[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dôverujte Pánovi, odkázal slovenským biskupom vo Vatikáne Svätý Otec
P:3, 21. 01. 2023 13:00, ZAH

Bratislava 21. januára (TK KBS) Pápež František dnes prijal na audiencii nové vedenie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). „Pri rozlúčke poprosil, aby sme dôverovali Pánu Bohu, nechali sa viesť Duchom Svätým a modlili sa za neho,“ uviedol po audiencii košický arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Bernard Bober. „Pozdravil všetkých ľudí dobrej vôle na Slovensku,“ pridal nitriansky biskup a podpredseda KBS Mons. Viliam Judák. Hovoril s nimi redaktor Rádia LUMEN Ľudovít Malík.

- Otec arcibiskup, ako ste vy vnímali stretnutie so Svätým Otcom? (hovorí arcibiskup Bernard Bober) 

Je to príležitosť zaspomínať si. V tomto priestore som bol už ako biskup niekoľkokrát. O to skôr, keď sme sa so Svätým Otcom nedávno videli aj na Slovensku. Všetko to, čo je v srdci uložené znovu ožíva.

Potešili sme sa, že nás prijal. Prijal nás o trištvrte na jedenásť. Venoval sa nám vyše pol hodinu. Bol veľmi spokojný s návštevou (na Slovensku), my sme len mohli pridať k jeho radosti.

Pýtal sa na povolania, či ich ubúda alebo pribúda, bola reč o vojne, ktorá je na Ukrajine a o pomoci, ktorú dáva slovenská Cirkev, či už priamo diecézy alebo diecézne charity.

Informoval sa aj o synode. Zašiel aj na stretnutia, ktoré mal na Slovensku s rôznymi skupinami ľudí. Povedali sme mu, že si to veľmi ceníme, že sa mohol tak rozdávať - či už rehoľníkom, jezuitom, kňazom, zasväteným, Rómom, gréckokatolíkom.

Pri rozlúčke poprosil, aby sme dôverovali Pánu Bohu, nechali sa viesť Duchom Svätým a modlili sa za neho.

- Otec biskup, keď sa prichádza na stretnutie so Svätým Otcom, aké dary ste vy priniesli a ako na ne reagoval? (hovorí biskup Viliam Judák)

Symbolicky sme priniesli dary, ktoré naznačujú, že veriaci na Slovensku myslia na Svätého Otca.

Boli tam výrobky ukrajinských detí, ktorým sa veľmi potešil. Člen nášho sprievodu priniesol aj obrázok svojich detí a to ho veľmi potešilo.

Zo Slovenska sme priniesli aj pomoc pre chudobných, na ktorých Svätý Otec zvlášť pamätá. Bolo to niekoľko párov ponožiek, ktoré chceme prostredníctvom jeho almužníka venovať chudobným v Ríme.

- Mal Svätý Otec aj nejaký podnet voči slovenským katolíkom? (hovorí biskup Viliam Judák)

Svätý Otec mal veľmi dobrý prehľad. Veľmi dobre si pamätal návštevu na Slovensku. Pýtal sa na konkrétne záležitosti života Cirkvi na Slovensku a povzbudil nás, aby sme správne chápali synodu, aby sme počúvali jeden druhého a predovšetkým počúvali Ducha Svätého.

Poukázal na to, že nejde o nejaký parlamentarizmus alebo diktát, ale o ochotu spolupracovať a priniesť niečo dobré pre Cirkev, prispieť k tomu, aby Cirkev v dnešných časoch žila.

Pozdravil všetkých ľudí dobrej vôle na Slovensku.

____
Súvisiace:
Svätý Otec prijal delegáciu Konferencie biskupov Slovenska( TK KBS, lm, ml; pz ) 20230121003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]