[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku sa uskutoční viacero ekumenických bohoslužieb a akcií
P:3, 17. 01. 2023 11:45, DOM

Bratislava 17. januára (TK KBS) Robte dobro, domáhajte sa práva (Izaiáš 1,17) - je názov témy tohtoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý sa uskutoční od 18. do 25. januára 2023. Na Slovensku sa pri tejto príležitosti uskutoční viacero ekumenických bohoslužieb a stretnutí (ich zoznam je nižšie).

Celoslovenská ekumenická bohoslužba, ktorú pripravuje Ekumenická rada cirkví v SR, bude v nedeľu 22. januára o 10:00 v Rímskokatolíckom kostole sv. Anny v Trnave, ktorý spravuje Rímska únia Rádu sv. Uršule. Ekumenickú bohoslužbu prinesie naživo Dvojka RTVS.

Celoslovenská modlitbová iniciatíva sa organizuje pod záštitou Ekumenickej rady cirkví a predsedu Rady pre ekumenizmus Konferencie biskupov Slovenska Mons. Jána Oroscha. 

V nedeľu sa tu stretnú členovia a pozorovatelia Ekumenickej rady cirkví a predstavitelia verejného života. Celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu bude hudobne sprevádzať Komorný zbor Vox Aurumque pod vedením Mgr. art. Hany von Schlosser, ArtD.

V rámci podujatia zaznejú skladby cirkevných hudobných skladateľov 17. storočia z územia Horného Uhorska.

Online ekumenické stretnutia 

Ekumenický výbor Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania pozýva na online ekumenické modlitebné stretnutia s biblickým zamyslením pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov 2023. Bližšie informácie je možné nájsť na stránke ecav.sk.

Bratislava, Ecav, online

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam.

Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého, ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi. Každoročne na tento týždeň pripravujú texty – príručku ako pomoc pre ekumenické liturgické slávenia.

Tému vybrala a materiály pripravila miestna skupina kresťanov zo Spojených štátov amerických, ktorú zvolala Minnesotská rada cirkví. Materiály na Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov v roku 2023 spoločne pripravili a publikovali Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví a Dikastérium na podporu jednoty kresťanov. V slovenskom preklade ich prináša KBS (TU).

Pozvánky na ďalšie ekumenické podujatia na Slovensku

Bratislava

Rada pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy a kresťanské cirkvi a cirkevné spoločenstvá v Bratislave organizujú ekumenickú modlitbu v utorok 24. januára 2023 o 17:00 vo Františkánskom kostole v Bratislave.

Bratislava, Tyzden modlitieb, plagat

Ústredie Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR a Ordinariát OS a OZ organizujú ekumenickú bohoslužbu v Kostole sv. Šebastiána v Bratislave (Rača) v utorok 24. januára 2023 o 16:00.

Košice

Ekumenické spoločenstvo (ES) cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice pripravuje a pozýva na 29. ekumenickú bohoslužbu slova za jednotu kresťanov, ktorá sa uskutoční v pondelok 23. januára 2023 o 18:00 vo veľkej sále Historickej radnice na Hlavná 59 v Košiciach, informovala Marieta Koščíková, tajomníčka ES.

Kosice, Tyzden modlitieb, plagat

Prešov

V rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa uskutoční v pondelok 23. januára o 18:00 ekumenická bohoslužba v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove. O deň neskôr, v utorok 24. januára 2023 o 19:00 budú ekumenické modlitby v duchu bratov z Taizé vo Františkánskom kostole sv. Jozefa v Prešove, uvádza plagát.

Presov, Tyzden modlitieb, plagat

Žilina

Ekumenické spoločenstvo EKUZA organizuje ekumenické modlitby v dňoch 18. - 23. januára 2023 každý večer o 18:00, vždy je hostiteľom iné kresťanské spoločenstvo alebo cirkev v Žiline, uvádza web Žilinskej diecézy.

Zilina, Tyzden modlitieb, plagat

Nitra

Veriaci Rímskokatolíckej farnosti Zobor, Evanjelického cirkevného zboru v Nitre, Reformovanej farnosti, Gréckokatolíckej farnosti, a veriaci Ordinariátu OS SR a OZ SR a Ekumenickej pastoračnej služby pozývajú na modlitby za jednotu kresťanov. Ekumenická bohoslužba bude v stredu 25. januára o 18:45 v kostole sv. Urbana na Zobore (Morušová 2).

Nitra, Tyzden modlitieb, plagat

Galanta

Ekumenická bohoslužba bude v piatok 20. januára 2023 o 19:00 v Evanjelickom kostole v Galante. Organizujú ju Cirkevný zbor ECAV Galanta, Rímskokatolícka farnosť sv. Štefana v Galante a Zbor Apoštolskej cirkvi Galanta.

Galanta, Tyzden modlitieb, plagat

Kežmarok

V Kežmarku chystajú ekumenické bohoslužby na troch miestach vždy o 19:00. Prvá bude vo štvrtok 19. januára v Bazilike sv. Kríža (kázeň prednesie Dominik Petrík), druhá v piatok 20. januára v Gréckokatolíckom kostole (kázeň prednesie Roman Porubän) a tretia 21. januára v Novom Evanjelickom kostole (kázeň prednesie František Trstenský) 

Kezmarok, Tyzden modlitieb, plagat

Krajné

Od roku 2017 sa každý rok 18. januára slávi v starobylom kostolíku sv. Michala archanjela v Krajnom votívna svätá omša ku cti Panny Márie Matky jednoty.  V tomto roku o 18:30 bude v kostolíku celebrovať svätú omšu otec Irenej Ciutti, miestny farár. Slávnostnú homíliu prednesie protopresbyter Igor Cingeľ, farár gréckokatolíckej farnosti v Trenčíne. Pred svätou omšou bude akatist.

Gelnica 

Evanjelici, katolíci, pravoslávni a ďalší kresťania v Gelnici sa už po 34. krát stretnú v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov na modlitebnom stretnutí kresťanov. Ekumenické stretnutie sa uskutoční 24. januára 2023 o 18:00 v rímskokatolíckom farskom kostole v Gelnici.

Gelnica, ekumena

-

TK KBS pozýva záujemcov, ktorí organizujú počas Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov ekumenické bohoslužby, aby ju o nich informovali na adrese: reporter@tkkbs.sk. Zoznam potom redakcia aktualizuje.

Zdroje: Eva Guldanová / Dušan Kolenčík / Marieta Koščíková / Daniela Suchá( TK KBS, ml; pz ) 20230117018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]