[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Milan Lach: Najprv chcem počúvať; vladyku Petra, kňazov, rehoľníkov a veriacich
P:3, 31. 01. 2023 10:02, DOM

Bratislava 31. januára (TK KBS) Svätý Otec František vymenoval vladyku Milana Lacha, SJ, 23. januára za nového pomocného biskupa bratislavskej eparchie. Pre internetovú stránku Bratislavskej eparchie poskytol krátky rozhovor.

Vladyka Milan, naša eparchia oslavuje 15 rokov od svojho zriadenia (2008) pápežom Benediktom XVI. Ako ste doteraz (z diaľky) vnímali našu eparchiu a čo by ste jej zaželali do budúcnosti?

V prvom rade chcem zablahoželať vladykovi Petrovi k 15. výročiu od vzniku bratislavskej eparchie, ale samozrejme aj ku vzniku Metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku, rovnako aj všetkým kňazom, diakonom, rehoľníkom a rehoľným sestrám a veriacim. Vždy som bol v kontakte či už s vladykom Petrom či s niektorými kňazmi. V mnohom mi pripomína eparchiu Parma, odkiaľ odchádzam, svojou povahou i mnohými prisťahovanými veriacimi z iných častí. Chcem jej veriacim vyprosiť, aby osobne rástli vo svojom živom vzťahu s Ježišom Kristom, aby neboli so sebou spokojní, ale aby neustále túžili po svojom obrátení.

 

Naša bratislavská eparchia bude v poradí treťou eparchiou, v ktorej budete pôsobiť ako hierarcha. Doteraz ste ako biskup pôsobili v prešovskej a parmskej eparchii (USA). S akými očakávaniami, túžbami, či plánmi k nám prichádzate?

Najprv chcem počúvať; vladyku Petra, kňazov, rehoľníkov a veriacich, lebo nepoznám celkom dobre eparchiu. Neprichádzam s nejakými veľkými plánmi, či túžbami. Prichádzam v pokore, ale s radosťou. Mojim poslaním biskupa je stále to isté: ohlasovať Božie Slovo, modliť sa za Boží ľud a katechizovať.

 

Svojmu bývalému eparchiálnemu spoločenstvu ste adresovali slová sv. Pavla z Prvého listu Korinťanom „Lebo my sme Boží spolupracovníci, vy ste Božia roľa a Božia stavba.“ (1 Kor 3, 9). Máte aj pre nás v bratislavskej eparchii nejaké biblické slovo?

Neboj sa maličké stádo, lebo Vášmu Otcovi sa zapáčilo dať vám kráľovstvo (Lk 12, 32).

 

Zosnulý pápež Benedikt XVI. vo svojom testamente napísal, že Cirkev v budúcnosti bude Cirkvou bez triumfalizmu, cirkvou malou, ale za to autentickejšou, kde sa bude prežívať živá viera. Je podľa Vás tento prorocký obraz o Cirkvi platný aj pre našu Gréckokatolícku cirkev na Slovensku, pre našu eparchiu?

Budeme s Božou pomocou na tom pracovať, aby každý veriaci našej eparchie prežíval živú vieru. Ale áno, myslím si, že v tejto línii by sme mali ísť vpred a nemať z toho strach, či pocity viny, že sme počtom malí. Kvasu nikdy nie je v ceste veľa… Pán je s nami.( TK KBS, sg; rp ) 20230131012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]