[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Delegácia KBS ukončila cestu v Ríme návštevou slovenského kolégia
P:3, 22. 01. 2023 20:33, ZAH

Rím 22. januára (TK KBS) Delegácia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) ukončila cestu vo Vatikáne a v Ríme návštevou Pápežského slovenského kolégia a ústavu sv. Cyrila a Metoda, informoval redaktor Rádia LUMEN Ľudovít Malík.

Cyril Metod Kolegium Omsa KBS

Predseda KBS, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a podpredseda biskupskej konferencie, nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, slávili svätú omšu v kaplnke kolégia pre miestnu slovenskú komunitu. Na svätej omši boli slovenskí kňazi, ktorí bývajú v kolégiu a študujú na pápežských univerzitách. Okrem nich boli na liturgii aj rehoľné sestry, ktoré v kolégiu zabezpečujú zázemie pre študentov.

V homílii sa prítomným prihovoril biskup Judák, ktorý ponúkol zamyslenie nad dnešným evanjeliom a hovoril o Cirkvi ako o svätej či apoštolskej: „Ani my dnes po 2000 rokov nevyznávame inú vieru, ako vyznávali apoštoli, ako ju vyznával sv. František či sv. Ignác alebo ľudia v 19. či 20. storočí. Je to tá istá apoštolská viera. A tu v Ríme to cítime oveľa viac, kde je Peter súčasných čias a tá apoštolská postupnosť, ktorou sme dostali aj dar kňazstva je zárukou toho, že naša viera je pravá, apoštolská," uviedol biskup Judák.

Pápežské slovenské kolégium a ústav v súčasnosti vedie rektor Pavol Zvara. Ako pripomenul, táto inštitúcia si tento rok pripomína 60 rokov od svojho otvorenia a slovenskí biskupi sa v nej vždy cítia ako doma.„Každá návšteva slovenských biskupov je pre nás veľkým povzbudením. A sme radi, že aj oni využili príležitosť a v rámci návštevy Vatikánu a Svätého Otca, prišli do tohto domu, ktorý je kúskom slovenskej zeme v Ríme a reprezentuje našu Cirkev a náš národ pred ostatnými národmi, ktoré tu v Ríme žijú alebo prichádzajú sem, aby si uctili pamiatku apoštolov."

Cyril Metod Kolegium Omsa KBS

Kaplnka tejto inštitúcie, ktorá je zasvätená sv. Cyrilovi a Metodovi je premodlenou zemou tisícami slovenských pútnikov, ktorí sa tu zastavili pri svojej púti vo Večnom meste. A dnes na jej bočnom oltári pribudla relikvia ďalšej slovenskej blahoslavenej. Arcibiskup Bober daroval kolégiu relikviu blahoslavenej Anny Kolesárovej. Pápežské slovenské kolégium a ústav sv. Cyrila a Metoda patrí už 60 rokov Slovákom a naďalej ostáva miestom otvoreným slovenským pútnikom nielen z domova, ale aj zo zahraničia, dodal redaktor Rádia LUMEN Ľudovít Malík.

Súvisiace články: 
Delegácia KBS navštívila Dikastérium pre biskupov i štátneho sekretára
Delegácia KBS sa modlila pri hrobe emeritného pápeža Benedikta XVI. 

Svätý Otec prijal delegáciu Konferencie biskupov Slovenska
Biskupi darovali pápežovi Františkovi aj ponožky pre ľudí bez domova( TK KBS, lm, ml; ml ) 20230122005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]