[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vianočná „modlitba“ v Humennom - prehliadka vianočného folklóru
P:3, 16. 01. 2023 11:35, DOM

Humenné 16. januára (TK KBS) Spolok sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Michalovciach organizuje v spolupráci s gréckokatolíckymi farnosťami, resp. miestnymi samosprávami, od roku 2007 regionálne prehliadky vianočného folklóru pod názvom „Christos raždajetsja!“ Tie sa konajú spravidla počas vianočného obdobia. Výnimkou bol nedávny 14. ročník, ktorý sa po dvoch „covidových“ pauzách z technických príčin uskutočnil v náhradnom termíne 15. januára 2023 v Humennom.

Spoloorganizátorom bola Gréckokatolícka cirkev – Farnosť svätých apoštolov Petra a Pavla na sídlisku Pod Sokolejom. Je to prvýkrát v doterajšej histórii, čo sa toto podujatie uskutočnilo na území Humenského vikariátu, resp. Prešovskej archieparchie vôbec. Pozvanie na štrnásty ročník prijali dve folklórne skupiny a jeden detský zbor. V úvode sa k prítomným v zaplnenom Chráme svätých apoštolov Petra a Pavla prihovoril predseda Spolku Michal Hospodár, ktorý poukázal na to, že hoci je už po Vianociach, narodenie malého Ježiška máme prežívať po celý rok.

Prítomným sa ako prvá predstavila Ženská folklórna skupina Radosť z Nacinej Vsi (organizačnou vedúcou je Ľudmila Stuľáková) s akordeonistom Miroslavom Poľakom, po nej vystúpila ženská zložka Folklórnej skupiny Moravančan z Moravian (vedúcou je Monika Lašíková) s „náhradným“ akordeonistom Jánom Onderom. Svojím vystúpením – pestrým výberom kolied i duchovných piesní – vytvorili v chráme radostnú atmosféru. O posledné vystúpenie sa postarali členovia Detského speváckeho zboru Cherubín, ktorý pôsobí pri trebišovskej farnosti. Pod vedením sestry Pavly si pripravili pásmo o narodení Ježiška a množstvo duchovných piesní. Keďže všetci účinkujúci vložili do vystúpení celé svoje srdce, táto prehliadka folklóru vyznela skôr ako modlitba.

Na záver podujatia, ktoré moderovala Eva Hospodárová, sa k prítomným opäť prihovoril M. Hospodár. Na znak vďaky za krásne prežité duchovné popoludnie odovzdal účinkujúcim a správcovi miestnej farnosti Jánovi Frandoferovi ďakovné listy.( TK KBS, ts ke, jp, rp; pz ) 20230116019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]