[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nitriansky hrad sa na 30 minút stratil v tme, zvýšené ceny sa dotkli aj diecézy
P:3, 31. 01. 2023 11:26, DOM

Nitra 31. januára (TK KBS) V rámci protestu samospráv na Slovensku došlo v Nitre 30. januára 2023 k vypnutiu verejného osvetlenia na polhodinu a do tmy sa tak od 19. hodiny symbolicky ponoril Nitriansky hrad, ako národná kultúrna pamiatka, dominanta mesta Nitra ale aj sídlo starobylého Nitrianskeho biskupstva. Protestnou iniciatívou s názvom „Mestám a obciam zhasína nádej“ tak chceli samosprávy upozorniť, že situácia s neriešením cien energií má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh.

Problémy však hlásia aj cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku. Nitrianska diecéza pritom nie je výnimkou a aj mnohé jej farnosti začínajú mať problém s tým, ako budú uhrádzať náklady na energie pri enormne zvýšených cenách. Nitrianske biskupstvo preto priebežne informuje správcov farností, keďže sa štát pozerá aj na farnosti rovnakým merítkom ako na iné „podnikateľské“ subjekty a preto ani farnosti, ani biskupstvo nie sú v žiadnej špeciálnej zvýhodnenej kategórii. Štát „zastropoval“ cenu pre regulovane subjekty (s ročnou spotrebou do 30.000 kWh elektriny a do 100.000 kWh plynu) a to cenu plynu na úrovni 99 eur/MWh a cenu elektriny na úrovni 199 eur/MWh bez DPH, čo sa vzťahuje aj na väčšinu našich farností.

Biskupstvo a niektoré väčšie farnosti sú však na tom ešte horšie, keďže spadajú pod tkzv. „neregulované“ subjekty, na ktoré sa „zastropovanie“ cien nevzťahuje. Zo strany štátu je prísľub vytvorenia dotačnej schémy pre takéto subjekty, ale zatiaľ nie je známe, ako a kedy z nej bude možné čerpať. Regulované subjekty tak majú nádej, že im prídu opravné zálohové faktúry, ktoré by už mali zohľadňovať „zastropované“ ceny energií. V záujme úspory energií tak biskupstvo aj farnosti hľadajú riešenia, ako čeliť možným vysokým cenám za energie, aby to čo najmenej obmedzilo, alebo sťažilo ich fungovanie a duchovnú službu pre veriacich.

Ako povedal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák na margo tejto – aj pre veriacich – oprávnene znepokojujúcej situácie: „Nie všetko sa dá vyriešiť revolučnou cestou. O mnohých aktivitách, o ktoré sa usiluje cirkev na Slovensku, aj pri riešení tejto oblasti, sa mnohokrát na verejnosti nevie. Avšak je to cesta oveľa účinnejšia, ak je podporovaná modlitbou a dobrými skutkami. Počas nedávnej návštevy Svätého Otca v Ríme pápež František povzbudil aj nás na Slovensku, aby sme nestrácali nádej ani v týchto ťažkých časoch, ale aby sme vytrvali v dobrom.“ Biskup Viliam preto prosí veriacich o modlitby a úsilie konať v kresťanskom duchu, aby sme zlo a nepokoj v akejkoľvek podobe vedeli zmierniť, alebo úplne aj nad ním zvíťaziť.

Zdroj: Biskupstvo Nitra( TK KBS, bnr, ml; pz ) 20230131022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]