[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

List pápeža pátrovi Jamesovi Martinovi o homosexualite a hriechu
P:3, 30. 01. 2023 12:03, ZAH

Vatikán 30. januára (VaticanNews) Pápež František v liste pátrovi Martinovi, SJ uvádza, že vo svojom nedávnom rozhovore pre agentúru AP, v ktorom okrem iného povedal, že „byť homosexuálom nie je zločin“, mal na mysli katolícku doktrínu, ktorá učí, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech.

„Odvolával som sa jednoducho na učenie katolíckej morálky, ktoré hovorí, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech“, takto pápež reagoval na list pátra Jamesa Martina, amerického jezuitu, ktorý vykonáva apoštolát medzi LGBT ľuďmi, aby objasnil význam svojich slov v nedávnom rozhovore pre agentúru Associated Press. Pápežova ručne písaná odpoveď v španielčine bola uverejnená na webovej stránke pátra Martina „Outreach.faith“.

Už z kontextu rozhovoru s agentúrou AP bolo jasné, že pápež hovoril o homosexualite, čím myslel „homosexuálne skutky“, a nie samotný homosexuálny stav. Touto odpoveďou pápež František pripomenul, že jeho postoj, ktorý povedal už v prvom rozhovore s novinármi počas letu z Brazílie v roku 2013 („Ak je človek homosexuál a hľadá Pána a má dobrú vôľu, ale kto som ja, aby som ho súdil?“), je postojom Katechizmu Katolíckej cirkvi.

V odpovedi pátrovi Martinovi pápež tiež zdôrazňuje, že v súvislosti s hriechom „treba brať do úvahy aj okolnosti, ktoré znižujú alebo rušia vinu“, pretože „dobre vieme, že katolícka morálka okrem matérie vyhodnocuje aj slobodu, úmysel, a to pri každom druhu hriechu“.

V liste teda opakuje to, čo povedal agentúre AP: „Tým, ktorí chcú homosexualitu kriminalizovať, by som chcel povedať, že sa mýlia. V rozhovore zdôraznil, že „byť homosexuálom nie je zločin“, zatiaľ čo vo viac ako 50 krajinách sa uvažuje o právnych trestoch pre homosexuálov a v niektorých z nich sa dokonca udeľuje trest smrti.

V závere listu pápež ubezpečuje o svojej modlitbe za prácu pátra Martina a za LGBT komunitu, ktorú on sprevádza, a dodáva: „Prosím, modlite za mňa.“( TK KBS, VaticanNews, mj; rp ) 20230130023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]