[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po pandémii sa zasvätení znova osobne stretnú so svojimi biskupmi
P:3, 25. 01. 2023 10:59, DOM

Bratislava 25. januára (TK KBS) Vo štvrtok 2. februára budeme sláviť Sviatok Obetovania Pána. Ľudovo je tento deň nazývaný Hromnice. Je zároveň spojený s Dňom zasväteného života, kedy si Bohu zasvätené osoby – rehoľníci a rehoľníčky – pripomínajú zasvätenie svojho života Bohu. Tento rok ho oslávime po 27-krát.

V tento deň si pred miestnym biskupom symbolicky obnovujú svoje rehoľné sľuby. Po pandémii sa zasvätení znova stretnú so svojimi diecéznymi biskupmi osobne. Prinášame informáciu o tom, ako sa bude sláviť tento sviatok v diecézach/eparchiách na Slovensku (plánované podujatia v tomto príspevku sú usporiadané chronologicky).

- Spišská diecéza

Prvé stretnutie so zasvätenými bude v sobotu 28. januára 2023. Zasvätených naň pozval spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš. Uskutoční sa v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Program sa začne svätou omšou o 10:00 v seminárskej kaplnke a pokračovať bude prednáškou provinciálna saleziánov Petra Timka SDB v aule seminára. Stretnutie sa ukončí spoločným obedom, informoval kancelár Tomáš Pavlikovský.

- Bratislavská arcidiecéza

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský pozval zasvätených na spoločné stretnutie na sviatok Obetovania Pána 2. februára 2023. Spojené bude so svätou omšou o 17:00 v Katedrále sv. Martina a stretnutím a pohostením v jedálni Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, informovala Jana Kurkinová, FMA.

- Trnavská arcidiecéza

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch pozval listom všetkých rehoľníkov pôsobiacich na území Trnavskej arcidiecézy na spoločné slávenie svätej omše do Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave 2. februára 2023 o 17:30. Kazateľom bude predstavený trnavskej komunity františkánov, br. František Xaver Olbert. Po liturgii bude agapé, informoval sekretára arcibiskupa Lukáš Blažo.

- Žilinská diecéza

Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis bude 2. februára 2023 o 17:30 sláviť svätú omšu pri príležitosti Dňa zasväteného života vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Farnosti Žilina – Vlčince. Po nej bude prednáška sr. Hermany Matlákovej, SMVS a neformálne stretnutie biskupa s rehoľníkmi, ktorí žijú a pracujú v Žilinskej diecéze, uviedol hovorca diecézy Zdeno Pupík.

- Košická arcidiecéza

Košický arcibiskup Mons. Bernard Bober pozval zasvätených v sobotu 4. februára 2023 do Auly sv. Košických mučeníkov na Teologickej fakulte v Košiciach. Po svätej omši o 9:30 v seminárnom Kostole sv. Antona Paduánskeho bude nasledovať prednáška Mons. Marka Forgáča „Citová zrelosť v zasvätenom živote“, diskusia, svedectvá rehoľníkov a obed, informoval hovorca Jaroslav Fabian.

- Nitrianska diecéza

Stretnutie sa uskutoční 4. februára 2023 (sobota) v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma v Nitre. Program sa začne o 9:30 svätou omšou, ktorej bude predsedať nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po svätej omši bude pokračovať program prednáškou v aule Kňazského seminára sv. Gorazda a o 12:00 v seminárnej jedálni bude spoločný obed, uviedol hovorca Tibor Ujlacký.

- Rožňavská diecéza

Stretnutie so zasvätenými bude 4. februára 2023 v Kostole sv. Anny v Rožňave („františkánsky“). O 9:30 sa začne pobožnosťou fatimskej soboty a pokračovať bude svätou omšou o 10:30, ktorej hlavným celebrantom bude biskup Mons. Stanislav Stolárik. O 12:00 bude prednáška P. Františka Honíška, CM (správcu farnosti Lučenec – Rúbanisko) na tému „Rozvíjanie krstného a birmovného povolania v zasvätenom živote“ a program ukočia spoločným obedom, uviedla sestra Terezka Holubová.

- Banskobystrická diecéza

Tradičné stretnutie zasvätených s diecéznym biskupom, ktoré sa koná pri príležitosti Dňa zasvätených, sa uskutoční na Starých Horách v sobotu 4. februára 2023 a začne modlitbou svätého ruženca o 9:45 hod. a pokračovať bude svätou omšou o 10:30 v Bazilike Navštívenia Panny Márie, uviedol tajomník Peter Lupták.

- Prešovská archieparchia

V Prešovskej archieparchii je stretnutie s vladykom Petrom Rusnákom naplánované na sobotu 4. feburára 2023 v Kláštore sestier baziliánok v Prešove, kde bude svätá liturgia a potom neformálne stretnutie, ktorého sa zúčastnia aj členovia iných gréckokatolíckych reholí.

- Košická eparchia

Košická eparchia má Deň zasvätených v Bazilike minor v Michalovciach taktiež v sobotu 4. februára 2023 počas fatimskej soboty. Dopoludnia bude prednáška, modlitba 3. času a svätá liturgia a poobede stretnutie s rehoľníkmi. Každý druhý rok sa organizuje spoločné metropolitné stretnutie gréckokatolíckych reholí, ktoré bude v nasledujúcom roku 2024, uviedol Metod Marcel Lukačik, CSsR

- Bratislavská eparchia

V utorok 14. februára 2023 sa uskutoční na eparchiálnom úrade v Bratislave kňazský deň a stretnutie rehoľníkov. V tento deň si v eparchii pripomenú 15. výročie ustanovenia eparchie a chyrotóniu vladyku Petra Rusnáka. O 9:30 sa začne modlitba hodinky, po nej bude o 10:00 prednáška a obed. Ďalej je v programe o 14:00 pracovné stretnutie a o 17:00 svätá liturgia (slovenská), uviedol Peter Sabol.

Zdroj: Zasvätený život, sr. Františka Čačková, OSF( TK KKBS zz, fca, ml; pz ) 20230125020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]