodenie a uzdravenie ľudí, ktorí sa stali obeťami obchodovania.

Svätej Bakhite, ktorá pochádzala zo Sudánu a žila na prelome 19. a 20. storočia, patrí v kalendári dátum 8. február. Pre svoj životný príbeh, počas ktorého bola predaná do otroctva, sa stala patrónkou obetí obchodovania. Viera, ktorá jej v pomerne mladom veku vstúpila do života, jej ho však aj úplne zmenila, stala sa z nej rehoľná sestra a druhú polovicu svojho života strávila v talianskom kláštore v Schiu.

Keď sa raz jedna študentka Bakhity opýtala, čo by urobila, keby stretla svojich bývalých únoscov, odpovedala: „Ak by som sa mala stretnúť s tými, ktorí ma uniesli, a dokonca aj s tými, ktorí ma týrali, pokľakla by som a pobozkala im ruky. Lebo keby sa tieto veci nestali, dnes by som nebola kresťankou a rehoľníčkou.“

Práve obetiam obchodovania, ktoré sa neraz s traumatizujúcim zážitkom vyrovnávajú celý život, môžu jej slová priniesť milosrdenstvo a nádej na odpustenie.

Dňom liturgickej spomienky na svätú Bakhitu sa stal dátum jej smrti (8. február 1947). V jej domovine vtedy Sudánčania pripravujú slávnostné bohoslužby spojené s tradičnými rituálmi.

Tento deň je vo svete uznaný aj ako Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi a pápež František vyzýva k modlitbe veriacich na celom  svete. „Nech sa každý z nás cíti zaviazaný byť hlasom za svojich bratov a sestry, ktorí boli ponížení vo svojej dôstojnosti,“ prihovoril sa veriacim v minulosti.

Do modlitieb sa pri príležitosti sviatku sv. Bakhity zapája v tomto roku opäť aj Slovensko a s osobným pozvaním sa pripája aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.

Bratislava, Bakhita, biskup, Halko

„Celý rok sa venujeme rôznym aktivitám, ktoré zahŕňajú pomoc obetiam obchodovania,“ hovorí Anna Bartošová z projektu Stop obchodovaniu s ľuďmi  Slovenskej katolíckej charity. Tie páchatelia nútili ich k žobraniu, prostitúcii alebo im za ich prácu odoberali mzdu bez možnosti sa brániť.

Pomoc charity spočíva neraz v zabezpečení návratu obetí zo zahraničia, ich následné začlenenie do bežného života, pomáhajú im tiež so záležitosťami sociálnej, zdravotnej, psychologickej či právnej povahy. Slovenská katolícka charita prevádzkuje aj Národnú linku pomoci obetiam 0800 800 818, vďaka ktorej môžu pomôcť mnohým, ktorí sa cítia byť ohrození.

„Sme preto veľmi radi, že Svätý Otec vyzýva všetkých k modlitbe, pretože práve v nej sa ukrýva potrebná sila na prekonávanie prekážok, s ktorými sa pri pomoci obetiam stretávame,“ hovorí Anna Bartošová.

Slovenská katolícka charita pripravila do vysielania Rádia LUMEN novénu, ktorá sa bude modliť vždy po večernej svätej omši a to od 30. januára do 7. februára. Vyvrcholí večernou modlitbou za obete obchodovania práve na sviatok sv. Bakhity 8.2. o 21:00. Charita pozýva všetky farnosti, spoločenstvá, rodiny a jednotlivcov, aby sa s nami v modlitbe spojili.

Zároveň ponúka tiež materiály k zorganizovaniu vlastnej modlitby. Záujemci sa môžu ozvať na stoptrafficking@charita.sk alebo ich nájdu na webstránke www.obchodsludmi.sk

Projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi, financovaný Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, pomáha obetiam s reintegráciou do spoločnosti, pričom poskytuje komplexnú a dlhodobú starostlivosť.

Zabezpečuje asistované dobrovoľné návraty a prednávratovú asistenciu. Prevádzkuje aj Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818, ktorá funguje v pracovných dňoch od 8:00 do 20:00 a v čase pracovného voľna prostredníctvom záznamníku. Hlavnými partnermi linky pomoci sú Ministerstvo vnútra SR a Slovak Telekom, a.s.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBS, mmo, ml; pz ) 20230201026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]