[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vydavateľstvo Spoločnosti Ježišovej vydalo januárové číslo časopisu Posol
P:3, 25. 01. 2023 09:48, DOM

Bratislava 25. januára (TK KBS) Vydavateľstvo Spoločnosti Ježišovej vydalo januárové číslo časopisu Posol. Prinášame anotáciu čísla.

-

Pápež František v rubrike Stále aktuálne slová radí, ako si osvojiť prax ustavičnej modlitby. Za rovnako dôležité pokladá denne viackrát otvoriť evanjelium a prijímať z neho slová života. „Nech nás Panna Mária, verná v počúvaní, naučí umeniu modliť sa ustavične, neúnavne,“ vyzýva hlava Katolíckej cirkvi.

Šťastie v našom živote – tak nazval svoj úvodník páter Jozef Šuppa. Venuje sa v ňom „večnej téme“, ktorá neprestáva zaujímať človeka od narodenia až po smrť.  Uvažuje o tom, čo nás robí skutočne šťastnými: „Ten, kto žije v Božej láske, nachádza spôsob i čas, ako milovať aj ostatných.“ Pripája životný príklad matky deviatich vlastných a štyroch adoptovaných detí – Talianky Eurosie Barbanovej.

Bystrík Mistrík prichádza so svojou novou básňou a prednáša Bohu svoje Novoročné prosby. Môžeme sa pridať k nemu: „Prosíme ťa, dobrý Bože, tvoja milosť všetko zmôže, v novom roku obnov vieru, daj nám lásky plnú mieru...“

V rubrike Úcta k Ježišovmu Srdcu nájdu čitatelia ďalšiu časť cyklu s názvom Kristovo Srdce. Autorom je anglický jezuita James Fitzsimons (1919 – 2015), ktorý väčšinu kňazského života pomáhal ľuďom rásť v ich vzťahu k Bohu prostredníctvom modlitby. Tentoraz sa venuje téme jednoty Cirkvi, zjednotenej s prebodnutým Kristovým Srdcom, „z ktorého nikdy neprestáva prúdiť Duch Svätý na vykúpené ľudstvo“.

V rubrike Apoštolát modlitby nájdu čitatelia svedectvo Andrey Eliášovej Vnímavé srdce učiteľky – o pedagogickej misii Marty Vojtkovej z Bratislavy medzi študentmi a jej „recepte“ na cestu do duší mladých ľudí.

Mladá autorka Karolína Smolinková v príspevku Jedno slovo ponúka svoj vlastný príbeh o tom, ako pred štyrmi rokmi začala počúvať Boží hlas v srdci a ako jej Pán menil život. Sviežim štýlom opisuje konkrétne udalosti a vníma ich ako prejavy Božej lásky. Prihovára sa čitateľovi: „Pozývam ťa na cestu hľadania tvojho slova... O ktoré oblasti tvojho života sa chce Boh postarať a použiť ich pre svoju slávu?“

V cykle Biblia a morálka páter Ján Ďurica tentoraz objasňuje otázku večného života – života po smrti, ako aj problematiku trestov či odmien po pozemskom živote. Opiera sa pritom o Knihu Jób, Knihu proroka Daniela, Knihu múdrosti aj o Nový zákon.

V rubrike V radosti i bolesti možno nájsť článok o vznikajúcom Dome úľavy svätého Charbela, ktorý bude pomáhať ľuďom s rôznymi traumami, závislosťami, psychicky chorým i tým, čo túžia zastaviť sa v hektike dní a načerpať novú silu.

Nečakaná návšteva. Kto to len mohol byť? „Pani Staroba“ – takto ju označila a s nadhľadom jej vlastným napísala svoje životné spomienky dlhoročná čitateľka a šíriteľka časpisu Posol Katarína Kaňová z Ľubice. Jej dcéra Eva, ktorá našla tieto mamine zápisky, pripája aj nekrológ za autorkou článku... Posolstvom príspevku je inšpirovať čitateľov k prežívaniu ťažkostí tak, ako to dokázala napriek ťažkému údelu pani Katarína: bez šomrania, zatrpknutia, s vďačnosťou voči Bohu a so zmyslom pre humor.

Páter Milan Hromník ponúka cenné zamyslenia pre život a duchovný rast v príspevku Vďačnosť za dar viery. Píše v ňom: „Moja viera nie je len rozumovou záležitosťou, ale má sa stať osobnou odpoveďou vôle a srdca...“

Páter Ladislav Csontos SJ sa v rubrike Z našich dejín venuje osobnosti pátra Klementa Fábika, rodáka z Bošian. Tohoto rehoľného kňaza si skôr narodení pamätajú ako správcu jezuitského kostola v Bratislave po páde režimu v roku 1989 a obľúbeného duchovného sprievodcu i spovedníka.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva do pozornosti román poľského novinára a spisovateľa Jana Dobraczyńského s názvom Nikodémove listy. Okrem živej psychológie postáv zachytáva atmosféru v biblických krajoch ovládaných Rimanmi a Pontským Pilátom. Strhujúco podáva atmosféru v rôznych vrstvách vtedajšej spoločnosti a čitateľov vťahuje do centra evanjeliových udalostí.

Nová rubrika Naši nebeskí priatelia si v prehľade všíma osobnosť svätého Tomáša Akvinského – jeho život a dielo. Prináša aj jednu z myšlienok a modlitbu rehoľníka, kňaza a učiteľa Cirkvi, ktorého si v Cirkvi pripomíname 28. januára.

V rubrike Posol deťom malým i veľkým tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová prináša deťom cez postavy Kvapôčky a Vetríčka príbeh o tom, ako Ježiš nasýtil päťtisíc mužov a kráčal po jazere. Nechýbajú ani motivačné otázky k téme.

Viete, koľko katolíkov žije v Bahrajne? A prečo Mary Wardová v roku 1628 navštívila územie Slovenska? Odkiaľ pochádza a kde pôsobí najmladší kardinál oprávnený voliť budúceho pápeža? Počuli ste už o Máriinej légii? O týchto a ďalších zaujímavostiach z kresťanského sveta sa dozviete v tradičnej  rubrike Letom svetom.

Iskry svätého Ignáca trochu inak – myšlienky zakladateľa jezuitov s úvahami Gabriela Hevenešiho SJ nanovo spracovali páter Vlastimil Dufka SJ a sestra Lívia Marková CJ. Prvá z uverejnených „iskier“ má názov Všetko na väčšiu Božiu slávu. Vo zvukovej podobe sú tieto trojminútové zamyslenia – Iskry sv. Ignáca – dostupné na podcastových aplikáciách Spotify, Anchor, Google Podcasts, Pocket Casts, RadioPublic.

-

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha.

Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská( TK KBS, iko, ml; pz ) 20230125014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]