Bratislava 25. januára (TK KBS) Vydavateľstvo Spoločnosti Ježišovej vydalo januárové číslo časopisu Posol. Prinášame anotáciu čísla.
-
Pápež František v rubrike Stále aktuálne slová radí, ako si osvojiť prax ustavičnej modlitby. Za rovnako dôležité pokladá denne viackrát otvoriť evanjelium a prijímať z neho slová života. „Nech nás Panna Mária, verná v počúvaní, naučí umeniu modliť sa ustavične, neúnavne,“ vyzýva hlava Katolíckej cirkvi.
Šťastie v našom živote – tak nazval svoj úvodník páter Jozef Šuppa. Venuje sa v ňom „večnej téme“, ktorá neprestáva zaujímať človeka od narodenia až po smrť. Uvažuje o tom, čo nás robí skutočne šťastnými: „Ten, kto žije v Božej láske, nachádza spôsob i čas, ako milovať aj ostatných.“ Pripája životný príklad matky deviatich vlastných a štyroch adoptovaných detí – Talianky Eurosie Barbanovej.
Bystrík Mistrík prichádza so svojou novou básňou a prednáša Bohu svoje Novoročné prosby. Môžeme sa pridať k nemu: „Prosíme ťa, dobrý Bože, tvoja milosť všetko zmôže, v novom roku obnov vieru, daj nám lásky plnú mieru...“
V rubrike Úcta k Ježišovmu Srdcu nájdu čitatelia ďalšiu časť cyklu s názvom Kristovo Srdce. Autorom je anglický jezuita James Fitzsimons (1919 – 2015), ktorý väčšinu kňazského života pomáhal ľuďom rásť v ich vzťahu k Bohu prostredníctvom modlitby. Tentoraz sa venuje téme jednoty Cirkvi, zjednotenej s prebodnutým Kristovým Srdcom, „z ktorého nikdy neprestáva prúdiť Duch Svätý na vykúpené ľudstvo“.
V rubrike Apoštolát modlitby nájdu čitatelia svedectvo Andrey Eliášovej Vnímavé srdce učiteľky – o pedagogickej misii Marty Vojtkovej z Bratislavy medzi študentmi a jej „recepte“ na cestu do duší mladých ľudí.
Mladá autorka Karolína Smolinková v príspevku Jedno slovo ponúka svoj vlastný príbeh o tom, ako pred štyrmi rokmi začala počúvať Boží hlas v srdci a ako jej Pán menil život. Sviežim štýlom opisuje konkrétne udalosti a vníma ich ako prejavy Božej lásky. Prihovára sa čitateľovi: „Pozývam ťa na cestu hľadania tvojho slova... O ktoré oblasti tvojho života sa chce Boh postarať a použiť ich pre svoju slávu?“
V cykle Biblia a morálka páter Ján Ďurica tentoraz objasňuje otázku večného života – života po smrti, ako aj problematiku trestov či odmien po pozemskom živote. Opiera sa pritom o Knihu Jób, Knihu proroka Daniela, Knihu múdrosti aj o Nový zákon.
V rubrike V radosti i bolesti možno nájsť článok o vznikajúcom Dome úľavy svätého Charbela, ktorý bude pomáhať ľuďom s rôznymi traumami, závislosťami, psychicky chorým i tým, čo túžia zastaviť sa v hektike dní a načerpať novú silu.
Nečakaná návšteva. Kto to len mohol byť? „Pani Staroba“ – takto ju označila a s nadhľadom jej vlastným napísala svoje životné spomienky dlhoročná čitateľka a šíriteľka časpisu Posol Katarína Kaňová z Ľubice. Jej dcéra Eva, ktorá našla tieto mamine zápisky, pripája aj nekrológ za autorkou článku... Posolstvom príspevku je inšpirovať čitateľov k prežívaniu ťažkostí tak, ako to dokázala napriek ťažkému údelu pani Katarína: bez šomrania, zatrpknutia, s vďačnosťou voči Bohu a so zmyslom pre humor.
Páter Milan Hromník ponúka cenné zamyslenia pre život a duchovný rast v príspevku Vďačnosť za dar viery. Píše v ňom: „Moja viera nie je len rozumovou záležitosťou, ale má sa stať osobnou odpoveďou vôle a srdca...“
Páter Ladislav Csontos SJ sa v rubrike Z našich dejín venuje osobnosti pátra Klementa Fábika, rodáka z Bošian. Tohoto rehoľného kňaza si skôr narodení pamätajú ako správcu jezuitského kostola v Bratislave po páde režimu v roku 1989 a obľúbeného duchovného sprievodcu i spovedníka.
Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva do pozornosti román poľského novinára a spisovateľa Jana Dobraczyńského s názvom Nikodémove listy. Okrem živej psychológie postáv zachytáva atmosféru v biblických krajoch ovládaných Rimanmi a Pontským Pilátom. Strhujúco podáva atmosféru v rôznych vrstvách vtedajšej spoločnosti a čitateľov vťahuje do centra evanjeliových udalostí.
Nová rubrika Naši nebeskí priatelia si v prehľade všíma osobnosť svätého Tomáša Akvinského – jeho život a dielo. Prináša aj jednu z myšlienok a modlitbu rehoľníka, kňaza a učiteľa Cirkvi, ktorého si v Cirkvi pripomíname 28. januára.
V rubrike Posol deťom malým i veľkým tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová prináša deťom cez postavy Kvapôčky a Vetríčka príbeh o tom, ako Ježiš nasýtil päťtisíc mužov a kráčal po jazere. Nechýbajú ani motivačné otázky k téme.
Viete, koľko katolíkov žije v Bahrajne? A prečo Mary Wardová v roku 1628 navštívila územie Slovenska? Odkiaľ pochádza a kde pôsobí najmladší kardinál oprávnený voliť budúceho pápeža? Počuli ste už o Máriinej légii? O týchto a ďalších zaujímavostiach z kresťanského sveta sa dozviete v tradičnej rubrike Letom svetom.
Iskry svätého Ignáca trochu inak – myšlienky zakladateľa jezuitov s úvahami Gabriela Hevenešiho SJ nanovo spracovali páter Vlastimil Dufka SJ a sestra Lívia Marková CJ. Prvá z uverejnených „iskier“ má názov Všetko na väčšiu Božiu slávu. Vo zvukovej podobe sú tieto trojminútové zamyslenia – Iskry sv. Ignáca – dostupné na podcastových aplikáciách Spotify, Anchor, Google Podcasts, Pocket Casts, RadioPublic.
-
Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha.
Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk
TK KBS informovala Irena Kostolanská