[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kostole sv. Anny v Trnave slávili celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu
P:3, 23. 01. 2023 09:00, DOM

Trnava 23. januára (TK KBS) V Kostole svätej Anny v Trnave, ktorý spravuje Rímska únia Rádu sv. Uršule, slávili v nedeľu celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu. Stretli sa tu členovia a pozorovatelia Ekumenickej rady cirkví a predstavitelia verejného života. Priamy prenos bohoslužby priniesla RTVS.

Celoslovenská ekumenická bohoslužba sa konala v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Modlitbová iniciatíva sa konala pod záštitou Ekumenickej rady cirkví a predsedu Rady pre ekumenizmus Konferencie biskupov Slovenska Mons. Jána Oroscha, ktorý sa na nej aj osobne zúčastnil.

„Každoročne v januári sa stretávajú kresťania, aby vzájomne vzdávali vďaku za Božiu starostlivosť, aby sa spoločne modlili za čas, ktorý je pred nami a ktorý zvykneme nazývať časom milosti,“ uviedol v kázni Róbert Géresi, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi.

„Večný Bože, pohliadni na tváre týchto svojich veriacich zhromaždených v tomto spoločenstve a pošli ich tam, kde len chceš.  Povzbuď ich svojím Svätým Duchom, aby pokračovali v robení dobra a domáhaní sa spravodlivosti pre tvoje stvorenie.  Podporuj ich, aby boli jedno, aby svet uveril, že ty si poslal svojho jediného Syna Ježiša, aby daroval svetu život,“ pripomenul v modlitbe arcibiskup Orosch.

Celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu hudobne sprevádzal Komorný zbor Vox Aurumque pod vedením Hany von Schlosser. V rámci podujatia zazneli skladby cirkevných hudobných skladateľov 17. storočia z územia Horného Uhorska.

Tohtoročná téma Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov znie: „Robte dobro, domáhajte sa práva“ (Iz 1,17). Materiály k Týždňu modlitieb za jednotu kresťanov pripravilo a uverejnilo Dikastérium na podporu jednoty kresťanov a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví.

Ústredné ekumenické bohoslužby na Slovensku už niekoľko rokov tradične pripravuje Ekumenická rada cirkví v SR spoločne s Konferenciou biskupov Slovenska v čase Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Tento je na severnej pologuli stanovený od 18. do 25. januára. Dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam.

Podkladové materiály k modlitbám pripravujú každoročne iné kresťanské spoločenstvá z rôznych kútov sveta. V roku 1968 sa po prvýkrát začali používať materiály, ktoré spoločne pripravila Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví v spolupráci s Pápežskou radou na podporu jednoty kresťanov. Pre Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov na rok 2023 vybrala tému a pripravila materiály miestna skupina kresťanov zo Spojených štátov amerických (USA), ktorú zvolala Minnesotská rada cirkví.( TK KBS, ml; pz ) 20230123012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]