[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach oslávili 15. výročie povýšenia exarchátu na eparchiu
P:3, 30. 01. 2023 14:12, DOM

Košice 30. januára (TK KBS) Počas posledného januárového víkendu si gréckokatolícka  cirkev pripomenula 15. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitný stupeň. Súčasťou týchto zmien bolo aj povýšenie Košického apoštolského exarchátu na eparchiu, za ktoré veriaci Košickej eparchie ďakovali slávením archijejrejskej svätej liturgie v Nedeľu o mýtnikovi a farizejovi, 29. januára.

Spolu s vladykom Cyrilom Vasiľom, arcibiskupom - košickým eparchiálnym biskupom, slávili liturgiu aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, vladyka Peter Rusnák, vladyka Atanáz Orosz, Mons. Viliam Judák a vladyka Andrej Marián Pacák. S modliacim sa spoločenstvom bol duchovne spojený aj jeho emeritný biskup Milan Chautur CSsR. Vzhľadom k tomu, že vladyka Milan podstúpil v predchádzajúcich dňoch ďalší operačný zákrok kolena a nemohol sa zúčastniť na slávení liturgie v katedrále, apoštolský nuncius ho spoločne s biskupom Viliamom Judákom, otcom Andrejom Škovierom a otcom Jaroslavom Lajčiakom navštívili v košickej nemocnici, aby mu poďakovali za všetko, čo počas svojho pôsobenia urobil. Vladyka Milan si na 15. výročie metropolie zaspomínal v statuse na facebookovej stránke, ako v skromnosti a poslušnosti dekrétu cirkvi začal budovať Košický apoštolský exarchát. Liturgiu slávil v nemocnici, ďakujúc Bohu za dar metropolie a spomínajúc všetkých veriacich a dobrodincov miestnej cirkvi.

V slávnostnej homílii vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie vyzdvihol záslužnú činnosť, ktorá sa nedá Košickej eparchii uprieť na pastoračnom poli. Tri body, ktoré podľa neho určujú rovinu kresťanského života, sú modlitba, almužna a pôst. Slovníky obvykle definujú almužnu, ako malý dar. Týmto ju častokrát znehodnocujú, keďže jej zmyslom nie je finančný obnos, ale nezištný duch, s ktorým sa dáva almužna. V duchu mýtnika, vedomého si svojej hriešnosti, vyzval prítomných, aby dokázali nezaslúženú Božiu milosť premietnuť do života a darovali ju nezištne aj ostatným.

Na záver archijerejskej svätej liturgie všetkým prítomným poďakoval apoštolský nuncius Nicola Girasoli za všetko, čím sa naprieč rokmi zaslúžili o rozvoj cirkvi. Vyjadril veľkú radosť zo spoločného slávenia výročia košickej eparchie a povzbudil k hrdosti na gréckokatolícku identitu a liturgickú tradíciu, ktorá obohacuje plnosť Cirkvi. Vladyka Cyril mu poďakoval za to, že mu zobral z úst pripravené slová vďačnosti, no predsa ešte raz vyzdvihol aktívnu účasť na Eucharistii – vďakyvzdávaní. Osobitne poďakoval Katedrálnemu zboru sv. Cyrila a Metoda, ktorý vedie dirigentka Lucia Lovašová. Svojím spevom už tradične vytvoril skoro nebeskú atmosféru slávenia, malú predchuť nebeskej liturgie. Každá vďaka vrcholí vo vďačnosti Bohu, od ktorého pochádza každé skutočné dobro, ktorý má byť oslávený vo všetkých i vo všetkom.

Informoval Richard Fučko( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20230130034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]