[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Delegácia KBS začala návštevu Ríma, v sobotu ju prijme Svätý Otec
P:3, 20. 01. 2023 08:31, PRE

Rím 20. januára (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a nitriansky biskup a podpredseda KBS Mons. Viliam Judák začali so sprievodom svoju trojdňovú návštevu Vatikánu a Ríma.S arcibiskupom Boberom a biskupom Judákom sa rozprával redaktor Rádia LUMEN Ľudovít Malík.

Ideme navštíviť Svätého Otca, vraví arcibiskup Bober

- Aký je cieľ vašej návštevy vo Večnom meste?

V prvom rade ideme ako nové vedenie Konferencie biskupov navštíviť Svätého Otca. Navštívíme i Kongregáciu pre biskupov a štátneho sekretára (pozn. TK KBS - kardinála Pietra Parolina). Potom budú aj ďalšie návštevy. Teším sa, že uvidím Svätého Otca. Je to povzbudenie pre nás a my ho chceme tiež povzbudiť.

- Čo mu prinášate, s čím prichádzate za ním za Slovensko?

Bude zvedavý, čo sa zmenilo za rok od jeho návštevy. Chceme mu povedať, že rezonuje myšlienka jeho príhovorov. Iste bude chcieť, aby sme zreferovali, ako to ľudia prijali, či slová boli povzbudením a vzišli z toho nejaké iniciatívy.

Chceme povedať, že sme sa z jeho iniciatívy zamerali na Ukrajinu, ktorá je už skoro rok skúšaná vojnou. Pomoc sa týka prechodu odídencov a utečencov. Založilli sme prijímacie, integračné a konzultačné centrum pre tých, ktorí tu ostávajú dlhšie a čakajú, či sa vojna skončí alebo sa budú chcieť u nás udomácniť.

Podporili sme katolíkov na Kube. Po jeho návšteve to bola pekná iniciatíva z našej strany. Chcem mu povedať, že sa pozeráme nielen na seba, ale aj okolo seba, kto akú pomoc potrebuje.

Byť veriaci znamená súcitiť, žiť s ostatnými ľuďmi, ktorí majú svoje náročnejšie chvíle v tomto čase. Treba sa vrátiť k spomienkam na to, že aj naša krajina pred 30 rokmi bola v podobnej situácii ako Kuba. Solidarita a odkaz pre nich je, aby sa nebáli a ďalej čelili všetkým ťažkostiam, ktoré sú spojené so systémom.

Verím, že stretnutie so Svätým Otcom bude obohacujúce, uviedol biskup Judák 

- S čím vy ako nitriansky biskup prichádzate za Svätým Otcom? 

Každá cesta do Večného mesta má svoje čaro, pretože vždy to spájame so začiatkom univerzálnej Cirkvi. Tu sú počiatky našej katolicity, ktoré stoja na učení Ježiša Krista a potvrdené apoštolmi svätým Petrom a Pavlom a ďalšími mučeníkmi.

Večné mesto je aj miestom súčasného Petra, rímskeho biskupa. Každý kresťan, katolík, ktorý prichádza do tohto mesta, prichádza aj preto, aby sa povzbudil vo viere, ktorú vyznáva.

Stretnutie so Svätým Otcom je pre každého z nás veľmi vzácne. Aj pre kňaza a biskupa. Verím, že bude obohacujúce a že prinesieme Božie požehnanie aj pre Cirkev na Slovensku.

K správe bolo vydané audio:
https://audio.tkkbs.sk/mp3/1674194489.mp3
https://audio.tkkbs.sk/mp3/1674210573.mp3 

Program návštevy je:
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20230117014( TK KBS, lm, ml; pz ) 20230120008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]