[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätomartinská dobročinná zbierka vyniesla rekordnú čiastku 162 652 eur 
P:3, 16. 01. 2023 15:00, DOM

Bratislava 16. januára (TK KBS) Svätomartinská dobročinná zbierka, ktorá sa konala vlani v novembri a v decembri v Bratislavskej arcidiecéze, vyniesla rekordnú čiastku - 162 652 eur. 

Polovica výťažku poputuje na nákup polohovacích postelí pre chorých v Nemocnici milosrdných bratov v Bratislave, druhá na nákup mamografického prístroja, aby mohli pomáhať v skorom odhalení onkologických ochorení v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave. 

Symbolické šeky so sumou po 81 326 eur dnes, v pondelok 16. januára 2022, odovzdal do rúk riaditeľov inštitúcií bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Za Nemocnicu milosrdných bratov ho prevzali súčasný a bývalý riaditeľ MUDr. Juraj Longauer a JUDr. Michal Tinák, za Onkologický ústav jeho riaditeľ doc. Juraj Kaušitz a konateľ Pavol Švec. 

Arcibiskup Zvolenský ocenil štedrosť veriacich. „Už po pätnásty raz sme sa podľa vzoru patróna katedrály a arcidiecézy - sv. Martina - delili s ostatnými podobne, ako sa sv. Martin delil so svojím plášťom. V tomto roku bola pomoc určená pre dva konkrétne subjekty, ktoré sú zamerané na veľkú službu tým, ktorí prežívajú ťažkosť choroby. Veriaci arcidiecézy boli mimoriadne štedrí," uviedol.

Obdarovaní poďakovali za ocenenie. „Je to prejav štedrosti v ťažkej dobe,“ uviedol riaditeľ Nemocnice milosrdných bratov Juraj Longauer. „Máme dôveru, že robíme zodpovedne a s láskou starostlivo nesúc charizmu milosrdných bratov dopredu," uviedol bývalý riaditeľ Michal Tinák. Zároveň to je podľa jeho slov podpora práce tých, ktorí sú v nemocnici.

Radosť zo zbierky vyjadril aj riaditeľ Onkologického ústavu sv. Alžbety Juraj Kaušitz. „Sme vďační, že k tomu došlo. Keď človek dostane, tak to dobre padne," uviedol. K poďakovaniu sa pridal konateľ Spoločnosti Onkologický ústav Pavol Švec. Vysvetlil, že suma pôjde na nákup nového mamografického prístroja. V ústave ho vymenia za iný, ktorý už mali desať rokov.

Tradičná Svätomartinská zbierka sa v arcidiecéze koná každoročne pri príležitosti slávnosti patróna arcidiecézy sv. Martina. Veriaci svojimi príspevkami pomohli podporiť množstvo užitočných projektov na Slovensku i v zahraničí. Na odovzdaní sa zúčastnil aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko a riaditeľ arcibiskupskej kúrie Tibor Hajdu. 

Svätomartinská zbierka v rokoch

Prvá Svätomartinská zbierka sa konala v roku 2009. Jej výťažok bol určený na pomoc spoločenstvu Cenacolo v Kráľovej pri Senci, čiže pre pomoc ľuďom na ceste oslobodenia sa z rôznych škodlivých závislostí. Vyzbieralo sa celkom 73 889,39 eur, ktoré boli použité na prestavbu a prístavbu domu pre Cenacolo v Kráľovej pri Senci.

V roku 2010 bola Svätomartinská zbierka milodarov určená na povodňami zničený most v obci Bukovce na východe Slovenska. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský odovzdal vtedajšiemu starostovi obce Bukovce Jaroslavovi Paličkovi výťažok zbierky vo výške 84 228 eur.

Zbierka z roku 2011 - vo výške 89 400 eur - putovala do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Peniaze nemocnica investovala do rekonštrukcie a rozšírenia Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) Oddelenia patologických novorodencov.

Prístrojové vybavenie škôl pre slabozrakých a nevidomých v Bratislave a v Levoči zakúpili ich zástupcovia z výnosu Svätomartinskej zbierky v roku 2012. Veriaci Bratislavskej arcidiecézy vyzbierali 84 000 eur. Symbolické šeky na zakúpenie prístrojov prevzali riaditelia škôl od bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka. Obe inštitúcie dostali polovicu zo zbierky.

Výťažok z roku 2013 poputoval na kotolňu a vykurovacie zariadenie v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave. Symbolický šek so sumou 84 460 eur od arcibiskupa Zvolenského prevzal v Bratislave Juraj Barát, riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá nocľaháreň prevádzkuje.

Zbierku v roku 2014 si prevzali zástupcovia ôsmych základných a materských škôl pre žiakov so sluchovým postihnutím z Bratislavy, Lučenca, Kremnice, Levoče, Prešova a Červenice. Veriaci vyzbierali 76-tisíc eur. Symbolický šek vo výške 9 500 eur si od arcibiskupa Zvolenského prevzali zástupcovia základných a materských škôl. Použili ho na zabezpečenie pomôcok pre nepočujúce deti na školách.

O rok neskôr veriaci arcidiecézy podporili projekty na pomoc utečencom. Svätomartinská dobročinná zbierka vyniesla rekordnú čiastku - 121 400 eur. Výťažok putoval na zabezpečenie fungovania zdravotníckej kliniky blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej neďaleko irackého Erbilu a na vzdelávací program pre deti utečencov v Jordánsku a Libanone.

Podpora z roku 2016 bola určená na na zabezpečenie podpory „domovom na pol ceste“, ktoré slúžia mladým ľuďom vychádzajúcim z detských domovov a centrám pre obnovu rodín, ktoré sa dostali do krízy. Arcibiskup Zvolenský odovzdal Jozefovi Mikloškovi, predsedovi Spoločnosti priateľov detí z detských domovov „Úsmev ako dar“, výťažok vo výške 94 000 eur.

V roku 2018 bola zbierka určená na výstavbu Pastoračného centra bl. Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober prebral z rúk arcibiskupa Zvolenského výnos 104 tisíc eur. Boli určené na výstavbu pastoračnej miestnosti v Centre bl. Anny kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, ktoré je zamerané na preventívnu, formačnú a uzdravujúcu službu pre mladých ľudí.

V roku 2019 zbierka podporila štúdium a pobyt v seminári pre bohoslovcov diecézy Gikongoro v Rwande a štúdium a pobyt v seminári pre bohoslovcov arcidiecézy Erbil v Iraku. Vyzbieralo sa 104 689 eur.  Zbierka v roku 2021, ktorá vyniesla 138 900 eur, podporila výstavbu zariadenia pre seniorov v obci Hrušky, ktorí si po tornáde na Morave sami nedokázali obnoviť svoje zničené domy.

Výnos zbierky z roku 2021 vo výške 138 900 eur bol určený na výstavbu zariadenia pre seniorov v obci Hrušky, ktorí si po tornáde na Morave sami nedokázali obnoviť svoje zničené domy a sú odkázaní na pomoc iných. Symbolický šek s touto sumou odovzdal arcibiskup Zvolenský do rúk brnianskeho biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho.

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ml; ml ) 20230116023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]