[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi s laikmi a zasvätenými budú v Nimnici hovoriť o synode
P:3, 24. 01. 2023 12:30, DOM

Bratislava 24. januára (TK KBS) Biskupi, predstavitelia jednotlivých diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby a aktívni laici sa tento týždeň stretnú v Nimnici, aby spolu diskutovali o výzvach, ktoré čakajú Katolícku cirkev na Slovensku počas roka 2023.

Vzhľadom na prebiehajúcu celosvetovú Synodu o synodalite bola pre tento rok zvolená aktuálna téma – Ako byť synodálnou Cirkvou? Podujatie v Nimnici bude príležitosťou na otvorené vyjadrenie svojho názoru, počúvanie, zdieľanie a rozlišovanie, zamerané na jedenásť tém. Tieto témy boli zvolené na základe synodálnych syntéz z jednotlivých diecéz.

Cieľom podujatia je vytvoriť v rámci Cirkvi platformu, kde by sa mohli stretnúť na celoslovenskej úrovni biskupi, delegáti diecéz/eparchií, cirkevných inštitúcii, spoločenstiev, spolkov, združení a hnutí, zástupcovia reholí, zasvätené osoby i angažovaní laici, aby sa spolu zamýšľali nad vopred zvolenou témou, ktorá aktuálne rezonuje naprieč celým spoločenstvom Cirkvi.

V Nimnici upriamia pozornosť aj na náboženský, ale aj spoločenský kontext podujatí, ktoré budú počas roka, venovať sa budú aj aktuálnym otázkam Cirkvi na Slovensku. Cieľom podujatia, ktorého súčasťou bude aj duchovný program, je prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov, ako aj zbieranie pastoračných podnetov pre najbližší rok a ďalšie roky.

Podujatie nadviaže na päť podobných predošlých podujatí, ktoré sa konali v Badíne, v Ružomberku a v Nimnici. Aj tentoraz ho organizuje Generálny sekretariát KBS v Bratislave.

Prvé stretnutie tohto formátu sa konalo v januári 2015 v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne na tému Zasvätený život a kultúra života. V nasledujúcich dvoch rokoch sa tieto stretnutia konali na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Téma v roku 2016 znela Povolaní žiť milosrdenstvo a nadväzovala na prebiehajúci Svätý rok milosrdenstva. Téma v roku 2017 znela: Nová evanjelizácia. Cez identitu k evanjelizácii. Štvrtý ročník podujatia sa konal v marci 2019 v Kúpeľoch Nimnica pod názvom Miesto Katolíckej cirkvi v sekulárnej spoločnosti a zaoberal sa dvoma témami Aktuálna situácia Katolíckej cirkvi na Slovensku a Pastorácia mládeže a povolaní na Slovensku. Piate stretnutie bolo tiež v Nimnici, v roku 2020 sa venovalo sa pastorácii mládeže. Posledné dva roky sa pre pandemické opatrenia podobné podujatie nekonalo.

Podujatie je súčasťou synodálneho procesu Katolíckej cirkvi na Slovensku. Tento proces sa začal v diecézach a eparchiách v októbri 2021 a pokračoval do leta 2022. Výsledkom synodálnych konzultácií vo farnostiach, spoločenstvách a rozmanitých skupinách bolo vypracovanie diecéznych/eparchiálnych syntéz (júl 2022). Na základe týchto syntéz bola vypracovaná celonárodná syntéza (Záverečná syntéza z konzultácií synodálneho procesu na Slovensku) zaslaná na sekretariát Biskupskej synody; na základe syntéz z jednotlivých krajín (112 biskupských konferencií zo 114) bol vypracovaný pracovný dokument pre kontinentálnu etapu pod názvom „Rozšír priestor svojho stanu“ (Iz 54, 2).( TK KBS, ml; pz ) 20230124022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]