[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Verbisti začali sláviť Jubileum 100 rokov od ich príchodu na Slovensko
P:3, 16. 01. 2023 14:35, DOM

Bratislava 16. januára (TK KBS) V kostole sv. Arnolda Janssena v Bratislave-Petržalke sa na sviatok sv. Arnolda Janssena, zakladateľa Spoločnosti Božieho Slova, konala slávnosť pri príležitosti 100 rokov príchodu verbistov na Slovensko, ktorej predsedal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Na slávnosti sa zúčastnilo množstvo kňazov, rehoľníkov, rehoľných sestrier, verbistov i zo zahraničia, z Rakúska i Maďarska. Arcibiskup Zvolenský v homílii vyzdvihol pôsobenie misionárov verbistov aj v súvislosti s ohlasovaním Božieho Slova, ktoré sa tu koná už 100 rokov.

„Sv. apoštol Pavol v Liste Efezanom hovorí: Dostal som tú milosť zvestovať pohanom Kristovo nevyspytateľné bohatstvo,“ uviedol.

Mons. Zvolenský pokračoval, že Pavol toto bohatstvo zvestoval aj ľuďom v Solúne.

„Vieme, že o niekoľko storočí v Solúne vyrástli Cyril a Metod. Vieme, že Cyril a Metod prišli v určitom období tu k našim otcom a matkám. A potom vieme, že keď tu Cyril a Metod už neboli, vždy sem prichádzali nejakí ich nástupcovia. A tak môžeme povedať, že v istom bode tu prišli jezuiti, v inom františkáni, ďalší rehoľníci a rehoľníčky a pred 100 rokmi prišli na Slovensko verbisti."

V homílii spomenul slová predstaveného zo Sv. Gabriela v Rakúsku z obdobia 20 rokov minulého storočia predtým, ako mali verbisti na Slovensko prísť. Provinciál z St. Gabriela napísal vtedy do Ríma:

„Veľký a katolícky Slovenský národ je vhodným miestom, aby sme sa tam ponáhľali a aby sme ich čím skôr pozvali k tomu, aby sa i oni zapojili do misijnej činnosti Cirkvi.“

V každom prípade to rozhodnutie vyšlo, zhodnotil arcibiskup Zvolenský. „Slávime storočnicu tohto rozhodnutia a môžeme dnes po sto rokoch povedať, že znova máme tú milosť zvestovať ľuďom Kristovo nevyspytateľné tajomstvo. A my sme za to vďační. Dnešný deň za to ďakujeme a chceme prosiť, aby muži a ženy, ktorí sa otvoria pre túto milosť Božiu, aby boli medzi nami prítomní,“ dodal.

Po pohostení v priestoroch Misijného domu sv. Arnolda Janssena program pokračoval v kostole, kde sa prítomným prihovoril páter proviniciál Pavol Kruták SVD. Potom nasledoval video príhovor Generálneho predstaveného z Ríma, ktorý zablahoželal verbistom k ich pôsobeniu na Slovensku i v Čechách a poprial množstvo ďalších úspechov.

Program obohatili hudobné skupiny Križiaci (z Oravy), Repáňovci (terchovská muzika) a miestny zbor, ktorý spieva v kostole Sv. Arnolda Janssena. Tiež seminaristi v medzinárodnom zastúpení zaspievali pieseň Pán zastavil sa na brehu. Na slávnosti bola predstavená aj nová publikácia - Ročenka SVD, ktorá mapuje pôsobenie a hlavné body misionárov počas 100 rokov na Slovensku. 

TK KBS informoval P. Martin Štefanec SVD( TK KBS, mst, ml; pz ) 20230116022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]