[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František pripomenul začínajúci Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov
P:3, 16. 01. 2023 11:09, ZAH

Vatikán 16. januára (Vatican News) Po modlitbe Anjel Pána pápež pripomenul Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov od 18. do 25. januára na tému: "Učte sa konať dobro, hľadajte spravodlivosť" a spojil synodálnu cestu s ekumenickou. Ďalej vyslovil novú výzvu, aby sa nezabúdalo na "mučený ukrajinský ľud, ktorý toľko trpí".

Pápež ohlásil konanie ekumenickej modlitebnej vigílie, aby zveril Bohu prácu 16. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody na tému synodality, ktoré sa bude konať v októbri. Pápež František ju oznámil túto nedeľu po modlitbe Anjel Pána a vysvetlil, že sa bude konať v sobotu 30. septembra 2023 na Svätopeterskom námestí a že „pre mladých ľudí, ktorí prídu na vigíliu, bude po celý víkend pripravený zvláštny program, ktorý organizuje komunita Taizé“. Prvé zasadnutie synody na tému "Pre synodálnu cirkev: spoločenstvo, účasť, poslanie" začne vo Vatikáne o niekoľko dní neskôr, 4. októbra, a skončí 29. októbra. Druhé zasadnutie sa uskutoční v októbri 2024.

Ekumenická cesta a synodálna konverzia "spolu súvisia"

Pápež zdôrazňuje, že "cesta k jednote kresťanov a cesta synodálnej konverzie cirkvi spolu súvisia", a rozhodol sa oznámiť toto dôležité menovanie po tom, čo pripomenul, že od 18. do 25. januára... bude tradičný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Tohtoročná téma je prevzatá z proroka Izaiáša: "Učte sa konať dobro, hľadajte spravodlivosť". Ďakujme Pánovi, ktorý s vernosťou a trpezlivosťou vedie svoj ľud k plnému spoločenstvu, a prosme Ducha Svätého, aby nás osvecoval a podporoval svojimi darmi.

Blízko ukrajinskému ľudu pocitmi, pomocou a modlitbou

Františkove myšlienky potom smerujú k milovanej a trpiacej Ukrajine:

Bratia a sestry, nezabúdajme na mučený ukrajinský ľud, ktorý toľko trpí. Zostaňme im nablízku svojimi citmi, svojou pomocou, svojou modlitbou.

Nakoniec pozdravil španielskych veriacich z Murcie a zo Sciaccy na Sicílii a zaželal im, aby "návšteva Petrovho hrobu posilnila ich vieru a svedectvo".( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230116016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]