[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny pripomínajú Svetový deň zasvätených osôb
P:3, 01. 02. 2023 09:59, DOM

Bratislava 1. februára (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (5/2023) pripomínajú Svetový deň zasvätených osôb, ktorý slávime v druhý februárový deň. Pri tejto príležitosti sa v ankete pýtajú zasvätených, čo ich viedlo k rozhodnutiu obetovať svoj život službe Bohu. „Je to ako pozvanie na rande. Aj keď je lákavé a on je príťažlivý, chvíľku zvažujete. Nechcete sa zahrávať s citmi, beriete to vážne. Stačilo všimnúť si, že som zaľúbená a aj viem do koho. Do Ježiša,“ odpovedala napríklad sestra Františka Čačková z Kongregácie školských sestier svätého Františka.

Prinášajú rozhovor so saleziánom Róbertom Flamíkom, ktorý pôsobí v saleziánskom centre v bratislavskej Petržalke. Od kňazskej vysviacky sa venuje prioritne práci s mládežou. „Mladý človek je ako divý potok. Valí sa, preráža cez skaly, často niečo zrúti, niekedy sám seba vykoľají. Ale v hĺbke srdca túži po Ježišovi. Naším poslaním je pomôcť mladým odkrývať a napĺňať túto túžbu,“ hovorí Róbert Flamík.

Katolícke noviny navštívili tiež farnosť Kriváň. V rázovitej podpolianskej obci je už štyri roky farárom Ján Krajčík. „Beriem tento čas ako požehnanie. Tu na dedine vidím, ako sa dá s ľuďmi pracovať konkrétne. Často za mnou prichádzajú s rôznymi iniciatívami, stačí ich len nebrzdiť a dobré veci sa dejú samy,“ pochvaľuje si Ján Krajčík. Z mnohých aktivít krivánskej farnosti zaujme napríklad včelársky krúžok, krúžok šikovných rúk či farská farma.

V rubrike Profil približujú Štefana Herényiho, ktorý aj po polstoročí kňazskej služby tvrdí, že je šťastný kňaz. Podľa vlastných slov si kňazskú identitu v sebe budoval desať rokov po vysviacke, kým si v každom hnutí svojho srdca i mysle uvedomil, že je Kristov kňaz.

Rubrika Duchovná obnova ponúka pokračovanie cyklu Vyznanie viery. Prefekt Kňazského seminára v Nitre Roman Titze vysvetľuje, ako možno poznať Boha v našom svete. „Ako sa o neviditeľnom magnetickom poli vieme presvedčiť z jeho účinkov, práve tak sa o neviditeľnom Bohu môžeme dozvedieť z jeho účinkov,“ píše Roman Titze.

Katolícke noviny sa rozprávali aj s belgickým diplomatom Gunnarom Riebsom, ktorý je autorom knihy Skromný a pokorný Ján XXIII. Jej slovenský preklad vydal Spolok svätého Vojtecha. „Som ozaj rád, že môžem držať v rukách slovenskú verziu a predstaviť ju na Slovensku. Bol to môj sen. Aj preto, že som od roku 2003 honorárny konzul Slovenskej republiky v Antverpách a posledných šesť rokov generálny honorárny konzul,“ uviedol Gunnar Riebs. Publikácia je zbierka svedectiev kardinálov, arcibiskupov a ďalších ľudí, ktorí osobne poznali Jána XXIII.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20230201017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]