[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pripomenul odkaz M. Šlachtovej: Chrániť životy druhých aj za cenu vlastnej smrti
P:3, 20. 01. 2023 15:52, ZAH

Vatikán 20. januára (VaticanNews) Pápež František dnes prijal členky rehoľného spoločenstva Sociálnych sestier, ktoré si púťou k hrobu apoštola Petra pripomína sté výročie založenia. František v písanom a odovzdanom príhovore pripomína ich zakladateľku, Margit Šlachtovú, maďarskú politickú aktivistku a prvú ženu v kráľovskom parlamente, ktorá počas nacistického prenasledovania so svojimi spolusestrami zachránila viac ako dvetisíc Židov, čo jej, aj blahoslavenej Sare Salkaháziovej vynieslo posmrtné uznanie pamätníka Yad Vašem.

Ako pápež František píše v odovzdanom texte, každá charizma je pre cirkev darom od Boha, ktorý jej prostredníctvom svojho Ducha Svätého udeľuje tie milosti, ktoré sú v každom okamihu dejín najpotrebnejšie. Dary Ducha Svätého totiž žijú stále novým životom a v každej dobe a na každom mieste sa obnovujú a pretvárajú, pričom zostávajú verné svojim koreňom.

„Takto môžeme vnímať charizmu, ktorú vaša zakladateľka Margit Šlachtová dostala pred 100 rokmi a ktorá sa v priebehu času a sociálneho magistéria cirkvi prispôsobovala rôznym politickým a sociálnym scenárom až do dnešných dní. Prekvapilo ma, že aj ako zasvätená žena sa vaša zakladateľka tak aktívne politicky angažovala. Jej vyhlásenie, že počas holokaustu viera predpisuje sestrám, aby sa zaviazali k ochrane Židov s nasadením vlastného života, je pozoruhodné“.

Podľa pápeža Františka mnohí mučeníci zomreli pre vieru kvôli dôslednosti života, ktorú im táto viera ukladala, a teda za obranu slobody, spravodlivosti a pravdy.

„Môže sa to zdať prekvapujúce, ale prvým dôkazom je mučenícka smrť svätého Jána Krstiteľa. Tento prorok zomrel preto, že káral tyrana, ktorý nežil podľa Božieho zákona, že vyzýval ľud, aby sa zriekol zvráteného systému, ktorý ho vzďaľoval od Božej vôle, a tým bol svedkom - mučeníkom - Pravdy s veľkým P“.

Rovnako tak na začiatku minulého storočia došlo k spoločenským zmenám, ktoré pripravili pôdu pre svetové vojny, čo boli rozhodujúcimi okamihmi, keď Boh podporil zrod inštitútu Sociálnych sestier.

„V súčasnej dobe to nie je o nič menej aktuálne a dnes, rovnako ako vtedy, sa máme stávať svedkami. Aké krásne by bolo, keby Margitine slová rezonovali vo vašich srdciach s rovnakou intenzitou, ako isto rezonovali v srdciach prvých sestier. Sú pre vás stimulom, učia vás čeliť sociálnym výzvam, ako to vaše predchodkyne robili proti nacizmu, pričom jedinou zbraňou je milosrdná láska“.

V závere pápež spomenul sociálnu lásku, o ktorej hovorí v encyklike Fratelli tutti a ktorá tiež prestupuje spisy Margity Šlachtovej, a zveril rehoľníčky do príhovorov ich spolusestry, blahoslavenej Sáry Salkaházi, mučeníčky nacizmu.

Dodajme, že Spoločnosť sociálnych sestier bola založená v Budapešti v roku 1923. Jej sídlo sa nachádza v Budapešti v Maďarsku. Je tiež rozšírená v USA, na Kube, v Rumunsku a na Slovensku. Členiek spoločnosti je 250. Rozvíja predevanjelizačnú činnosť, ale aj hlásanie evanjelia v duchu posväcujúcej lásky v oblasti charitatívnej, kultúrnej, so zvláštnym ohľadom na deti a rodinu.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230120020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]