[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekumenická bohoslužba slova sa v Košiciach uskutočnila už po 29-krát
P:3, 24. 01. 2023 10:50, DOM

Košice 24. januára (TK KBS) Ekumenická bohoslužba slova sa v Košiciach uskutočnila už po dvadsiatydeviatykrát. V pondelok 23. januára sa zišli v Historickej radnici zástupcovia Apoštolskej cirkvi, Bratskej jednoty baptistov, Cirkvi bratskej, Československej cirkvi husitskej, Evanjelickej Cirkvi  a.v. , Gréckokatolíckej cirkvi, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Rímskokatolíckej cirkvi a zástupca Židovskej náboženskej obce.

Bohoslužbu otvoril Spevácky zbor ACEV Chválospev v Košiciach a organista Viliam Gurbal. Hlavným celebrantom modlitieb bol  Dušan Havrila, moderátor ES v Košiciach.

Myšlienka z Izaiáša 1,17 Robte dobro, domáhajte sa práva, nás vedie k tomu, aby konali pokánie a aby sme,  kde môžeme, všade konali dobro ako Kristoví učeníci. Dnes som sa modlil za svojich bratov, lebo po pandémii sme sa v našich bratských vzťahoch trocha vzdialili a uzavreli do tej svojej cirkvi, no aj dnešná príprava ukazuje, že je tu vôľa spolubratov opäť citlivo načúvať jeden druhému a modliť sa spolu“, zdôraznil na stretnutí dekan Teologickej fakulty Radoslav Lojan.

Podľa predsedajúceho na bohoslužbe Dušana Havrilu by hľadanie dobra malo patriť k dôležitým úlohám každodenného života. „Záleží mi na tom, aby sme to dobro, ku ktorému nás aj tohoročná téma pozýva, vedeli čo najlepším spôsobom odprezentovať, nie len v tom profesnom rozmere, ale aj v tom rýdzo ľudskom rozmere, ktorý pridáva na hodnote nášho ekumenického spoločenstva.“

Moderátor ES  v úvode privítal celé zhromaždenie, ES a hostí, rektora KU v Ružomberku doc. Jaroslava Demka a zástupcu MÚ Viliama Berbericha, ktorý zastupoval v komisii cirkvi pri VÚC v Košiciach .

Nasledovalo uvedenie do témy modlitieb, ktorú pripravila Minnesotská rada cirkvi v USA inšpirované situáciou v časoch proroka Izaiáša, vtedajšej veľmoci Egypta a Asýrie. Izaiáš učil, že Boh od nás všetkých požaduje spravodlivosť a právo, a to vždy a vo všetkých oblastiach života. Útlak je škodlivý pre celé ľudstvo a bez spravodlivosti nemôže existovať nijaká jednota s Bohom. Tieto myšlienky sa niesli počas celej bohoslužby. Nasledovali modlitby chvál, vyznania.

V homílii, ktorú predniesol o. Vladimír Šosták zaznievali posolstva proroka Izaiáša, ktorého  meno v preklade znamená ako  Jošua-Ježiš. Zdôraznil  že, posolstva sa veľmi ľahko dajú zneužiť ak sa vytrhnú z kontextu. Viac-krát v homília zaznela otázka : Čo je príčinou konania dobra? Ježiš je strom poznania dobra, spoznávať Pána, vrátiť sa sa späť k Božiemu slovu – k pokániu. Iba Boh je dobrý a spoznávať Pána nie je vojsť do vojny s dobrom a zlom. Nejedna cesta sa zdá pre človeka správna, ale Boh nás vyzýva k pokániu. Nie len z chleba človek žije, ale z každého slova.  Tieto slova a myšlienky zazneli v homílii  pri modlitbách . V závere kazateľ vyzdvihol: Biblický dobrý strom, vinič, kmeň, semeno ktorým je Ježiš a práve on  prináša dobré ovocie.  Boh túži konať cez nás.

Pred záverečným Áronovským požehnaním hlavného celebranta ešte zaznela pieseň požehnania Speváckeho zboru ECAV v Košiciach , ktorý sprevádzal celú ekumenickú bohoslužbu.

Kosice, ekumenicka, bohosluzba

Kosice, ekumenicka, bohosluzba

TK KBS informovali Jaroslav Fabian a Marieta Koščíková

Aktualizované( TK KBS, jfa, mko, ml; pz ) 20230124017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]