[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 12. 2024   Meniny má Bohdan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež talianskym bratstvám: Aktualizujte svoje tradície bez nostalgie po minulosti
P:3, 17. 01. 2023 10:32, ZAH

Vatikán 17. januára (VaticanNews) Združenia talianskych veriacich, ktoré sa pred 25 rokmi spojili do konfederácie, pápež František žiada, aby sa neuzatvárala sama do seba, ale obnovovala sa v spoločenstve s cirkvou a znovu investovala svoje duchovné, hospodárske, umelecké a historické dedičstvo do súčasnosti: nech vaša starobylá liturgická zbožná prax je oživovaná intenzívnym duchovným životom a konkrétnym záväzkom k charite.

„Kvas“ v talianskej cirkevnej a sociálnej štruktúre, ktorý treba udržiavať pri živote, aby mohol kvasiť v spoločenstve: tak František definuje Konfederáciu bratstiev talianskych diecéz, ktorú prijal na audiencii v konzistornej sále Apoštolského paláca. Je to inštitúcia, ktorá sa zrodila v roku 2000, "v kontexte veľkého jubilea", ktorá už viac ako dvadsať rokov prijíma, podporuje a koordinuje "veľmi bohatú a rozmanitú prítomnosť bratstiev" v talianskej cirkvi a ktorá práve v kontexte nového jubilea, v roku 2025, oslávi 25 rokov života.

Realita bratstiev v Taliansku

V konfederácii je registrovaných približne 3 200 bratstiev, ktoré majú dva milióny členov a potom rodinných príslušníkov a priateľov, ktorí sa zapájajú do rôznych aktivít. Existuje však aj viac ako tritisíc bratstiev, ktoré nie sú členmi. Ich práca pripomína, "čo hovorí Druhý vatikánsky koncil o povahe a poslaní laikov v cirkvi", hovorí pápež, totiž že sú "Bohom povolaní prispievať, takmer zvnútra na spôsob kvasu, k posväteniu sveta". To sa deje v ľudovej zbožnosti, "mocnej sile hlásania, ktorá má čo dať mužom a ženám našej doby", dodáva František a pripomína Evangelium nuntiandi Pavla VI., "ktoré dobre objasnilo miesto ľudovej zbožnosti v živote cirkvi, a označuje ju za "prorockú apoštolskú chartu, ktorá pomáha, ktorá ide dopredu". Pápež preto povzbudzuje bratstvá, aby "s tvorivým a dynamickým nasadením rozvíjali svoj spolkový život a charitatívnu prítomnosť".

Nechajte sa oživiť Duchom a choďte: ako pri procesiách, tak aj v celom živote spoločenstva. Kiež sa bohatstvo a spomienky na vašu históriu nikdy nestanú dôvodom na to, aby ste sa uzavreli do seba, nostalgicky oslavovali minulosť, uzatvárali sa do prítomnosti alebo pesimisticky hľadeli do budúcnosti; nech sú naopak silným podnetom na to, aby ste dnes znovu investovali svoje duchovné dedičstvo, ľudské dedičstvo, ekonomické, umelecké, historické a dokonca aj folklórne dedičstvo, otvorené znameniam doby a Božím prekvapeniam.

Kráčať evanjeliovo, cirkevne a misionársky

Pápež vyzýva bratstvá, aby svoju cestu formulovali podľa troch základných línií: evanjeliovosti, cirkevnosti a misionárskeho ducha, konkrétnejšie povedané, aby kráčali v Kristových stopách, kráčali spoločne a hlásali evanjelium. Podľa pápeža musia byť bratstvá miestom hlásania a tí, ktorí do nich patria, sa musia priblížiť evanjeliu, denne ho čítať, pretože evanjelium „dáva rast srdcu“. Majte „fyzický kontakt s evanjeliom a potom aj duchovný kontakt“.

Vyzývam vás, aby ste vo svojich životoch kultivovali ústredné postavenie Krista v každodennom počúvaní Božieho slova, v organizovaní a pravidelnej účasti na formačných stretnutiach, vo vytrvalej účasti na sviatostiach, v intenzívnom osobnom a liturgickom modlitbovom živote. Nech sú vaše starobylé liturgické a zbožné tradície oživované skutočným duchovným životom, vrúcnosťou a konkrétnym nasadením v oblasti charity. A nebojte sa ich aktualizovať v spoločenstve s cestou Cirkvi, aby boli prístupným a zrozumiteľným darom pre všetkých v prostredí, kde žijete a pracujete, a podnetom na priblíženie sa viere aj pre tých, ktorí sú vzdialení.

Spoločne na ceste

František potom žiada, aby nástroje spoločenstva pre formáciu, rozlišovanie a rozvažovanie, „laická skúsenosť synodality“, neboli „čisto administratívnymi alebo partikulárnymi stretnutiami“, ale „vždy a predovšetkým miestami načúvania Bohu, načúvania Cirkvi, bratského dialógu, charakterizovaného atmosférou modlitby“ a lásky. Len tak môžu byť bratstvá „živou skutočnosťou“ a „nachádzať nové spôsoby služby a evanjelizácie“.

Hlásanie evanjelia s ohľadom na potreby súčasného sveta

Čo sa týka hlásania evanjelia, teda misijnej práce, tá vyžaduje svedectvo viery, vysvetľuje pápež, starostlivosť o bratov, ako to v tejto pandemickej dobe robí mnoho bratstiev, zvlášť o „chudobných našej doby“, ktorých je veľa a treba ich rozpoznať.

Udržujte charizmu služby a poslanie živé, reagujte tvorivo a odvážne na potreby našej doby.

Nakoniec František znovu vyzýva tých, ktorí sa pripájajú k bratstvám, aby sa stali misionármi Božej lásky, nehy a milosrdenstva.



( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230117013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]