[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: "Zdravie nie je luxus"
P:3, 17. 01. 2023 09:24, ZAH

Vatikán 17. januára (TK KBS) Pápež František v prejave k delegácii talianskych rádiológov chváli prácu zdravotníkov a vyzýva vlády, aby zabezpečili všeobecný prístup k dôstojnej zdravotnej starostlivosti. "Svet, ktorý zavrhuje chorých, ktorý nepomáha tým, ktorí si nemôžu dovoliť liečbu, je cynický a nemá budúcnosť." Toto zdôraznil pápež František pri pondelkovom stretnutí s členmi Talianskej národnej federácie rádiológov a profesií technickej lekárskej rehabilitácie a prevencie.

Obetavosť počas pandémie Covidu

Pápež vo svojom prejave poďakoval zdravotníckym technikom a ďalším pracovníkom v zdravotníctve za ich "nasadenie a obetavosť". Poznamenal, že bez ich usilovnej práce počas pandémie Covidu by sa v uplynulých troch rokoch nepodarilo vyliečiť mnoho chorých.

Kultúra starostlivosti verzus kultúra plytvania

S výhľadom na Svetový deň chorých, ktorý sa bude sláviť 11. februára, pápež František uviedol, že táto udalosť ponúka príležitosť na zamyslenie sa nad skúsenosťami s chorobou, ktoré je podľa neho v dnešnej dobe o to vhodnejšie, ba nutné, pretože nás často "kultúra efektivity a plytvania tlačí k jej popieraniu". Poznamenal, že kultúra starostlivosti funguje opačne a zameriava sa na milosrdného Samaritána, ktorého príklad by sme mali nasledovať. "Podobenstvo (o milosrdnom Samaritánovi) nám ukazuje, ako môže byť spoločenstvo obnovené mužmi a ženami, ktorí sa stotožňujú so zraniteľnosťou druhých, odmietajú vytváranie spoločnosti vylučovania a namiesto toho konajú ako blížni, pozdvihujú a rehabilitujú klesajúci v záujme spoločného dobra."

Pápež František zdôraznil ľudský rozmer zdravotnej starostlivosti.

Pochválil talianskych zdravotníckych technikov za to, že do centra svojej práce stavajú človeka vo všetkých jeho dimenziách (fyzickej, duševnej a duchovnej) a nepodliehajú "sterilnej efektivite alebo chladnému uplatňovaniu protokolov".

Ľudský rozmer v centre pozornosti

"Chorí ľudia sú ľudia, ktorí žiadajú, aby boli liečení a cítili sa opatrovaní, a preto je dôležité pristupovať k nim s ľudskosťou a empatiou," zdôraznil. Pripomenul tiež, že zdravotníci sú tiež ľudia, ktorí potrebujú, "aby sa o nich niekto postaral", a to prostredníctvom uznania ich služby, ochrany vhodných pracovných podmienok a zamestnávania zodpovedajúceho počtu zdravotníkov.

Zdravie nie je luxus

Pápež preto zopakoval svoju výzvu, aby štáty našli "stratégie a zdroje", ktoré by zaručili základné právo každého človeka na základnú a dôstojnú zdravotnú starostlivosť, ako vyzval vo svojom posolstve k XXXI. svetovému dňu chorých.

"Zdravie," zdôraznil, "nie je luxus!"

V závere svojho prejavu pápež František vyzval talianskych zdravotníckych technológov, aby "vždy hľadeli na etické hodnoty ako na nepostrádateľnú referenciu" pre svoje povolanie. "Ak sú dobre osvojené a spojené s vedeckými znalosťami a potrebnými zručnosťami," povedal, "etické hodnoty vám umožnia čo najlepšie sprevádzať zverených ľudí."( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230117012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]