[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rožňavská charita podala ruku núdznym na ich ceste k samostatnosti
P:3, 30. 01. 2023 11:52, DOM

Rožňava 30. januára (TK KBS) Sviečky, koberčeky, vianočné ozdoby, náramky, darčekové tašky, magnetky. To všetko a ešte viac vytvorili príjemcovia sociálnych služieb Diecéznej charity Rožňava v projekte s názvom Prácou von z chudoby s rozpočtom 20-tisíc eur zameranom na aktivity v oblasti podpory regionálneho rozvoja od augusta do decembra 2022.

Diecézna charita Rožňava sa dlhodobo usiluje o zlepšenie pozície svojich prijímateľov služieb na trhu práce. V sociálnom podniku Cesta n.o. zamestnáva aktuálne piatich ľudí s rôznym znevýhodnením. Vďaka projektu majú denné aktivity fixnú štruktúru dopoludnia aj popoludní a sú rovnomerne rozvrhnuté medzi vzdelávacie aktivity a rozvoj pracovných zručností a aktivačné práce.

Slepá mapa, historické poznatky, logické hádanky, zdravotnícke informácie, antistresové omaľovánky, krížovky a osemsmerovky a v súvislosti s nimi napríklad aj otázky z gramatiky či matematiky dvíhajú hladinu dopamínu a vzbudzujú dobrý pocit z vykonanej práce, podporujú spoluprácu v tíme, občerstvujú pamäť a zvyšujú poznanie.

Ukazuje sa, že tieto aktivity majú špirálový efekt a pútajú pozornosť vždy väčšej skupiny záujemcov, ale tiež zvyšujú záujem o nové poznatky a skúsenosti, píše Lucia Černáková.

Drobné ručné práce podporujú jemnú motoriku a estetické cítenie a ich výsledkom sú sviečky, ozdobné svietniky, koberčeky, vianočné ozdoby z papiera aj modelovacej zmesi, náramky, darčekové tašky či magnetky. Pravidelná účasť na aktivitách vedie k ustáleniu režimu, ktorý je potrebný na každom pracovisku. Je to malý krôčik v zvyšovaní zamestnanosti v regióne, ale veľký krok pre každého účastníka.

Už predchádzajúce projektové aktivity viedli k tomu, že sa záujem o tkanie a háčkovanie pretavil do cielenej aktivity, keď obyvateľka útulku pravidelne spracováva materiály zo sociálneho šatníka, o ktoré nie je záujem a upcykluje ich na podsedáky, koberčeky, papučky či tašky.

Svoje výrobky prezentuje pri rôznych príležitostiach, napríklad na stretnutiach OZ Gemerskí umelci, či na vianočných trhoch v Bratislave, vďaka čomu sa lepšie integruje do spoločnosti a získava cennú spätnú väzbu o svojej práci aj nové kontakty. Jej pôsobenie je dobrým príkladom pre ďalších ľudí prichádzajúcich do zariadení charity v Rožňave.

Nedostatok pracovných príležitostí pre príjemcov sociálnych služieb súvisí s kombináciou viacerých faktorov, o.i. nedostatok pracovných návykov, nedostatočné vzdelanie, či nevyhovujúce bývanie. Diecézna charita Rožňava sa dlhodobo a systematicky snaží o intenzívny príspevok k trvalo udržateľnému hospodárskemu a sociálnemu rozvoju regiónu.

Aj vďaka projektu Prácou von z chudoby od augusta do decembra 2022 z dotácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v hodnote 20 311 eur Diecézna charita Rožňava predchádza sociálnemu vylúčeniu a zmierňuje jeho dôsledky.

Pomáha nájsť motiváciu na zmenu v živote, mení stereotypy v správaní a vytvára pracovné návyky, zlepšuje podmienky bývania, aby sa posilnilo uvedomenie si vlastnej hodnoty a dôstojnosti ako základného predpokladu na zmenu zaužívaných vzorcov správania.( TK KBS, lce, ml; pz ) 20230130024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]