[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Delegácia KBS navštívila Dikastérium pre biskupov i štátneho sekretára
P:3, 20. 01. 2023 22:55, DOM

Rím/Vatikán 20. januára (TK KBS) Návšteva Dikastéria pre biskupov, stretnutie s vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Pietrom Parolinom, posvätenie priestorov Slovenského veľvyslanectva pri Svätej Stolici a odhalenie pamätnej tabule na hrobe sv. Cyrila. To bol program prvého dňa návštevy vedenia KBS vo Večnom meste, informoval redaktor Rádia LUMEN Ľudovít Malík.

Arcibiskup Bober a biskup Judák dnes ako prvé navštívili vatikánske Dikastérium pre biskupov, kde ich privítal prefekt Marc Oullet. „Poznal našu situáciu, povzbudil nás a pýtal sa, ako u nás prebieha synodálna cesta, ako sa pripravujeme na európske stretnutie (pozna. TK KBS - synodálne)," priblížil stretnutie biskup Judák.

Na poludnie slovenská delegácia so sprievodom zamierila do Apoštolského paláca. Tam ich privítal vatikánsky štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin, ktorý slovenských biskupov prekvapil. „O Slovensku veľa vedel. (...) Pýtal sa na rôzne témy o kňazstve, o kandidátoch na kňazstvo, pýtal sa na úroveň kňazov," uviedol arcibiskup Bober. Kardinál Parolin sa podľa neho pýtal aj pastoráciu ľudí na periférii, napríklad Rómov. „Pýtal sa na utečencov, ako pomáhame, čo Cirkev urobila a aké má plány," uviedol arcibiskup Bober.

Štátneho sekretára pozvali naši biskupi aj na návštevu Slovenska. Prísť mal už na prvé výročie návštevy pápeža Františka do Šaštína, Svätého Otca však sprevádzal na zahraničnej ceste. „Opäť sa mu ponúkli termíny a možnosti, ktoré by mu vyhovovali. Verí, že sa mu podarí, aby prišiel na Slovensko a aby určitým spôsobom predĺžil odkaz, ktorý zanechal pri návšteve Slovenska Svätý Otec František," uviedol biskup Judák.

Popoludňajší program patril návšteve Slovenského veľvyslanectva pri Svätej Stolici a odhaleniu pamätnej tabule v slovenskom jazyku v Bazilike sv. Klementa v Ríme. Tabuľa je venovaná pamiatke slovanských apoštolov sv. Cyrila a Metoda a bola osadená pri príležitosti tohtoročného 30. výročia našej štátnosti a 1160. výročia príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu. Pamätnú tabuľu venovanú pamiatke slovanských apoštolov požehnal pápež František za účasti veľvyslanca SR pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho a cirkevného radcu veľvyslanectva Pavla Zvaru počas generálnej audiencie na Námestí sv. Petra 15. júna 2022.

Na vrchu tabule z hnedastého prírodného kameňa sú pod znakom Slovenskej republiky uvedené slová: „Pamiatke slovanských apoštolov svätého Konštantína – Cyrila a svätého Metoda, spolupatrónov Slovenska a Európy“. Nasleduje citát z prvotného diela slovanskej písomnosti, Konštantínovej básne Proglas: „Som spev pred svätým Evanjeliom! Ako už od prorokov máme chýry, národy budiť Kristus príde raz, lebo je svetlom, čo sa svetom šíri“ (Proglas, verš Prvý). Text na kamennej platni s rozmermi 40 x 50 cm uzatvára nápis: „S večnou úctou a vďakou. Slovenský národ“ a letopočet „A.D. MMXXII“.

Ako uviedol veľvyslanec pri Svätej stolici Lisánsky, tejto iniciatíve sa potešil veľmi kardinál Tomko, sám túžil byť osobne pri slávnostnom odhalení, ako však vieme Pán si ho povolal do domu Otca skôr, ako túto milú udalosť mohol uskutočniť.  Obrad začal procesiou doprevádzaný modlitbami a spevmi, najprv sa prihovoril arcibiskup Bober,  nasledovali slová poďakovania veľvyslanca Lisánskeho, potom pokračoval v modlitbe podpredseda KBS a biskup Judák, informovala Slovenská redakcia Vatican News. 

Návšteva slovenskej delegácie pokračuje v sobotu, kedy ju prijme Svätý Otec František. Biskupi Svätému Otcovi predstavia ovocie zbierky na pomoc Kube a ľuďom trpiacim vojnovým konfliktom na Ukrajine a projekt s názvom Miesta načúvania a prijatia na Slovensku. V sobotu ešte navštívia Dikastérium pre komunikáciu a Slovákov ubytovaných v dome prijatie, ktorý spravuje Komunita sv. Egídia. 

Záver návštevy bude patriť návšteve krajanov v Pápežskom slovenskom kolégiu svätého Cyrila a Metoda, ktoré tento rok oslavuje 60. výročie od svojho požehnania. Biskupi budú sláviť svätú omšu v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde bývajú slovenskí kňazi študujúci v Ríme. Delegácia sa domov vráti v pondelok.

K správe bolo vydané AUDIO 1 (biskup Judák), AUDIO 2 (arcibiskup Bober) a AUDIO 3 (biskup Judák) 

V správe boli využité informácie Vatican News. ( TK KBS, Vatican News, lm; ml ) 20230120021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]